Drętwienie kończyn – czego może być objawem?
Często pojawiające się drętwienie kończyn powinno nas zaalarmować. Zwykle na „mrówki” skarżą się osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz pacjenci cierpiący na choroby stawów. Budzą się w nocy, a ich kończyny nie reagują na żadne bodźce, gdyż ulegają drętwieniu podczas snu.
Kiedy drętwienie kończyn nie jest wynikiem braku swobodnego dostępu krwi do nóg i rąk, spowodowanego nieodpowiednią i długotrwałą pozycją ciała, warto umówić się na wizytę u lekarza. Częste odczuwanie mrowienia może wskazywać na stan chorobowy.
Drętwienie kończyn a kondycja stawów
Bez wnikania w medyczne zawiłości, staw to miejsce, w którym łączą się końce kości (dwóch lub więcej), a pomiędzy nimi znajduje się chrząstka. Dzięki takim połączeniom nasz organizm jest w stanie swobodnie poruszać kończynami: możemy chodzić, zginać nogi w kolanach, wykonywać ruchy rękami i ramionami, schylać się i wykonywać skłony pleców.
Pomiędzy krańcami kości znajduje się elastyczna tkanka, zwana chrząstką. Zapobiega ona tarciu, jakie mogłoby występować pomiędzy zakończeniami kości podczas wykonywania ruchów. Krótko mówiąc, działa ona niczym naturalny system amortyzacyjny.
Zarówno zakończenia kości, jak i chrząstka z zewnątrz otoczone są torebką stawową, czyli błoną z tkanki łącznej, która stabilizuje staw oraz chroni kości przed przemieszczeniem się i wydostaniem na zewnątrz.
Dlaczego w okolicach stawów pojawia się mrowienie?
Stawy to elementy układu kostno-szkieletowego, które są podatne na kontuzje, uszkodzenia i różne choroby. Bardzo często jednym z pierwszych objawów problemu jest drętwienie kończyn, a konkretniej dłoni, stóp, ramion i nóg.
W większości przypadków mrowienie znika równie szybko i niespodziewanie jak się pojawiło. Oznacza to, że nasz organizm samodzielnie uporał się z infekcją i stan zdrowia stawów wrócił do normy.
Gdy jednak drętwienie kończyn staje się problemem przewlekłym i zaczyna negatywnie wpływać na jakość codziennego życia, należy niezwłocznie pójść do lekarza. Częste mrowienie może być objawem rozwijającej się choroby.
Zobacz też: Bolące stawy – poznaj naturalne sposoby!
Choroby, których objawem jest drętwienie kończyn
Jak wspomnieliśmy powyżej, częste uczucie mrowienia w kończynach może być symptomem choroby. Do najczęstszych przypadków należą:
Reumatoidalne zapalenie stawów
- Mowa tu o stanie zapalnym, który może objąć swym zasięgiem różne stawy zarówno górnych, jak i dolnych kończyn. Generalnie najczęściej pojawia się w stawach palców oraz w stawie łokciowym i kolanowym.
- Choroba ta zwykle rozwija się między 30. a 60. rokiem życia i znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Nie ustalono żadnych różnic w przebiegu choroby w odniesieniu do ras ludzkich ani stref klimatycznych.
- Osoba, u której rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów ma problemy z poruszaniem kończynami. Po początkowych epizodach mrowienia mogą występować silne bóle stawów. Ogólnymi objawami choroby są ból i obrzęk stawów, charakterystyczna poranna ich sztywność oraz bóle mięśni.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Reumatoidalne zapalenie stawów – 5 najważniejszych faktów
- Reumatoidalne zapalenie stawów jest wywołane odkładaniem się kryształków wapnia w stawach. Właśnie na tym początkowym etapie występuje częste drętwienie kończyn. Towarzyszy mu osłabienie i nadmierne zużywanie się chrząstki oraz wzmagają się dolegliwości bólowe.
- Choroba ta atakuje głównie stawy dłoni, kolan i palców u rąk, chociaż nie wyklucza się, że może objąć swym zasięgiem również i inne stawy. Jest ona bezpośrednio powiązana z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.
