Farba do płytek kuchennych - jak wybrać tę najlepszą?

Jeśli chcesz nadać swojej kuchni nowy wygląd, farba do płytek jest doskonałym rozwiązaniem. Co jednak wziąć pod uwagę podczas wyboru?
Farba do płytek kuchennych - jak wybrać tę najlepszą?

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2022

Farba do płytek kuchennych stała się idealnym sprzymierzeńcem dla tych, którzy chcą dokonać remontu domu bez konieczności wyrywania starych płytek. To szybka, niedroga i prosta opcja. Co najważniejsze, jest to wysokiej jakości alternatywa, która obejmuje nieskończoną liczbę kolorów do wyboru!

Jeśli więc od dziesięcioleci masz w kuchni kafelki w tym samym kolorze i chcesz nadać im bardziej nowoczesny wygląd, farba do płytek kuchennych może się okazać idealnym rozwiązaniem, aby nadać kuchni zupełnie nowy wygląd. Jeśli chcesz się nauczyć, jak to zrobić, czytaj dalej!

Farba do płytek kuchennych – jak wybrać?

Przebudowa domu to żmudne zadanie, które niesie ze sobą ogromne korzyści, ale także kilka wad. Z tego powodu konieczne jest, abyśmy otrzymali jak najwięcej informacji o tym, co chcemy zrobić przed rozpoczęciem.

Oto główne pytania i zalecenia, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze farby do płytek, dzięki której nadasz kuchni nowy wygląd.

1. Czy można malować wszystkie rodzaje płytek kuchennych?

Odpowiedź brzmi: tak. Nie ma znaczenia, czy Twoja płytka jest bardzo stara, teksturowana czy ma głęboki kolor. Możesz nadać nowe życie wszystkim rodzajom płytek kuchennych za pomocą warstwy farby.

Jedyną zasadniczą zasadą jest to, że muszą być idealnie czyste i wolne od tłuszczu i kurzu. Jest to szczególnie ważne w przypadku przebudowy kuchni.

2. Która farba do płytek jest najlepsza?

Bez wątpienia emalia to farba, która ma największe zalety , jeśli chodzi o malowanie płytek. Dzieje się tak, ponieważ ma lepszą przyczepność oraz bardziej błyszczący i trwalszy efekt końcowy.

Jest również dostępny w różnych wykończeniach (matowe, błyszczące i satynowe) i może być na bazie oleju (emalia syntetyczna) lub wody (emalia akrylowa).

  • Zalety emalii syntetycznej: Idealnie nadaje się do nadawania połysku i jest bardzo odporna na wilgoć, co czyni ją idealną opcją do kuchni i łazienek. Szybko schnie, a plamy można usunąć terpentyną lub rozpuszczalnikiem. Jednak z biegiem czasu biały kolor ma tendencję do żółtawego.
  • Zalety emalii akrylowej: Jej wykończenie jest znacznie mniej błyszczące. Jest jednak bardzo odporny na plamy i nie żółknie. Wysycha wolniej, a pozostałości można usunąć wodą z mydłem. Nie zawiera również rozpuszczalników.
Farba do płytek kuchennych
Syntetyczna biała farba może z czasem żółknąć, więc pamiętaj o tym podczas jej kupowania i używania.

3. Jak czyścić płytki kuchenne przed malowaniem?

Doskonały odtłuszczacz i czyścik do płytek w zupełności wystarczą do czyszczenia płytek kuchennych. Pamiętaj, że fugi płytek również zostaną pomalowane, dlatego należy całkowicie usunąć tłuszcz lub zabrudzenia, które mogą znajdować się na całej powierzchni.

Możesz zmieszać trochę wybielacza z wodą i pomóc sobie szczoteczką do zębów. Pamiętaj, że wszystko musi być bez skazy.

4. Czy należy gruntować przed malowaniem?

Gruntowanie polega na nałożeniu warstwy farby podkładowej na płytkę przed jej malowaniem. Warstwa ta działa jak podkład lub klej, dzięki czemu warstwa glazury trwa znacznie lepiej i trwa dłużej.

