Dom przyjazny środowisku - Garść porad

Jeśli chcesz zadbać o środowisko naturalne, zacznij od swojego domu, a konkretniej od kuchni. TO tam często niepotrzebnie zużywamy dużo energii elektrycznej i wody.
Dom przyjazny środowisku - Garść porad

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Dom to miejsce, od którego powinniśmy zacząć, jeśli chcemy zmieniać świat na lepsze. Wszyscy marzymy o tym, by nasze dzieci i wnuki mogły żyć na czystej i zadbanej planecie. Chcielibyśmy, by kula ziemska była wolna od wszelkich zanieczyszczeń, a jej zielone płuca zapewniały trwałość i harmonię.

Musisz jednak wiedzieć, że potrzebne jest podjęcie wielu działań – od zmiany polityki światowych mocarstw w zakresie emisji dwutlenku węgla, aż po codzienną troskę o środowisko w naszych gospodarstwach domowych.

Do osiągnięcia globalnego efektu, wystarczą niewielkie lokalne zmiany. Chcesz dowiedzieć się, jakie działania podjąć, by Twój dom stał się przyjazny dla środowiska? Poznaj kilka naszych porad.

1. Ogrzewanie i klimatyzacja – energia a Twój dom

Jeśli posiadasz w domu centralne ogrzewanie lub klimatyzację, musisz wiedzieć, jak korzystać z nich mądrze. Używając ich roztropnie nie tylko dbasz o zdrowie naszej planety, ale także oszczędzasz realne pieniądze – pierwsze efekty zobaczysz na swoim rachunku za energię już po kilku miesiącach. Jak osiągnąć ten cel?

  • Zimą dbaj, by temperatura w Twoim domu nie przekraczała 21 stopni Celsjusza.
  • W miesiącach letnich staraj się ustawiać klimatyzację na nie mniej 23 stopnie Celsjusza.
  • Temperatura wody ustawiana na bojlerze nie powinna przekraczać 37-38 stopni Celsjusza.

Wystarczą tak proste i prawie niezauważalne zmiany, by Twój dom nie wpływał negatywnie na środowisko naturalne.

2. Naturalne światło i świeże powietrze

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na inwestycje dążące do jak największego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii we własnym domu. Pełna zmiana wymaga między innymi zamontowania paneli słonecznych, wymiany okien, itp.

Widok z okna

Oczywiście w dłuższym perspektywie inwestycja taka zwraca się, co łatwo zaobserwować na podstawie własnych rachunków, nie każdego jednak stać, by podjąć się takiego wyzwania.

Jeśli nie posiadasz środków na tego typu inwestycje, możesz skorzystać z naszych całkiem bezpłatnych porad:

  • Gdy tylko to możliwe, korzystaj z naturalnego światła słonecznego.
  • Wybierając kolor ścian, wybieraj takie, które optycznie rozświetlą pomieszczenia.
  • Korzystaj z naturalnego nawiewu i klimatyzacji, jakim mogą być szeroko otwarte okna. Świeże powietrze jest nie tylko tańszą, ale i zdrowszą alternatywą!

3. Dom przyjazny środowisku: proste zmiany w Twojej kuchni

Jeśli chcesz, by Twój dom stał się przyjazny środowisku, zacznij od kuchni! Oto kilka przykładów tego, co możesz zrobić:

Zielony dom
  • Gdy tylko to możliwe, używaj szybkowaru. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko energię, ale i swój czas oraz ciężko zarobione pieniądze.
  • Jeśli korzystasz z piekarnika, staraj się nie otwierać zbyt często jego drzwiczek. Za każdym razem, gdy to robisz, temperatura wewnątrz obniża się nawet o 10 stopni Celsjusza.
  • Jeśli musisz coś rozmrozić, wykorzystaj mikrofalówkę lub umieść produkt w misce z wodą. Warto jednak planować z wyprzedzeniem i wyjąć produkty z zamrażarki kilka godzin wcześniej – to naprawdę Ci się opłaci.

4. Nie pozostawiaj urządzeń elektronicznych w trybie czuwania

Jak często zdarza Ci się nie wyłączać urządzeń, tylko pozostawiać je w trybie stand-by? Przypomnij sobie, ile razy w tym miesiącu nie wyłączyłeś telewizora, komputera czy wieży stereo… Albo ile razy podłączałeś telefon do ładowania na całą noc lub nie odłączałeś wi-fi, mimo że wyjeżdżałeś na dłuższy czas?

Bez wątpienia zdarzyło Ci się to tysiące razy, a każdy z nich to tylko niepotrzebne wydatki doliczane do Twojego rachunku za prąd. Co więcej, pomyśl, że tak samo jak Ty zachowują się miliony ludzi na całym świecie i jak negatywne skutki wywiera to na kondycji naszej planety?

Jeśli wszystkie te argumenty Cię nie przekonują, musisz wiedzieć także, że używane w ten sposób urządzenia elektroniczne psują się szybciej, co naraża Cię na kolejne wydatki.

5. Przekonaj się do żarówek energooszczędnych

Energooszczędne żarówki oraz światła LED są wprawdzie droższe od tredycyjnych żarówek, jednak działają nawet osiem razy dłużej, a w dodatku zużywają 80% mniej energii. Dasz się przekonać?

6. Wybieraj efektywne urządzenia

Pewnie zauważyłeś już, że w wielu sklepach urządzenia RTV i AGD oznacza się jako A++ czy A+++. Czy wiesz jednak, o czym świadczy dana klasa produktu?

Oznaczenia te odnoszą się do efektywności energetycznej urządzeń – te o symbolu A+++ mogą zużywać nawet o 70% mniej energii niż urządzenia klasy A. 

Jeśli więc przymierzasz się do zakupu nowego urządzenia, zwróć uwagę, czy jest ono wystarczająco efektywne i korzystne dla środowiska. To zmiana, której nie zauważysz, ale która może przynieść bardzo wiele dobrego dla naszej planety.

7. Nie włączaj niezapełnionej pralki czy zmywarki

Niektórym osobom zdarza się włączać pralkę, w której znajduje się zaledwie para skarpetek czy kilka ręczników. W ten sposób może robić pranie nawet kilka razy dziennie, mimo że spokojnie zapełniłbyś pralkę tylko raz.

Unikaj trybu prania wstępnego, gdy tylko to możliwe – pierz też w chłodniejszej wodzie. Efekty zobaczysz szybko na swoim rachunku za energię. Dokładnie te same zalecenia dotyczą zmywarek – warto poczekać aż urządzenie się zapełni zanim zdecydujesz się go użyć.

8. Upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio wyizolowany

Zadbaj o to, by okna i drzwi w Twoim domu były szczelne, by do środka nie dostawało się zimne powietrze. Wykorzystaj specjalne listwy lub pianki uszczelniające. Decydując się na zamontowanie podwójnych okien, pamiętaj także o zasłonach i żaluzjach, dzięki którym utrzymasz w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę.

Czasami wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, by nasz dom stał się zieloną ostoją i dużym wsparciem dla środowiska naturalnego. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.