Dzieci nie chcą jeść? Dowiedz się, co wtedy robić

Czas na lunch powinien być przyjemną chwilą spędzoną z rodziną, ale jeśli dzieci nie chcą jeść, może to być bardzo stresujące dla wszystkich. Jeśli ponadto zaczynają tracić na wadze, trzeba będzie podjąć konkretne działania.
Dzieci nie chcą jeść? Dowiedz się, co wtedy robić

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Częstym problemem omawianym wśród rodziców jest sytuacja, kiedy dzieci nie chcą jeść. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma się czym martwić, ponieważ zazwyczaj jest to etap, przez który przechodzą prawie wszystkie dzieci. I prawie wszystkie z niego wychodzą. Ale jeśli Twój pediatra zauważy poważniejszy problem, być może trzeba będzie pomóc dziecku przybrać na wadze.

W okresie niemowlęctwa, tempo wzrostu wagi dziecka jest bardzo szybkie, dlatego w tym okresie dzieci często jedzą regularne porcje i bez grymaszenia.

Ale między 2 a 5 rokiem życia pojawia się typowy dla okresu dzieciństwa brak apetytu. Może to nawet trwać do 6 lub 7 roku życia. Kiedy nadchodzi regularny czas posiłku, dzieci nie chcą jeść. Maluch odrzuca pokarm i odmawia jedzenia przy stole. Rodzice próbują zmuszać dzieci, oferując im rożne nagrody lub grożąc zastosowaniem kary.

Wtedy właśnie czas posiłku przeistacza się w pole bitwy.

Naucz dzieci jeść

Początek karmienia uzupełniającego jest jak przebudzenie zmysłu smaku dla podniebienia dziecka. Z etapu, kiedy odżywiało się wyłącznie mlekiem, wchodzi w nieznany świat nowych smaków, które stopniowo wprowadza się do jego diety. Dlatego w tym okresie dziecko chętnie próbuje nowe potrawy i równie chętnie je. Nawet je z widoczną przyjemnością. Ale w miarę jak rośnie, do głosu zaczynają dochodzić jego osobiste preferencje.

Karmienie dziecka
Początkowo musimy dzieci uczyć dobrych nawyków żywieniowych, jak również wyznaczyć stałe pory jedzenia.

Po pierwszym roku życia pojawia się kilka czynników, które sprawiają, że dzieci mniej interesują się jedzeniem i często nie chcą jeść. Tempo ich wzrostu zwalnia i głód zaspokaja już tylko karmienie uzupełniające. Ponadto jego budzące się zainteresowanie światem, które je otacza, przesuwa jedzenie na drugi plan.

Wydaje się, że w miarę jak rosną, dzieci mają apetyt jedynie na kilka wybranych pokarmów i w dodatku w małych ilościach. Rodzice zaczynają się martwić. Jedzenie staje się częstym tematem konsultacji z pediatrą lub na forach internetowych. Zaniepokojeni rodzice zaczynają szukać pomocy, ponieważ „ich dzieci nie chcą jeść”.

Rodzice martwią się, żeby dostarczyć swoim dzieciom odpowiednich składników odżywczych.  W konsekwencji niektórzy z nich zmuszają dzieci do spożywania pokarmów w ilościach większych niż te, których one rzeczywiście potrzebują.

Inni z kolei nalegają, aby dzieci nauczyły się jeść wszystko bez uwzględnienia ich preferencji. Dzieci nie chcą jeść, co w konsekwencji może mieć wpływ na ich wagę.

Kiedy dzieci nie chcą jeść  – odmowa jedzenia

Za spadkiem apetytu mogą być związane także przyczyny organiczne. Jakaś przewlekła choroba, złe samopoczucie związane z grypą lub ostra infekcja może spowodować, że dziecko odmówi jedzenia. Zwykle jednak jest to krótki okres. Po pokonaniu choroby, apetyt wraca zwykle do normy.

Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko czuje się głodne, ale stara się zaspokoić głód tylko takim jedzeniem, które sprawia przyjemność jego podniebieniu. Oczywiście rodzice mają do odegrania kluczową rolę w rozwiązaniu tej sytuacji.

Dziecko nie chce jeść
W pewnych okresach rozwoju dzieci wykazują apetyt tylko na ten rodzaj pokarmów, które ich interesują.

Jeśli troska i obawy rodziców prowadzą do stworzenia napiętej atmosfery w czasie posiłku, w rezultacie jeszcze bardziej stymulują dziecko do odmowy. Z drugiej strony, jeśli dziecko chce jeść tylko to, co lubi i poddaje się kaprysowi, ustanawia się negatywny precedens.

