Dowiedz się, czym jest pompa insulinowa!
Pompa insulinowa jest zazwyczaj wykorzystywana do leczenia przypadków cukrzycy typu 1, zwłaszcza u pacjentów, którzy nie mają dobrej kontroli glikemicznej. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się w jaki sposób działa.
Pompa insulinowa to urządzenie, które jest wykorzystywane do leczenia określonych przypadków cukrzycy. Insulina to cząsteczka, która pozwala glukozie przedostać się do wnętrza komórek. Z kolei glukoza to kluczowy składnik odżywczy, którego komórki potrzebują, aby uzyskać energię.
Gdy ktoś choruje na cukrzycę, jego ciało nie jest w stanie wytwarzać lub wykorzystywać insuliny. W związku z tym poziom glukozy we krwi przekracza właściwe stężenie. Właśnie to wywołuje wszystkie objawy i komplikacje związane z tą chorobą.
Pompa insulinowa jest niezwykle przydatna dla osób, które borykają się ze złą kontrolą poziomu glukozy lub potrzebują większej elastyczności w swoich rutynach, na przykład sportowców. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy jej działanie oraz zalety i wady płynące z jej stosowania.
Jak działa pompa insulinowa?
Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, które jest zaprogramowane w taki sposób, by dostarczać insulinę do tkanki tłuszczowej pod skórą. Jest również nazywana urządzeniem do ciągłego podskórnego wlewu insuliny.
W przypadku wielu cukrzyków, zwłaszcza tych cierpiących na cukrzycę typu 1, leczenie bazuje na dostarczaniu insuliny za pomocą zastrzyków podskórnych. Problem polega na tym, że pacjenci muszą przestrzegać ścisłego harmonogramu monitoringu poziomu glukozy.
Pompa insulinowa, jak wyjaśniono w artykule z Clínica Universidad de Navarra, w sposób automatyczny podaje insulinę podstawową i okołoposiłkową. Dzięki temu pacjent nie musi wykonywać żadnych zastrzyków.
Urządzenie jest zaprogramowane zgodnie z określonymi potrzebami pacjenta. Innymi słowy, dawki i frekwencja podawania są zaprogramowane zgodnie z wcześniejszym badaniem każdego z przypadków cukrzycy.
Części pompy insulinowej
Pompy insulinowe, jak już zauważyliśmy wyżej, to małe urządzenia. Należy ponownie podkreślić, że nie są to urządzenia typu smart. Muszą zostać wcześniej zaprogramowane, aby wykonywały swoją funkcję.
Pompa działa na bazie małego silnika elektrycznego. Ten silnik, poprzez swego rodzaju tłok, wbija naboje z lekiem w tkankę. Zgodnie z artykułem opublikowanym w Diabetes Education Online, większość pomp zawiera zbiornik z insuliną, baterię, ekran i mechanizm pompujący.
Osoby stosujące insulinę mogą umieścić urządzenie poza swoim ciałem i połączyć je z tkanką podskórną poprzez cewnik z teflonową kaniulą. Mogą nosić pompę insulinową na pasku zaprojektowanym w tym celu, a nawet nosić ją w kieszeni.
Kiedy pompa insulinowa jest niezbędna?
Pompa insulinowa może być niezbędna do kontrolowania niektórych przypadków cukrzycy typu 1. Jak wytłumaczono w artykule Medtronic, są często wykorzystywane, gdy pacjent nie jest w stanie kontrolować poziomu glukozy, chociaż już stosuje się u niego intensywne leczenie.
Wielu pacjentów stosujących standardową terapię insuliną doświadcza częstych epizodów hipoglikemii. To również wskaźnik złej kontroli, więc pompa może okazać się przydatna.
Cukrzycy, którzy wymagają stosowania niskich dawek mogą używać pomp insulinowych. Poza tym taka terapia jest wybierana również w przypadku osób, które wymagają elastyczności w swoich rutynach.
Na przykład nadaje się dla osób, które nie są w stanie pilnować harmonogramu niezbędnego do wstrzykiwania tej cząsteczki w konwencjonalny sposób. Dzieje się tak w przypadku wielu sportowców i kobiet.
Kobiety, które planują zajście w ciążę, jak również pacjenci z neuropatią cukrzycową, to kolejni kandydaci do tego rodzaju leczenia. Jednak pompy insulinowe wymagają, aby pacjent spełniał określone wymogi.
Bardzo istotne jest, aby pacjent zaangażował się w zarządzanie chorobą i był zainteresowany dobrą kontrolą glikemiczną. Poza tym pacjent musi nauczyć się obsługi pompy i wykonywać wystarczająco dużo codziennych pomiarów poziomu glukozy.
Zalety płynące ze stosowania pomp insulinowych
Pompy insulinowe, jak wspomniano w jednym z artykułów, mają wiele zalet. Umożliwiają bardzo skuteczną kontrolę dawek insuliny.
