Domowy płyn do zmiękczania tkanin: nietoksyczny i tani!

Dziś podpowiemy Ci jak przygotować domowy płyn do zmiękczania tkanin. Przekonasz się, że nie musisz kupować gotowych produktów!
Domowy płyn do zmiękczania tkanin: nietoksyczny i tani!

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Warto wiedzieć jak przygotować domowy płyn do zmiękczania tkanin. To prosta, przyjazna środowisku, tania i skuteczna alternatywa dla sklepowych produktów.

Wiele z nas cały czas szuka skutecznych sposobów na zastąpienie codziennie używanych sklepowych produktów wersjami domowymi, które zazwyczaj są znacznie zdrowsze i dla użytkowników, i dla środowiska.

Tak naprawdę większość tego typu środków można przygotować w domu. Domowy płyn do zmiękczania tkanin nie jest wyjątkiem. Naturalne składniki z łatwością znajdziesz w każdym markecie, a część na pewno masz już w domu.

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci kilka sposobów na przygotowanie przyjaznego środowisku domowego płynu do zmiękczania tkanin. To naturalna alternatywa dla gotowych płynów zmiękczających, które najczęściej zawierają związki szkodliwe dla środowiska.

Produkty te mogą również wpływać negatywnie na zdrowie użytkowników, którzy często nie zdają sobie z tego sprawy i nie mogą znaleźć przyczyny podrażnienia skóry czy występowania reakcji alergicznych.

Aby uniknąć takich nieprzyjemności, możesz z łatwością przygotować kilka wersji domowego płynu lub proszku zmiękczającego tkaniny. Efekty będą co najmniej tak dobre jak wtedy, kiedy używasz gotowego produktu – a najprawdopodobniej lepsze. Zobacz jak łatwo przygotujesz nietoksyczny domowy płyn do zmiękczania tkanin.

Na początek musisz wiedzieć, że taki płyn czy proszek możesz stworzyć używając naturalnych, tanich, łatwo dostępnych składników. Domowy środek jest bardzo wszechstronny: sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju tkanin, zadziała dobrze w każdym programie piorącym pralki, z łatwością użyjesz go też przy praniu ręcznym.

Domowe środki do zmiękczania tkanin: 3 naturalne formuły

Istnieje kilka metod na przygotowanie domowego produktu tego rodzaju. Jeśli chodzi o składniki, najprawdopodobniej większość z nich – lub nawet wszystkie – masz w swojej szafce kuchennej.

Przedstawimy Ci kilka opcji i kilka różnych przepisów. Najlepiej byłoby, gdybyś wypróbowała wszystkie. To pozwoli Ci wybrać najlepszy domowy płyn do zmiękczania tkanin – taki, którego używa Ci się najlepiej i który daje takie efekty, jakich oczekujesz.

Zanim zaczniesz, przygotuj zamykany, szczelny pojemnik, w którym będziesz mogła przechowywać gotowy zmiękczacz. Świetnie sprawdzi się pusta butelka po gotowym płynie do płukania. Możesz też z powodzeniem wykorzystać dużą butelkę po wodzie.

Pamiętaj koniecznie, że zaleca się dodawanie płynu zmiękczającego tuż przed tym jak pralka rozpoczyna cykl płukania – a nie na początku prania.

1. Domowy płyn do zmiękczania tkanin na bazie octu

Aby przygotować tę wersję płynu będziesz potrzebowała następujących składników:

Sposób przygotowania:

  • Wymieszaj wodę i ocet.
  • Stopniowo dodawaj sodę oczyszczoną. Poczekaj aż piana opadnie i zniknie.
  • Kiedy składniki są dokładnie wymieszane i połączone, płyn jest gotowy do użycia.

W tej wersji płynu, ocet pełni też rolę silnego odplamiacza. Ponadto, dzięki jego działaniu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów z ubrań.

Jeśli ubrania, które zamierzasz wyprać są poplamione kawą, winem lub mają plamy od potu, namocz je najpierw przez 10 minut w wodzie z dodatkiem tego płynu, a później wypierz w pralce jak zwykle.

Ocet posiada również zdolność oczyszczania mechanizmów pralki.

2. Domowy płyn do zmiękczania tkanin z olejkiem eterycznym

Aby przygotować ten domowy płyn, sięgnij po następujące składniki:

  • 1 litr octu
  • 10 kropli Twojego ulubionego kropli olejku eterycznego

To bardzo prosty przepis. Po prostu wymieszaj oba składniki. Gotowe! Możesz zacząć używać płynu.

3. Domowy środek do zmiękczania tkanin z sodą oczyszczoną, solą morską i olejkiem eterycznym

Oto składniki, których będziesz potrzebowała, aby przygotować trzecią wersję domowego środka do zmiękczania tkanin, tym razem w formie proszku:

  • 15 kropli Twojego ulubionego oleju eterycznego
  • 250 gramów nierafinowanej soli morskiej
  • 75 gramów sody oczyszczonej

Sposób przygotowania:

  • Zacznij od dodania 15 kropli olejku eterycznego do soli morskiej.
  • Mieszaj sól do chwili aż olejek równomiernie się w nią wchłonie.
  • Następnie dodaj sodę oczyszczoną i ponownie wymieszaj.

Kiedy składniki są dokładnie wymieszane i połączone, Twój domowy zmiękczacz jest gotowy do użycia. Dodawaj 2-3 łyżki do każdego prania tuż przed tym jak pralka rozpoczyna płukanie.

Te niezawierające toksyn domowe środki zmiękczające tkaniny są idealne do prania ubranek dziecięcych. Zawierają tylko znane składniki, bez niepotrzebnych, nieznanych Ci substancji.

Jeśli cierpisz na alergie skórne, możesz oczywiście prać z użyciem tych płynów i środków również swoje ubrania. Ryzyko wystąpienia reakcji skórnej jest znacznie mniejsze.

Składniki potrzebne do przygotowania takiego domowego płynu czy proszku zmiękczającego są tanie i najprawdopodobniej masz je już w domu. Jeśli nie, z łatwością kupisz je w najbliższym sklepie.

Dodatkową zaletą domowych środków zmiękczających jest ich zdolność do czyszczenia bębna pralki. Dzięki składnikom takim jak ocet i soda pozbędziesz się bakterii obecnych wewnątrz mechanizmów pralki. Zadbasz więc nie tylko o swoje zdrowie i dobry stan ubrań, ale także o kondycję sprzętu domowego.

Wypróbuj te przepisy i zostań przy wersji płynu lub proszku która najbardziej Ci odpowiada. Wszystkie trzy proponowane przez nas wersje są szybkie i proste do przygotowania. Używanie domowego środka zmiękczającego tkaniny to same korzyści!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.