Działanie neuronów lustrzanych tłumaczą odczuwanie empatii
Odkrycie neuronów lustrzanych i ich funkcji było przełomem w zrozumieniu wielu kwestii związanych z naszymi emocjami. Dzięki nim możemy wyjaśnić, w jaki sposób uczymy się pewnych działań, po prostu obserwując, jak ktoś coś robi. W rzeczywistości wszystkich powinno interesować działanie neuronów lustrzanych. Dzięki nim niektóre obszary mózgu są aktywowane, tak jakbyśmy to my sami wykonali jakieś działanie.
Działanie neuronów lustrzanych uczy nas, jak ważne jest bycie przykładem, kiedy odgrywamy rolę jako wychowawcy, jako nauczyciele lub jako rodzice.
Działanie neuronów lustrzanych — na czym polega?
Odkrycie neuronów lustrzanych zawdzięczamy G. Rizzolattiemu i jego zespołowi badaczy z Uniwersytetu w Parmie. Doświadczenie przeprowadzono na małpach, które monitorowano za pomocą mikroelektrod. Celem było zarejestrowanie aktywności neuronów podczas uczenia ich podnoszenia przedmiotu.
Tak więc, gdy zwierzęta podniosły przedmiot, aktywowały się pewne obszary mózgu związane z ruchem. Jednak neurony były również aktywowane po prostu przez obserwację tego, co robią inne małpy. To znaczy bez żadnego ruchu, po prostu obserwując. To odkrycie doprowadziło do zrozumienia aktywności neuronów lustrzanych. Jego znaczenie jest takie, że jego wkład w neurofizjologię można porównać do odkrycia DNA w biologii.
Zobacz też: Ciekawostki kobiecego mózgu
Neurony te są zlokalizowane w dolnym płacie ciemieniowym oraz w głównym motorycznym i grzbietowym przedruchu kory. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że są zwierciadlane, w odniesieniu do tego, jak mózg odzwierciedla to, na co patrzymy.
Dlaczego więc działanie neuronów lustrzanych stanowi rewolucję? Ponieważ ich funkcjonowanie pozwala nie tylko zrozumieć ich faktyczne działanie, ale także, dlaczego do niego doszło. W ten sposób kładziemy nacisk na zrozumienie motywacji i emocji.
Jakie są cechy neuronów lustrzanych?
Istotną częścią odkrycia neuronów lustrzanych było to, że prosta obserwacja wyzwala ich aktywację. Oznacza to, że obserwacja stwarza warunki do innego rodzaju uczenia się. W tym sensie naukowcy podkreślili, że istnieje coś poza rzeczywistym obserwowaniem ruchu. Chodzi o jego mentalizację, aktywację sieci neuronowych w wyniku percepcji, interpretacji lub przewidywania tego, co zrobią inni.
W bardziej syntetyczny sposób neurony lustrzane mogą wyjaśnić działanie, wykonanie i zamiar. Oznacza to, że widzimy, jak ktoś wykonuje jakąś czynność i możemy ją wykonać i naśladować. Ale jednocześnie wiem też, co mogą czuć, bo mam wyobrażenie o tym, dlaczego wykonali akcję, czyli interpretuję to, co zrobili.
Neurony lustrzane, oprócz innych zaangażowanych czynników, są odpowiedzialne za wyjaśnienie, dlaczego ekscytujemy się podczas oglądania filmu, kiedy ktoś mówi nam o pewnym doświadczeniu lub kiedy widzimy, jak ktoś ziewa i my też to robimy.
Przeczytaj również: Fale mózgowe: charakterystyka 5 rodzajów fal funkcjonowania mózgu
Funkcje neuronów lustrzanych
Patrząc na ich funkcje, możemy podkreślić znaczenie neuronów lustrzanych:
- Są kluczowe w naszym związku z innymi, zwłaszcza na poziomie emocjonalnym. Ten rodzaj neuronu ułatwia empatię, która jest cechą, która pozwala nam zrozumieć, co czują inni ludzie. W ten sposób, mając mentalny model pewnych wydarzeń, mogę przewidzieć, co ta osoba czuje i w ten sposób to zrozumieć.
- W odniesieniu do poprzedniego punktu ten typ neuronu jest również zaangażowany w to, jak możemy lepiej odnosić się do innych, a także w łączenie i nawiązywanie interakcji.
- Z kolei pozwalają nam powtarzać i naśladować od chwili widzimy akcję. Dlatego mają one również fundamentalne znaczenie w nauce. Bardzo często jesteśmy w stanie nauczyć się czegoś nowego, po prostu to oglądając.
Podsumowując, ten proces percepcji i działania, jak wskazują Ceberio i Rodriguez (2019), leży u podstaw ludzkich interakcji. W tym momencie te neurony i ich aktywność stają się fundamentalnie ważne.
Nauka to coś więcej niż wiedza
Po odkryciu neuronów lustrzanych coś stało się jasne: wiedza nie jest tylko racjonalna, jak ludzie sądzili od dawna. Oprócz naszego umysłu obejmuje również nasze emocje.
Ten typ neuronu pokazuje, że możemy być i faktycznie jesteśmy zarówno jedną, jak i drugą rzeczą. Naszym celem powinno być wykorzystanie inteligencji emocjonalnej do poszerzania wiedzy poprzez podkreślanie tego, jak się czujemy podczas procesu nauczania i uczenia się.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García García, Emilio y González Marqués, Javier y Maestú Unturbe, Fernando (2011) Neuronas Espejo y Teoría de la Mente en la explicación de la empatía. Ansiedad y Estrés, 17 (2-3). pp. 265-279. ISSN 1134-7937
- Naranjo, M. G. M. (2018). Escucha activa y empática. Editorial Elearning, SL.
- La Touche, Roy. “Biografía del Prof. Dr. Giacomo Rizzolatti.” NeuroRehabNews Octubre (2016).
- Ceberio Y Rodriguez (2019). Las Neuronas Espejo: Una Génesis Biológica De La Complementariedad Relacional. Papeles del Psicólogo / Psychologist Papers, 2019 Vol. 40(3), pp. 226-232 https://doi.org/10.23923/pap.psicol2019.2900