- Dolegliwość ta wywołuje dyskomfort, ból oraz ogranicza swobodę ruchów. Nie niszczy jednak trwale stawów.
Zapalenie kości i szpiku kostnego
Zapalenie kości i szpiku kostnego (z łac. Osteomyelitis) to choroba kości wywoływana przez bakterie lub grzyby. Zarazki docierają do układu kostnego i wnikają w głąb kości i naczyń krwionośnych, wywołując uszkodzenia w obrębie ich struktury.
Jednym z pierwszych objawów tej choroby jest drętwienie kończyn. Wraz z postępem infekcji pojawia się silny ból, który nieustannie narasta. Chorobę tę należy leczyć pod okiem specjalisty, stosując do tego odpowiednie antybiotyki. Schorzenie występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Toczeń rumieniowaty układowy
- Toczeń rumieniowaty układowy to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ immunologiczny nie jest w stanie rozróżnić substancji szkodliwej od zdrowej, co z kolei prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. W konsekwencji organizm atakuje swoje własne, zdrowe tkanki. Choroba ta może rozwijać się w różnych częściach ciała.
- Jednym z początkowych objawów tocznia jest drętwienie oraz ból rąk i nóg, a także drgawki.
- Chociaż dotychczas nie udało się opracować skutecznego remedium na tę chorobę, istnieje wiele leków, które pozwalają na jej kontrolę.
Drętwienie kończyn – jak możemy zadbać o stawy, aby go uniknąć?
Pierwsze skrzypce w profilaktyce chorób układu kostnego bez wątpienia gra zdrowa i zbilansowana dieta. Istnieje spora grupa produktów spożywczych, które w naturalny sposób wzmacniają zdrowie kości i stawów, dzięki czemu skutecznie zapobiegają bólom stawów i mrowieniu kończyn.
W trosce o zdrowie stawów wzbogać swoją codzienną dietę o poniższe produkty.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – niezbędny składnik każdej zdrowej diety, który naturalnie pomaga zwalczyć stany zapalne organizmu oraz spowalnia zużywanie się chrząstki stawowej. Źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych są między innymi ryby morskie, nasiona lnu, awokado czy oliwa z oliwek. Można również przyjmować je jako suplement diety pod postacią kapsułek.
- Seler naciowy – zielone warzywo o bardzo silnych właściwościach moczopędnych i ogromnej zawartości antyoksydantów. Sałatka lub soki z selera znakomicie wspomagają detoks organizmu oraz stymulują proces produkcji nowych komórek kości.
- Pokrzywa – roślina lecznicza o silnych właściwościach oczyszczających organizm z toksyn i innych zalegających w tkankach szkodliwych substancji. Co więcej, składniki odżywcze zawarte w liściach pokrzywy znakomicie łagodzą objawy zapalenia stawów. Możesz dodawać świeże listki do sałatek lub robić napary z suszonej pokrzywy. Fantastycznym naturalnym remedium na bóle stawów jest również mikstura na bazie liści pokrzywy zalanych alkoholem, którą należy wcierać w obszary, w których pojawia się mrowienie oraz te objęte stanem zapalnym.
- Imbir – aromatyczny korzeń o potężnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Można go spożywać w postaci naparu lub jako dodatek do sałatek, sosów i dań.
Pamiętajmy, że zdrowa i zbalansowana dieta pomaga uniknąć wielu różnych chorób. Nie zawsze jednak jest ona gwarancją pełni zdrowia. Po zaobserwowaniu niecodziennych objawów powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalistyczne badania są w stanie ustalić przyczynę mrowienia kończyn.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Simopoulos, A. P. (2008). The Importance of the Omega-6/Omega-3 Fatty Acid Ratio in Cardiovascular Disease and Other Chronic Diseases. Experimental Biology and Medicine. https://doi.org/10.3181/0711-MR-311
- Ginger. (2010). In Botanical Medicine for Women’s Health. https://doi.org/10.1111/ijfs.12940
- Altman, R. D., & Marcussen, K. C. (2001). Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. Arthritis and Rheumatism. https://doi.org/10.1002/1529-0131(200111)44:11<2531::AID-ART433>3.0.CO;2-J