Dzięki nim można dokonywać wstrzyknięcia bardzo niewielkich dawek, co jest niezwykle przydatne w przypadku dzieci.
Poza tym cukrzycy mogą programować ilość podstawowej insuliny o różnych prędkościach działania, w zależności od godziny. Na przykład można ją ustawić na wyższą we wcześniejszych godzinach i na niższą w trakcie nocy. To zmniejsza ryzyko wystąpienia hipoglikemii.
Dodatkowo pompy insulinowe umożliwiają wprowadzanie zmian w podstawowej insulinie w pewien czas. To bardzo przydatne w przypadku zmian w rutynie. Na przykład wybieranie się na wycieczkę może zmusić do wprowadzenia zmian w diecie.
Może Cię również zainteresować: Dieta i zalecenia dla osób z cukrzycą typu 2
Wady
Chociaż może się wydawać, że pompy insulinowe mają jedynie zalety, to w rzeczywistości mają również kilka wad. Na przykład są to urządzenia zewnętrzne, które muszą być stale połączone z ciałem poprzez katerer.
Nie można ich usunąć, nawet na czas snu. Właśnie dlatego wiele osób odczuwa brak komfortu przyłączając urządzenie. Poza tym niektórzy również uznają, że wpływa to na kwestie estetyczne, ponieważ pompa może być widoczna pod ubraniem.
Katerer może się zatkać lub pompa może przestać działać. Oznacza to, że pacjent straci w tym momencie kontrolę nad poziomem cukru we krwi. Właśnie dlatego osoby, które noszą pompę insulinową, muszą przeprowadzać codzienne badania.
Przeczytaj również: W jaki sposób cukrzyca wpływa na wzrok?
Konserwacja i rekomendacje
Pompy insulinowe wymagają, aby pacjent miał świadomość swojej choroby i był odpowiedzialny za stosowane leczenie. Dzieje się tak, ponieważ aby zadbać o urządzenie, trzeba podjąć serię odpowiednich kroków.
Jak wytłumaczyła Diabetes Foundation, katerer podskórny należy zmieniać co 2 do 3 dni. Ponieważ jest to ciało obce, które jest podłączone do tkanki podskórnej, istnieje ryzyko rozwoju infekcji. Dlatego też, aby zmienić katerer, trzeba wykonać odpowiednie kroki.
Po pierwsze użytkownik pompy musi dokładnie umyć ręce, aby były jak najlepiej odkażone. Od czasu do czasu musi zmienić obszar, w którym katerer wchodzi pod skórę. W przeciwnym razie insulina może nie wchłaniać się właściwie.
Zazwyczaj jest umieszczany w różnych miejscach brzucha. Trzeba upewnić się, że katerer znajduje się w dobrym stanie i załadować pompę strzykawki tak, aby nie znajdowały się w niej jakiekolwiek bąbelki powietrza.
Musi również zdezynfekować skórę brzucha. Kiedy umieści katerer pod skórą, należy przykleić go, aby upewnić się, że się nie odklei. Należy wyjąć insulinę z lodówki około 24 godziny przed napełnieniem pompy.
Pompa insulinowa wymaga odpowiedzialności
Chociaż może się wydawać, że to urządzenie stanowi doskonały sposób leczenia cukrzycy, to nie zawsze tak jest. To bardzo przydatny sposób leczenia, ale wymaga, aby pacjent był świadom terapii i wiedział jak nią zarządzać.
Z tego powodu pacjent i lekarz muszą wspólnie podjąć decyzję dotyczącą używania pompy insulinowej. Należy spełnić długą liczbę wymogów, aby pompa insulinowa była przydatna.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bomba de insulina. (n.d.). Retrieved March 1, 2021, from https://www.fundaciondiabetes.org/infantil/185/bomba-de-insulina-ninos
- ¿Por qué usar una bomba? | Medtronic. (n.d.). Retrieved March 1, 2021, from https://www.medtronicdiabeteslatino.com/productos/bombas-de-insulina/por-que-usar-una-bomba#control-mas-eficaz-de-su-diabetes
- Qué es una bomba de insulina :: Diabetes Education Online. (n.d.). Retrieved March 1, 2021, from https://dtc.ucsf.edu/es/tipos-de-diabetes/diabetes-tipo-1/tratamiento-de-la-diabetes-tipo-1/medicamentos-y-terapias/terapia-con-bomba-de-insulina-para-diabetes-tipo-1/que-es-una-bomba-de-insulina-2/
- Bomba de infusión de insulina.Tratamiento de la Diabetes. Clínica Universidad de Navarra. (n.d.). Retrieved March 1, 2021, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/tratamientos/bomba-insulina
- Vaquero, Pilar Martín, Alberto Fernández Martínez, and Luis Felipe Pallardo. “Bombas de insulina.” Medicina Clínica 123.1 (2004): 26-30.