Chociaż wiele marek emalii zapewnia, że nie ma potrzeby wcześniejszego gruntowania, najlepszą opcją jest zagruntowanie przed malowaniem płytek kuchennych. Płytki, które mają tylko jedną warstwę glazury, mają mniejszą trwałość i wymagają więcej farby niż te, które mają warstwę podkładową.

5. Jak malować płytki kuchenne?

Po wybraniu farby do płytek prawdopodobnie zdasz sobie sprawę, że ten rodzaj farby jest bardzo gęsty. Dlatego przed użyciem należy go bardzo dobrze wymieszać drewnianym patyczkiem. Możesz go również zamknąć i obracać słoik z farbą, aż kolor całkowicie się wymiesza.

Płytki do kuchni i łazienki maluje się zwykle małymi pędzlami i wałkami, aby zadanie było wygodniejsze. Każde narzędzie ma swoje szczególne zalety, jeśli chodzi o produkt końcowy:

  • Za pomocą pędzla uzyskasz efekt vintage, ponieważ drobne pociągnięcia włosia będą widoczne.
  • Wałek zapewni Ci pozbawione tekstury, nowoczesne wykończenie.

Po przygotowaniu wszystkich materiałów zacznij pracować na małych obszarach, aby nie rozpryskiwać farby na inne części. Bądź cierpliwy i spróbuj nałożyć jednolitą warstwę na całą powierzchnię. Jeśli nie nałożyłeś podkładu, może być konieczne nałożenie drugiej warstwy koloru.

6. Ile czasu zajmie wyschnięcie farby?

Wszystko zależy od marki, której używasz i rodzaju emalii. Emalia akrylowa schnie wolniej niż emalia syntetyczna. Z tego powodu jest to proces wymagający cierpliwości.

Ogólnie szkliwo powinno całkowicie wyschnąć w ciągu trzech tygodni. Staraj się, aby cała kuchnia była czysta i w idealnym stanie, aby efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami.

7. Jak czyścić przemalowane płytki kuchenne?

Nie należy czyścić przeszklonej powierzchni przez pierwsze kilka tygodni po jej malowaniu. Jest to niezbędne, ponieważ trzeba dać mu trochę czasu na wyleczenie i uniknąć zrujnowania całej twojej ciężkiej pracy.

Po trzech lub czterech tygodniach możesz wyczyścić płytki, ale zawsze rób to delikatnie, gąbką  i szmatką. Nigdy nie używaj gąbek do szorowania, drucianych gąbek ani żadnych materiałów ściernych. Musisz pamiętać, że nakładasz tylko warstwę koloru, a nie nową płytkę, więc bądź ostrożny.

Malowanie kafelek
Farba do płytek schnie trochę, więc przez miesiąc po malowaniu nie pocieraj powierzchni żadnym narzędziem czyszczącym.

8. Jak długo utrzymuje się farba?

Wszystko zależy od środków ostrożności, jakie podjęliście podczas malowania, oraz od późniejszej pielęgnacji płytek. Jeśli przed malowaniem odpowiednio oczyściłeś powierzchnię, zagruntowałeś ją i użyłeś dobrej jakości emalii, płytki powinny pozostać w idealnym stanie przez kilka lat , zanim będą wymagały kolejnej warstwy.

Czy warto malować płytki kuchenne?

Jeśli chcesz nadać swojej kuchni nowy wygląd, nie wydając dużych pieniędzy i nie powodując bałaganu, farba do płytek jest doskonałą alternatywą do spełnienia tego zadania. Należy jednak pamiętać, że ostateczny efekt i czas jego trwania zależą od środków ostrożności i staranności, jakie zachowasz podczas malowania.

Na koniec warto pamiętać, że jest to starożytna technika. Jeśli więc przyciągnie twoją uwagę, pamiętaj o wszystkich tych wskazówkach i przygotuj się na remont kuchni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caviró, Balbina Martínez. “Azulejos talaveranos del siglo XVI.” Archivo Español de Arte 44.175 (1971): 283.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.