Dokuczliwa pokrzywka - naturalne środki łagodzące
Dokuczliwa pokrzywka jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Pojawia się po kontakcie z alergenem lub jest wynikiem narażenia na ekstremalne temperatury (ciepło, zimno). Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie złagodzić tę nieprzyjemną zmianę skórną.
Przedstawimy dziś trzy naturalne środki, które mogą pomóc, gdy zdarzy Ci się dokuczliwa pokrzywka.
Dokuczliwa pokrzywka – czym się objawia?
Pokrzywka jest powszechnym problemem dermatologicznym, który pojawia się na skórze w postaci czerwonawych miejsc zapalnych. Są one bardzo swędzące. Często są wynikiem kontaktu z alergenami i w zależności od ich nasilenia, mogą utrzymywać się nawet do sześciu tygodni.
Leczenie farmakologiczne pokrzywki polega często na stosowaniu kremów steroidowych lub leków przeciwhistaminowych. Jednak używanie wyżej wspomnianych preparatów ma ograniczone korzyści, wywołując przy tym szereg skutków ubocznych.
Ponadto w wielu przypadkach można złagodzić pokrzywkę prostymi naturalnymi środkami, wykorzystując właściwości niektórych roślin.
W poniższym artykule przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat łagodzenia pokrzywki i jakie są jej możliwe przyczyny.
Dokuczliwa pokrzywka – co ją powoduje?
Pierwszą i najczęstszą przyczyną pokrzywki jest reakcja alergiczna na żywność, substancję lub lek, jak na przykład penicylina. Niektóre związki, takie jak azotyn sodu, mogą również być przyczyną wystąpienia tego problemu. (Związek ten często dodawany jest do kiełbas i przetworów mięsnych.)
Druga przyczyna to ekspozycja na zimno, ciepło, obecność potu na skórze, pocieranie lub inna forma kontaktu ze skórą i wysiłek fizyczny. Pokrzywka może jednak być również spowodowana infekcjami wirusowymi.
W wielu przypadkach pojawia się ona natomiast bez wyraźnego powodu. Może być też wynikiem stresu i inne szkodliwych nawyków.
Dokuczliwa pokrzywka – zabiegi na jej złagodzenie
Istnieje wiele konwencjonalnych leków do leczenia tego typu problemów skórnych. Obejmuje to maści i żele, a także leki doustne zawierające określone składniki, takie jak kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.
Jednak zdarzają się sytuacje, w których Twoje ciało zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne i uodparnia się na składniki leków, które zazwyczaj bierzesz, aby złagodzić i powstrzymać rozwój pokrzywki. Niestety, zmniejsza to ich skuteczność, a dokuczliwe objawy pozostają.
Tak więc, mimo że naturalne środki łagodzące pokrzywkę mogą działać nieco wolniej, należy pamiętać, że nie są to metody ostre ani inwazyjne.
Jeśli jednak pokrzywka nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Być może istnieje sposób na połączenie leczenia za pomocą zarówno konwencjonalnych leków, jak i niektórych z poniżej opisanych, naturalnych środków.
Czy jesteś więc gotowy na robienie notatek?
Przeczytaj również: Egzema – przepis na naturalne mydło lecznicze
Jak złagodzić pokrzywkę naturalnymi lekami?
1. Dostarczaj organizmowi więcej witaminy C
Niektórzy lekarze zalecają spożywanie witaminy C w celu kontrolowania reakcji alergicznych charakteryzujących się wysokim poziomem histaminy, do których zaliczmy pokrzywkę.
Aby tego dokonać, zwiększ swoje dzienne spożycie owoców cytrusowych. Pomarańcze i owoce cytrusowe mają wysoką zawartość dobrze wchłanialnej witaminy C.
Ponadto istnieje wiele innych owoców, które zawierają duże ilości witaminy C. Zaliczamy do nich między innymi truskawki, gujawę, papaję i kiwi.
Pamiętaj, aby codziennie jeść niektóre z tych owoców.
2. Wykąp się w bazylii
Bazylia jest jedną z najczęściej używanych przypraw w kuchni. Ponadto medycyna orientalna dowodzi, że kąpiele w bazylii są doskonałym antidotum na pokrzywkę.
Dlaczego?
Bazylia pomaga, ponieważ łagodzi pokrzywkę w bardzo krótkim czasie. To nie wszystko. Pozwala ona również uzyskać niesamowite uczucie świeżości na skórze.
Do tego metody łagodzenia pokrzywki potrzebujesz:
Składniki
- 4 łyżki stołowe liści bazylii
- 1 łyżka stołowa suszonych liści bazylii, sproszkowanych
- 1 litr wody
Przygotowanie
- Dodaj sproszkowaną bazylię do wody.
- Dobrze wymieszaj.
- Przenieś do garnka i gotuj na średnim ogniu. Gdy zacznie wrzeć, dodaj liście bazylii.
- Mieszaj, aby zwiększyć uwalnianie składników aktywnych z liści. Następnie zdejmij garnek z ognia i pozostaw do ostygnięcia.
- Dodaj tę mieszaninę do wody do kąpieli. Zażywając tej leczniczej kąpieli, zwróć uwagę na dokładne zanurzenie dotkniętych obszarów.
Przeczytaj także: Ziołowe terapie na łuszczycę – poznaj 5 najskuteczniejszych
3. Użyj octu jabłkowego
Prawdopodobnie znasz ocet jabłkowy głównie jako składnik sosu do sałatek. Jednak to, o czym możesz nie wiedzieć, to fakt, że substancja ta jest również skutecznym lekiem przeciwhistaminowym. Może więc łagodzić pokrzywkę i jej objawy.
- Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy zastosować ocet jabłkowy, przykładając go jako kompres. Użyj czystej, nasączonej octem ściereczki – bezpośrednio na dotkniętym obszarze.
- Następnie pozostaw na co najmniej 15 minut. Jeśli obszar jest duży i bardzo podrażniony, możesz zastosować ocet (zmieszany z odrobinką wody), polewając mieszaninę bezpośrednio na skórę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dermatologia.cat | Urticaria [Internet]. Dermatologia.cat. 2018. http://dermatologia.cat/es/informacion-para-pacientes/informacion-enfermedades/urticaria/
- Maurer, M. (2014). Urticaria and angioedema. Chemical Immunology and Allergy. https://doi.org/10.1159/000358614
- O’donnell, B.F., et al. “The impact of chronic urticaria on the quality of life. “British journal of Dermatology 136.2 (1997): 197-201
- Wedi, B., Wieczorek, D., Raap, U., & Kapp, A. (2014). Urticaria. JDDG – Journal of the German Society of Dermatology. https://doi.org/10.1111/ddg.12441_suppl