Etap menopauzy - 5 mitów, o których warto wiedzieć
Etap menopauzy występuje u wszystkich kobiet. Mówimy o menopauzie, gdy kończy się cykl menstruacyjny. Jest ona diagnozowana 12 miesięcy po ustąpieniu miesiączki. Proces ten występuje zwykle po 45 roku życia i jest spowodowany zaprzestaniem produkcji jaj przez jajniki.
Większość kobiet z niepokojem patrzy na nadejście tego etapu, ponieważ istnieje wiele mitów na ten temat. Dotyczą one zarówno objawów, jak i tego, co naprawdę może się wydarzyć po zakończeniu cykli menstruacyjnych. Tak więc, chociaż każda kobieta jest wyjątkowa i w etap menopauzy wchodzi w inny sposób, dobrym pomysłem jest wyjaśnienie pewnych wyobrażeń i przekonań na ten temat.
Etap menopauzy — mity
1. Im później pierwsza miesiączka, tym dłużej potrwa menopauza
Wiele kobiet uważa, że jeśli pierwsza miesiączka nadejdzie w wieku 15 lat, początek menopauzy również zostanie opóźniony. Nie można tego jednak zapewnić, ponieważ czas od pojawienia się pierwszej miesiączki do jej całkowitego zniknięcia zwykle znacznie się różni w zależności od kobiety.
W rzeczywistości badanie opublikowane w Obstetrics and Gynecology Clinics of North America wskazuje, że czynniki takie jak wiek matki, wskaźnik masy ciała, dieta, palenie papierosów mogą mieć wpływ na wiek, w którym ustaje miesiączka.
2. Popęd seksualny maleje, a nawet zanika
To kolejny z powszechnie znanych mitów na temat menopauzy. Niektórzy myślą, że kiedy ustanie miesiączka, kobieta robi się apatyczna, jeśli chodzi o seks. Jednak najprawdopodobniej w tym czasie doświadczysz po prostu suchości pochwy, która sprawia, że stosunek seksualny jest bolesny.
Zanik pochwy to stan, który dotyka ponad połowę kobiet w okresie menopauzy, jak sugeruje badanie opublikowane w International Journal of Women’s Health, które wyjaśnia również, że tylko 25% z nich otrzymuje odpowiednie leczenie.
Z drugiej strony należy zauważyć, że brak libido lub pożądania seksualnego może wiązać się z zaburzeniami równowagi hormonalnej, które można leczyć. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj też: Menopauza – kilka sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia
3. Etap menopauzy zawsze przynosi uderzenia gorąca
Ten mit jest bardzo powszechny. Należy jednak zauważyć, że nie zawsze tak jest, ponieważ niektóre kobiety nie odczuwają tego objawu lub go nie zauważają, ponieważ wydaje się być raczej łagodny.
Ponadto, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Osób Emerytowanych, chociaż około 1 na 4 kobiety doświadcza uderzeń gorąca wcześnie, niektóre kobiety mogą doświadczać uderzeń gorąca wiele lat po wystąpieniu menopauzy lub wcale. Dlatego warto raz jeszcze pamiętać, że każda kobieta jest wyjątkowa i będzie miała inną symptomatologię. Jednak lekarz może pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia tego objawu, jeśli wystąpi.
4. Wszystkie kobiety przybierają na wadze
Jest to jedna z głównych obaw kobiet, gdy myślą o menopauzie. Jednak we wspomnianej wyżej publikacji stwierdzono, że sam etap menopauzy nie powoduje przyrostu masy ciała, ale powoduje przyrost tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.
Dzieje się tak, ponieważ wpływa to na poziom estrogenu, przesuwając magazynowanie tłuszczu do żołądka i nie skupiając się już na biodrach i udach. Warto jednak zauważyć, że w miarę upływu czasu metabolizm zwalnia, co może utrudniać kontrolę nadwagi, choć nie jest to niemożliwe.
5. Nie musisz stosować antykoncepcji
Jak już wspomnieliśmy, aby mieć pewność, że przechodzisz menopauzę, musisz przestać miesiączkować przez 12 miesięcy z rzędu. Jeśli w tym czasie mieliśmy tylko kilka miesiączek, nie będziemy wiedzieć na pewno, że przeszliśmy menopauzę. Dlatego ważne jest, aby nadal stosować antykoncepcję, ponieważ chociaż płodność spada wraz z wiekiem, nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę.
Przeczytaj również: Okres okołomenopauzalny: objawy i leczenie
Etap menopauzy — kontrola objawów
Chociaż objawom menopauzy nie da się ani zapobiec, ani ich wyeliminować, pomaga przyjęcie dobrych nawyków zdrowotnych. Działania, takie jak regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta, pomagają kobietom czuć się lepiej i łatwiej tolerować zmiany. Ponadto publikacja Australasian Menopause Society sugeruje inne interesujące opcje:
- Staraj się utrzymać odpowiednią wagę.
- Ćwicz regularnie.
- Noś wygodne, chłodne ubranie, aby kontrolować ciepło.
- Ćwicz jogę i medytację.
Na koniec ważne jest, aby wyjaśnić, że menopauza nie jest chorobą, ani nie jest końcem etapu naszego życia, ani końcem naszej młodości. To po prostu czas, kiedy ciało będzie potrzebowało trochę więcej uwagi i troski. Jeśli jednak wystąpią nietypowe lub nie do zniesienia objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shuster, L. T., Rhodes, D. J., Gostout, B. S., Grossardt, B. R., & Rocca, W. A. (2010). Premature menopause or early menopause: Long-term health consequences. Maturitas. https://doi.org/10.1016/j.maturitas.2009.08.003
- Davis, S. R., Castelo-Branco, C., Chedraui, P., Lumsden, M. A., Nappi, R. E., Shah, D., & Villaseca, P. (2012). Understanding weight gain at menopause. Climacteric. https://doi.org/10.3109/13697137.2012.707385
- Torrealday, S., & Pal, L. (2015). Premature Menopause. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.ecl.2015.05.004
- Gold, E. B. (2011). The Timing of the Age at Which Natural Menopause Occurs. In Obstetrics and Gynecology Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.ogc.2011.05.002
- Naumova, I., & Castelo-Branco, C. (2018). Current treatment options for postmenopausal vaginal atrophy. In International Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.2147/IJWH.S158913
- American Association of Retired Persons. Mitos y realidades sobre la menopausia que toda mujer debe leer. Recuperado el 3 de abril de 2020. https://www.aarp.org/espanol/salud/enfermedades-y-tratamientos/info-2017/mitos-y-verdades-sobre-la-menopausia.html
- Australasian Menopause Society. Lifestyle and behavioural modifications for menopausal symptoms. (2019). Recuperado el 3 de abril de 2020. https://www.menopause.org.au/hp/information-sheets/1087-lifestyle-and-behavioural-modifications-for-menopausal-symptoms