Rozpoznaj zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej spowodowane jest przez zatrzymanie treści pokarmowej w tej części jelita grubego. Doprowadza to do stanu zapalnego, który objawia się ostrym bólem brzucha. Na zapalenie wyrostka robaczkowego szczególnie narażone są dzieci oraz osoby w młodym wieku.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:
- Odczuwalny silny ból brzucha (początkowo głównie w okolicach pępka), który z czasem staje się nieprzerwany i ostry. Nasila się przy uciskaniu i odpuszczaniu prawej strony podbrzusza.
- Możliwe nudności i wymioty.
- Nagła utrata apetytu.
- W niektórych przypadkach spadek temperatury.
- Możliwe biegunki lub zaparcia.
- Na skutek stanu zapalnego w jamie brzusznej zauważalne opuchnięcie i obrzęk brzucha szczególnie widoczny u małych dzieci i niemowląt karmionych piersią.
Co robić, gdy to rzeczywiście zapalenie wyrostka robaczkowego?
Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka zapalenie wyrostka robaczkowego, niezbędny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem rodzinnym. W wypadku gdy lekarz nie może Was skonsultować, nie wahaj się ani chwili tylko natychmiast udaj się do szpitala, aby dzieckiem mogli zająć się specjaliści. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że po upływie 24 – 72 godzin od wystąpienia wszystkich symptomów może dojść do poważnych komplikacji takich jak zakażenie lub pęknięcie wyrostka.
Jak uniknąć komplikacji?
Aby nie narażać dziecka z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego na niepotrzebne komplikacje, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Nie należy podawać mu żadnych napojów ani posiłków. Niewskazane jest także podawanie leków przeciwbólowych, gdyż po uśmierzeniu bólu utrudniają one diagnozę lekarzowi. Oprócz tego podawanie jakichkolwiek medykamentów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą może przynieść niepożądane skutki.
Zapalenie wyrostka z reguły jest niespodziewany i nieprzewidywalny. Nie należy wtedy eksperymentować z domowymi sposobami leczenia, ponieważ sytuacja może się tylko pogorszyć. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest natychmiastowe zgłoszenie się do szpitala.
Gdy lekarz po uprzednim badaniu potwierdzi diagnozę, poinformuje Cię o dalszym działaniu. Zostanie przeprowadzony zabieg polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia w dolnej części brzucha i usunięciu wyrostka. Następnie przepisane zostaną odpowiednie leki i antybiotyki mające zapobiec powstaniu infekcji pooperacyjnych.
Teraz już wiesz jak rozpoznać i jak działać gdy wyrostek Cię zaskoczy. Pamiętaj, że nie ma z nim żartów i musisz reagować szybko, a zatem najkrótszą drogą do odzyskania zdrowia to w tym wypadku droga do lekarza.