Dziecko będzie odmawiać jedzenia regularnych posiłków, ponieważ wie, że kiedy czuje się głodne, zawsze znajdzie się ktoś, kto da mu to, na co ma ochotę. Jeśli ten konflikt przedłuża się w czasie, może to mieć negatywny wpływ na zdrowe odżywianie dziecka. W takiej sytuacji  może nawet pojawić się wskazanie medyczne, że trzeba mu pomóc przytyć.

Jak pomóc dziecku przybrać na wadze

Dzieci uczą się jeść takie ilości jedzenia, które im przynoszą uczucie sytości. Jeśli są zdrowymi i wesołymi dziećmi, które rosną we właściwym tempie, nie powinniśmy tak bardzo martwić się o pozycję, jaką zajmują na wykresach wzrostu.

Rodzice powinni zadbać jedynie o stworzenie przyjemnej atmosfery podczas posiłku i zapewnić zdrowe i pożywne pokarmy dla swojej pociechy. Jeśli jednak dziecko traci dużo na wadze, może to świadczyć o tym, że powinniśmy pomóc mu w przybraniu kilku kilogramów.

Zabawa w jedzenie
Najważniejszą rzeczą u dzieci, które nie chcą jeść, jest tworzenie nawyków i rutynowych czynności.

Oto kilka podstawowych zaleceń, które mogą wspomóc proces ich odżywiania oraz zachęcić dzieci do jedzenia:

  • Wprowadzaj nowe produkty spożywcze w sposób stopniowy i atrakcyjny. Jeśli dziecko wielokrotnie odmawia jedzenia konkretnego produktu, spróbuj zaoferować inny, które ma podobne składniki odżywcze.
  • Daj dobry przykład. Nawet jeśli dziecko z uporem odrzuca różnorodne produkty, jeśli widzi, jak jego rodzice jedzą je z apetytem, prędzej czy później ciekawość dziecięca wygra. Przykład rodziców zachęci je do skosztowania tego, co je mama i tata. Dlatego ważne jest, aby dziecko jadło przy stole razem z całą rodziną. Nie należy też przygotowywać dla niego osobnego, spersonalizowanego menu.
  • Wykorzystaj jego upodobania, aby wprowadzić nowe produkty spożywcze. Kreatywność nie ma granic, jeśli chodzi o gotowanie i oferowanie dzieciom nowych potraw, aby nauczyły się zdrowo jeść. Dla dzieci szczególnie liczy się sposób podania, czy nawet prezentacja żywności, więc uruchom swoją kreatywność.
  • Jeśli dziecko konsekwentnie odmawia wypróbowania nowych produktów, uzbrój się w cierpliwość i wytrwałość. Unikaj okazywania złości i po prostu konsekwentnie nalegaj. Jeśli odmowa dziecka nie wywołuje potem negatywnych konsekwencji, takich jak nudności lub wymioty, stopniowo zaakceptuje ono nową żywność.
  • Po przebytej infekcji jest normalne, że dziecko traci na wadze, ale zazwyczaj ma tendencję do szybkiego odrabiania utraconych kilogramów. Skorzystaj z przywróconego apetytu, aby pomóc mu przybrać na wadze.

Końcowa refleksja na temat dzieci, które nie chcą jeść

Pamiętaj, że nie chodzi tylko o przybieranie na wadze. Nadmierne spożywanie słodkich pokarmów, przetworzonych chemicznie i bogatych w tłuszcze trans, nie jest zdrową formułą do przybierania na wadze. Otyłość dziecięca jest poważnym problemem, którego najlepiej unikać.

Czas na lunch musi być przyjemnym momentem dla całej rodziny. To pozytywne wrażenie i dobra atmosfera wpływa na lepszy apetyt. To działa na każdego, niezależnie od tego, ile mamy lat.

Kiedy dziecko kojarzy jedzenie z czymś przyjemnym, problemy z brakiem apetytu z pewnością zostaną przezwyciężone. Jeśli jednak problem z niechęcią do jedzenia zbytnio się przedłuża, pediatra może rozważyć wykorzystanie witamin lub suplementów diety, aby pomóc mu przybrać na wadze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arnal, Rafael Ballester, and Mari Carmen Guirado. “Detección de conductas alimentarias de riesgo en niños de once a catorce años.” Psicothema 15.4 (2003): 556-562.
  • Castillo, Patricia. La alimentación de tu hijo. Editorial Planeta, SA (Barcelona), 1996.
  • Loureiro, Sofía. Guía de remedios naturales para niños. Grupo Planeta Spain, 2013.
  • Cevallos, Á. L. Z., Castellano, L. G. P., Barre, J. E. L., Rivas, M. E. O., Romero, A. A. A., & Véliz, R. I. R. (2019). Nutrición fundamental en infantes desde 1 a 5 años de edad. RECIMUNDO, 3(2), 934-963.
  • Ducuara-Mora, P. E. (2011). Consideraciones sobre la inapetencia infantil y la adopción de hábitos alimentarios saludables. CES Medicina, 25(2), 153-167.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.