Dowiedz się, dlaczego okres przychodzi wcześnie

Chociaż wczesna miesiączka zwykle nie oznacza wielkiego niebezpieczeństwa, najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Najczęstszymi przyczynami są zmiany hormonalne, wahania masy ciała i stres. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego twój okres pojawia się wcześnie.
Dowiedz się, dlaczego okres przychodzi wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2022

Miesiączka jest jednym z procesów warunkujących życie większości kobiet w okresie ich płodności. To złożony mechanizm, na który wpływa wiele czynników. Dlatego często zdarzają się zmiany w cyklu miesiączkowym. Tak więc w pewnym momencie twój okres mógł nadejść, zanim się spodziewałaś. Mając to na uwadze, dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, dlaczego twój okres przychodzi wcześnie.

Miesiączka pojawia się zwykle co 28 dni, zwłaszcza u dorosłych kobiet, które przeszły okres dojrzewania i nie są już podatne na zmiany hormonalne. Jednak nie zawsze tak jest. W rzeczywistości każda kobieta ma cykl i krwawienie o określonych cechach.

Chociaż zakres normalności ustala się między 21 a 35 dni między okresami, zdarzają się wyjątki, w których okres może pojawić się wcześniej lub później. Więc czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego twój okres może nadejść wcześnie i co zrobić, jeśli to się zdarzy.

Dlaczego twój okres przychodzi wcześnie

Jak wspomnieliśmy powyżej, miesiączki zwykle pojawiają się co 28 dni. Zależy to jednak od cyklu i etapu życia każdej kobiety. Na przykład musimy pamiętać, że w pierwszych latach miesiączki cykl jest bardzo zmienny.

To samo dzieje się tuż przed początkiem menopauzy. Na obu etapach często spotyka się kobiety, które mają wczesne okresy. Czasem mogą się nawet powtarzać w tym samym miesiącu. Dzieje się również odwrotnie, gdy miesiączka pojawia się później niż zwykle.

Działanie różnych hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, reguluje cykl menstruacyjny. Substancje te są syntetyzowane przez złożony mechanizm zachodzący w strukturach mózgu i jajnikach.

Ponadto, wiele różnych bodźców kontroluje produkcję hormonów. Na przykład w przypadku urazu któregokolwiek z zaangażowanych narządów mogą wystąpić zmiany prowadzące do nieregularnej lub przedwczesnej miesiączki.

Kobieta trzymająca zegar przed nagim brzuchem.
Zmiany w okresach menstruacyjnych są spowodowane wieloma przyczynami, głównie hormonalnymi.

Może cię zainteresować: Brązowa wydzielina podczas ciąży: co oznacza?

Jakie są inne czynniki?

Jednym z głównych czynników wpływających na miesiączkę jest stres. Kiedy kobieta ma wysoki poziom niepokoju, często zdarza się, że jej okres przychodzi wcześnie. Dzieje się tak dlatego, że cykl menstruacyjny jest jedną z pierwszych rzeczy, na które wpływa stres. W wielu przypadkach miesiączka pojawia się wcześnie, ale może też przyjść późno lub pojawić się w sposób nietypowy, pod względem wyglądu.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który na to wpływa jest odżywianie. Aby kobieta mogła miesiączkować, musi mieć minimalną ilość tkanki tłuszczowej. Nawyki żywieniowe mają więc istotny wpływ na miesiączkę kobiety. Dlatego pamiętaj, że rozpoczęcie lub zmiana diety może sprawić, że twój okres przychodzi wcześnie.

Co ciekawe, wskaźnik masy ciała również może wpływać na menstruację. Bardzo szczupłe kobiety, a także te z nadwagą, mogą często doświadczać nieregularnych cykli miesiączkowych.

Należy również pamiętać, że niektóre leki i środki antykoncepcyjne powodują, że miesiączki występują w dłuższych lub krótszych odstępach czasu. Szczególnym przykładem jest pigułka „dzień po”. Aby zapobiec ciąży, ta pigułka powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej, które czasami mogą obejmować nieregularny okres.

Kobieta trzymająca blister z tabletkami antykoncepcyjnymi.
Pigułki antykoncepcyjne są świetnymi regulatorami cyklu miesiączkowego, ale u niektórych kobiet niepożądanym efektem jest nagła zmiana czasu miesiączki.

Możesz być zainteresowana: Jak długo mogę brać pigułki antykoncepcyjne?

Co powinnam zrobić, jeśli mój okres przychodzi wcześnie?

Prawda jest taka, że wczesna miesiączka nie powinna powodować nadmiernego zmartwienia. Jak już wspomnieliśmy, na cykl menstruacyjny wpływa wiele czynników i najczęściej nie jest to nic patologicznego.

Jeśli jednak zdarza się to często lub martwisz się innym aspektem swojego cyklu, najlepiej udać się do ginekologa. Ważne jest również, aby przeanalizować swoją dietę i nawyki związane z ćwiczeniami, ponieważ intensywna aktywność fizyczna również wpływa na okres.

Najlepiej, aby lekarz przeprowadził odpowiednie badanie i zlecił wszelkie testy, które uzna za konieczne. Na wszelki wypadek ważne jest, aby wykluczyć jakiekolwiek choroby lub poważne zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą być przyczyną wczesnego pojawienia się miesiączki.

Okresowe wizyty lekarskie są równie ważne, jeśli chodzi o kontrolowanie miesiączki

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub dyskomfort, skonsultuj się z lekarzem. Regularne wizyty u ginekologa pozwolą Ci wykryć wszelkie problemy, które mogą się pojawić, a także uspokoją Twój umysł.

Kiedy lekarz pyta o twój rytm menstruacyjny, upewnia się, że utrzymujesz regularność, która jest uważana za normalną. Zapisuj więc swoje miesiączki w kalendarzu, aby informacje, które podajesz w gabinecie, były jak najdokładniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ciclo menstrual | womenshealth.gov. (n.d.). Retrieved May 5, 2020, from https://espanol.womenshealth.gov/menstrual-cycle
    Ciclo menstrual y fertilidad | Embarazo y maternidad. (n.d.). Retrieved May 5, 2020, from
  • Thakur, Harshada, et al. “Association of Body Composition, Nutritional Status and Menstruation among Early Adolescent Girls.” Indian Journal of Public Health Research & Development 9.5 (2018): 509-514.
  • Bae, Jinju, Susan Park, and Jin-Won Kwon. “Factors associated with menstrual cycle irregularity and menopause.” BMC women’s health 18.1 (2018): 36.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.