Endometrioza – zagrożenia i objawy ukrytej choroby

Endometrioza nie zawsze jest połączona z bolesnymi objawami, ale jest nieuleczalną chorobą, która może prowadzić do zaburzeń krążenia.
Endometrioza – zagrożenia i objawy ukrytej choroby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet i w wielu przypadkach jest problemem ukrytym i osłabiającym organizm. Endometrioza to choroba polegająca na stopniowym rozroście tkanki endometrium poza macicą.

Rozrost ten często sięga aż do jajników, miednicy, jajowodów, a nawet organów wewnątrz jamy brzusznej, jak na przykład jelit. Jest to choroba, na którą póki co nie ma lekarstwa. Zazwyczaj jest to problem, który dziedziczymy po matce.

 

Jak dowiadujemy się z badań opublikowanych przez Brigham Women’s Hospital – endometrioza może prowadzić do zawałów u kobiet jeszcze przed osiągnięciem 40 roku życia. W dzisiejszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tej choroby.

Endometrioza – ukryta choroba bardzo wielu kobiet

Może cię to zaskoczyć, ale zdarzają się przypadki dziewczynek, które maja zaledwie 12 lub 13 lat i już przeszły operację na endometriozę. To najlepiej pokazuje jak trudne może być borykanie się z tą chorobą. I jak dawno lekarze powinni byli już poświęcić temu problemowi należytą uwagę.

Dopiero w 2013 r. opublikowano pierwszą broszurę informacyjną dla pacjentów, w której przybliżano wiedzę na temat endometriozy. Ważne jest, aby zrozumieć, że endometrioza jest bardzo “osobliwą” chorobą. Niektóre kobiety mogą doświadczać bolesnych objawów, a inne przechodzić chorobę całkowicie bezobjawowo.

Endometrioza, a ból brzucha

 

Z tego właśnie powodu stowarzyszenia na całym świecie domagają się stworzenia interdyscyplinarnych zespołów (w skład których wchodziliby urolodzy, eksperci zajmujący się zdrowym trawieniem oraz psychologowie) aby na każdym z pól podwyższyć wykrywalność choroby.

Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej powszechnym objawom.

Objawy, jakie daje endometrioza

  • Bardzo bolesne miesiączki.
  • Silny ból w dolnej części pleców, który może promieniować do brzucha. Poziom bólu może się nasilać tuż przed oraz w czasie miesiączki.
  • Ból odczuwany w czasie stosunku lub po nim.
  • Trudności lub ból w czasie wypróżniania lub nawet oddawania moczu.
  • Szacuje się, że od 30 do 40 procent kobiet dotkniętych endometriozą cierpi na bezpłodność.

Należy dodać, że nie wszystkie kobiety doświadczają tych samych objawów. Niektóre praktycznie niczego nie zauważają. Choroba jest zazwyczaj wykryta podczas rutynowego badania ginekologicznego lub podczas operacji w okolicach jamy brzusznej, na przykład podczas cesarskiego cięcia lub usunięcia wyrostka.

Życie z endometriozą

Musimy zmierzyć się z chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Dla wszystkich kobiet, które muszą żyć z tą skomplikowaną chorobą, bez wątpienia najważniejszym celem leczenia jest odzyskanie komfortu życia.

Czasem ból może być tak silny, że uniemożliwia chodzenie. Kobiety często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony otaczających je osób, na przykład współpracowników. Ich partnerzy często nie rozumieją dlaczego stosunek seksualny jest dla kobiety tak bolesny.

 

Terapia hormonalna jest jedną z możliwości leczenia endometriozy, ale niestety ma ona skutki uboczne. Wiele kobiet cierpi w przypadku tego leczenia między innymi na depresję.

  • Niektóre bolesne objawy mogą być zniwelowane lekarstwami. Czasem zaleca się leczenie podobne do tego, które stosuje się u pacjentów cierpiących na raka prostaty.
  • Kolejnym powszechnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie operacji w celu usunięcia zniszczonych tkanek. W większości wypadków tkanka ta jednak zwyczajnie odrasta, a ból powraca.

Endometrioza podwyższa ryzyko zawału serca

Wspomnieliśmy o tym na początku. Według badań przeprowadzonych w szpitalu w Bostonie, u kobiet, które cierpią na endometriozę i poddały się operacji usunięcia macicy i jajników, występuje podwyższone ryzyko wystąpienia zawału serca.

Chodzenie

 

  • Badacze przeanalizowali raporty medyczne 116,430 kobiet na przełomie 20 lat. Z badanej grupy 11,903 kobiety cierpiały na endometriozę.
  • Odkryto, że u kobiet, u których menopauza rozpoczęła się dużo wcześniej ze względu na operację, występowało większe ryzyko zablokowania tętnic, zawału serca lub anginy.

Należy pamiętać, że endometrioza może dotknąć kobiety dużo poniżej 40 roku życia.

Zdrowy tryb życia jest kluczowy

Lekarze zalecają wszystkim kobietom cierpiącym na endometriozę, aby zadbały o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Pozwoli im to uniknąć problemów z układem sercowo-naczyniowym.

  • Pamiętaj, że brak świadomości i zrozumienia może prowadzić do poczucia samotności i frustracji, a nawet być początkiem depresji. Jeżeli pozwolisz swojemu systemu immunologicznemu na takie cierpienie, podwyższysz ryzyko wystąpienie chorób serca.
  • Wchodząc we wczesną menopauzę jesteś na takim samym poziomie ryzyka, jak kobieta, która rozpoczęła menopauzę w sposób naturalny.

Bez względu na to, czy masz 30 czy 55 lat, musisz zadbać o swoją dietę i prowadzić zdrowy tryb życia, aby zapobiec występowaniu problemów zdrowotnych.

Badania okresowe, wsparcie lekarza czy zapisanie się do stowarzyszenia dla kobiet cierpiących na endometriozę może być ogromną pomocą jeśli borykasz się z tą trudna chorobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.