Endometrioza - 5 sposobów na złagodzenie objawów

Endometrioza to choroba objawiająca się rozrostem tkanki endometrium wewnątrz macicy i poza nią. Dotyka miliony kobiet i niestety póki co nie ma na nią leku. Jeśli zmagasz się z endometriozą, jedyne co możesz zrobić to wypróbować różne sposoby łagodzenia objawów tej choroby.
Endometrioza - 5 sposobów na złagodzenie objawów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jak wiadomo, endometrioza to choroba, na którą póki co nie znaleziono skutecznego leku. Choć dotyka bardzo dużo kobiet, wciąż nie znamy żadnego remedium, które mogłoby skutecznie rozwiązać ten problem. Nie wiadomo nawet co dokładnie jest przyczyną rozrostu tkanki endometrium wewnątrz i na zewnątrz macicy. 

Endometrioza to dość powszechny problem i niestety w dużej mierze obniżający jakość życia kobiet, które na nią cierpią.

Ból spowodowany endometriozą zależy od ulokowania tkanek endometrium, które mogą rozwijać się nawet na jelitach lub pęcherzu. Niektóre pacjentki są w bardzo trudnej sytuacji. Zdarzają się przypadki dziewczynek, które muszą stosować cewnik, jeśli chcą oddać mocz bez odczuwania bólu.

Wiele kobiet przechodzi cały szereg skomplikowanych zabiegów lub operacji chirurgicznych, aby ulżyć sobie w bólu. Operacje te nie są jednak w stanie wyeliminować na stałe problemu.

Leczenie endometriozy niemal zawsze wiąże się z interwencjami chirurgicznymi oraz leczeniem hormonalnym, które reguluje poziom estrogenu w organizmie.

Należy pamiętać o jednym: nie należy decydować się tylko na jedną metodę łagodzenia objawów, jeśli cierpi się na nieuleczalną chorobę. Dobre efekty przyniesie przede wszystkim wielowymiarowe podejście do problemu, łączące terapię farmakologiczną z medycyną naturalną.

W artykule przedstawimy 5 alternatywnych form łagodzenia objawów endometriozy, z których możesz skorzystać, jeśli cierpisz na tę chorobę.

1. Endometrioza – łagodzenie objawów dietą

papaja na endometriozę

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest sposobem na wyleczenie z endometriozy. Odpowiednia dieta może jednak pomóc zredukować opuchliznę, wyregulować poziom produkcji estrogenu oraz wzmocnić układ odpornościowy.

Należy pamiętać, aby

  • zwiększyć ilość spożywanego błonnika,
  • obniżyć spożycie niezdrowych tłuszczy i włączyć do diety większą ilość zdrowych tłuszczy, np. omega 3.

Ponadto, warto pamiętać o regularnym jedzeniu produktów, takich jak:

  • łosoś
  • orzechy
  • oliwa z oliwek
  • awokado
  • sardynki w puszce
  • siemię lniane
  • brokuły

Wybieraj produkty organiczne i stosuj jak najwięcej naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Spożywaj także jak najmniej glutenu, a nabiał zastąp napojami warzywnymi.

Pomogą Ci również następujące produkty:

  • czosnek
  • owoce cytrusowe
  • szpinak
  • mniszek lekarski
  • koper
  • ocet jabłkowy
  • warzywa (cebula, ogórek, marchew)
  • komosa ryżowa
  • papaja

2. Zażywaj więcej witaminy D

Większość pacjentek cierpiących na endometriozę zażywa leki regulujące produkcję estrogenu. Leki hormonalne mogą wywołać niedobór wapnia, dlatego warto zapytać lekarza czy nie trzeba zażywać dodatkowo suplementów witaminy D.

3. Endometrioza – zapisuj jej objawy w kalendarzu

kobieta robi notatki

Ciało kobiety działa w określonych cyklach, tak samo jak endometrioza rozwijająca się w organizmie.

Jeśli chcesz przewidzieć określone objawy endometriozy, zapisuj w kalendarzu wszystkie zmiany, jakie zauważyłaś w swoim ciele, czyli jak się czujesz i gdzie odczuwasz ból.

Z czasem nauczysz się przewidywać wystąpienie niektórych symptomów choroby i będziesz mogła się na nie przygotować. Zapiski takie warto także przedstawić lekarzowi podczas wizyty.

Może zainteresować Cię również: Endometrioza: złagodź jej objawy odpowiednią dietą

4. Ćwiczenia mogą złagodzić objawy endometriozy

chodzenie boso a endometrioza

Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, endometrioza będzie przynosić dużo łagodniejsze objawy.

Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Wykonuj tylko takie ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność lub które są najlepsze dla Twojego ciała. Głównym celem ćwiczeń jest w tym przypadku produkcja endorfin.
  • Wybierz sport, przy którym nie będziesz się zbytnio męczyć i który będzie Ci sprawiał radość.
  • Nie ćwicz dłużej niż dziesięć minut. Wykonuj łagodne ćwiczenia, po których będziesz czuć się bardziej zrelaksowana.
  • Idź na krótki spacer, potańcz lub popływaj. Twoje serce zacznie szybciej pompować krew, co poprawi krążenie w całym ciele.

Regularne ćwiczenia obniżają poziom estrogenu w organizmie, a endometrioza występuje najczęściej u kobiet o zbyt wysokim poziomie tego hormonu.

5. Często odpoczywaj

Endometrioza może mieć wpływ na wiele aspektów życia, na przykład może negatywnie wpływać na stan psychiczny i emocjonalny, a nawet życie intymne i zawodowe. Jest to skomplikowana choroba, która może Cię ograniczać i sprawiać, że staniesz się bardziej wrażliwa.

Wiele kobiet ma wrażenie, że nikt je nie rozumie ani nie wspiera. Czują się niezrozumiane zarówno w pracy, jak i w domu.

Z czasem świadomość na temat endometriozy wzrośnie i więcej osób będzie wiedzieć, jak endometrioza wpływa na życie chorej kobiety.

Póki co jednak, jeśli zmagasz się z endometriozą musisz postarać się zadbać o samą siebie. Pamiętaj, że czynniki, takie jak stres, zmęczenie i dni przepełnione obowiązkami mogą być wykańczające. Kiedy czujesz się zmęczona i przytłoczona, powinnaś się wyłączyć i odpocząć. Daj sobie choć trochę czasu tylko dla siebie. Odpoczynek jest bardo ważny. W ten sposób nabierzesz sił i będziesz mogła lepiej radzić sobie z bólem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Covington, M. B. (2004). Omega-3 fatty acids. American Family Physician. https://doi.org/10.1016/B978-0-9531949-3-3.50014-6
  • Bulun, S. E. (2018). Endometriosis. In Yen & Jaffe’s Reproductive Endocrinology: Physiology, Pathophysiology, and Clinical Management: Eighth Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-47912-7.00025-1
  • Dunselman, G. A. J., Vermeulen, N., Becker, C., Calhaz-Jorge, C., D’Hooghe, T., De Bie, B., … Nelen, W. (2014). ESHRE guideline: Management of women with endometriosis. Human Reproduction. https://doi.org/10.1093/humrep/det457
  • Attaman, J. A., Stanic, A. K., Kim, M., Lynch, M. P., Rueda, B. R., & Styer, A. K. (2014). The Anti‐Inflammatory Impact of Omega‐3 Polyunsaturated Fatty Acids During the Establishment of Endometriosis‐Like Lesions. American Journal of Reproductive Immunology, 72(4), 392-402.
  • Harris, H. R., Chavarro, J. E., Malspeis, S., Willett, W. C., & Missmer, S. A. (2013). Dairy-food, calcium, magnesium, and vitamin D intake and endometriosis: a prospective cohort study. American journal of epidemiology, 177(5), 420-430.
  • Marziali, M., Venza, M., Lazzaro, S., Lazzaro, A., Micossi, C., & Stolfi, V. M. (2012). Gluten-free diet: a new strategy for management of painful endometriosis related symptoms?. Minerva chirurgica, 67(6), 499-504.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.