Długie randkowanie: wady i zalety
Co jest lepsze dla młodych par: długie randkowanie czy krótki staż związku przed ślubem? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są zalety i wady obu scenariuszy.
Długie randkowanie jest bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Bardzo często ludzie wokół wręcz zakładają, że dana para jest w związku małżeńskim, ponieważ mieszka razem od kilku lat, a jej codzienna rutyna niemal niczym nie różni się od życia małżonków. W rzeczywistości jednak po prostu jest to wynik decyzji, aby przez dłuższy czas żyć bez ślubu.
To przejściowy etap. Oznacza to, że w końcu rozwinie się i albo będzie bardziej formalny, albo upadnie i ostatecznie się skończy. Jednak czasem zdarza się, że randki trwają w nieskończoność.
Przyczyny są różne. Na przykład niektóre pary, zanim popchną swój związek naprzód, starają się poprawić swoją sytuację finansową. W tym artykule przeanalizujemy zalety i wady przedłużonego spotykania się przed ślubem.
Zalety cechujące długie randkowanie
Niezależnie od piętna społecznego i opinii postronnych, długie randkowanie może okazać się najlepszą opcją dla niektórych par. Poniżej zebraliśmy listę niektórych zalet tego typu relacji.
1. Umiejętność zgadzania się
Pary, które spędziły razem dużo czasu, mogą lepiej przezwyciężyć niekorzystne sytuacje. Podjęły już decyzję o byciu razem, co pomaga uniknąć konfliktów. Ze stażu związku takich osób można wywnioskować, że wspólne umowy dotyczące życia we dwójkę przychodzą im bez większych problemów.
2. Bezpieczna więź
Jednym z podstawowych filarów każdej relacji jest bezpieczeństwo. W związku z tym pary, które są ze sobą od dłuższego czasu, mają dobre fundamenty emocjonalne. Oznacza to, że ufają sobie nawzajem i wiedzą, że chcą i potrafią nadal iść naprzód w zdrowym związku.
3. Wspólne cele
Pary z czasem zaczynają wspólnie ustalać cele, a ich związek staje się silniejszy, gdy je osiągają. Jednak w zdrowej relacji ludzie zrozumieją i akceptują, że każdy ma również indywidualne cele w niektórych obszarach swojego życia.
4. Akceptacja rodziny
Pary z długim stażem są zazwyczaj w pełni akceptowane przez krewnych. Niezależnie od różnic, tak pary, jak i ich rodziny mają czas, by się do siebie dopasować. Nie musisz lubić ani być lubianym/lubianą przez całą rodzinę swojego ukochanego/ukochanej, ale tolerancja jest kluczowa.
5. Rozwój afektywny
Odnosi się to do zdolności kochania siebie, nawet w związku. Ludzie w długich związkach zwykle mają zdrową samoocenę. Chodzi o to, aby być niezależnym pod względem dobrego samopoczucia i pozwolić partnerowi na uzupełnienie swojego szczęścia, a nie opierać je na drugiej osobie.
Przeczytaj o wyznaczaniu granic zdrowych relacji
Wady długiego randkowania
Życie nie jest idealne, i tak jak wszystko długie spotykanie się przed ślubem ma negatywne strony. Oto lista niektórych problemów, które mogą się pojawić.
1. Problemy z przystosowaniem się do rutyny
Jedną z głównych wad długoterminowych randek jest trudność w przystosowaniu się do pewnych nawyków. Konflikty zwykle zaczynają się, gdy para spędza ze sobą zbyt dużo czasu, a ich związek nie idzie naprzód.
W rzeczywistości to nie rutyna jest problemem. Chodzi o to, że zawsze istnieje pewien opór przed zmianą. Ludziom trudno jest zrozumieć i zaakceptować, że niektóre rzeczy muszą się zmienić, aby związek trwał.
2. Romantyczna namiętność zanika
To normalne, że romantyzm zanika w parach, które są razem od dłuższego czasu, lecz nie oznacza to, że przestały się kochać. Niemniej jednak wskazuje, że nadszedł czas, aby nadać priorytet innym częściom związku. Pod tym względem pary, które opierają swój związek na romantyzmie i namiętności, bywają skazane na niekończące się konflikty.
3. Nasilona presja społeczna
Jedną z najbardziej charakterystycznych wad długiego randkowania jest presja wywierana przez ludzi wokół. Przyjaciele i krewni często zadają pytania typu: „czy macie już ustaloną datę ślubu?”, „gdzie zamierzacie się pobrać?”, „kiedy będziesz miała dzieci?”.
4. Długie randkowanie z powodu wątpliwości co do związku
Oczekiwania pary często zmieniają się wraz z upływem czasu. W niektórych przypadkach zmiany te pokrywają się, ale w innych nie. Oczywiście w zmianach nie ma nic złego, szczególnie jeśli idą wspólnym torem. Lecz kiedy jedno zaczyna mówić o małżeństwie, a drugie nie chce o nim słyszeć, pojawiają się konflikty i niepewność.
5. Strach przed utratą niezależności
Ponadto trzeba przyznać, że długi staż niektórych relacji jest wynikiem strachu. W szczególności chodzi o strach przed utratą niezależności, ponieważ małżeństwo bywa postrzegane jako coś, co ogranicza wolność.
Ludzie, którzy są na etapie randek, nadal postrzegają siebie jako nieprzywiązanych, wolnych. Wówczas ewentualne rozstanie nie byłoby zbyt skomplikowane, zatem nie muszą się go obawiać.
Dowiedz się, co robić, gdy Twój związek się rozpada na dobre
Czy po latach randkowania warto wziąć ślub?
Jak mogliście przeczytać powyżej, długoterminowe randki działają dla niektórych osób, a dla innych są nie do utrzymania. Pod tym względem najlepszym sposobem działania, jeśli masz wątpliwości co do małżeństwa, jest zastanowienie się nad swoim związkiem i ocena jego dynamiki.
Związki, które dobrze się układają przez długi czas, z dużym prawdopodobieństwem kończą się małżeństwem. I odwrotnie, osoby o sprzecznej dynamice są bardziej narażone w dłuższej perspektywie na porażkę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- “Relaciones de Pareja.” Kairós Gerontologia. Revista da Faculdade de Ciências Humanas e Saúde. ISSN 2176-901X 18.20 (2015): 173–188. Kairós Gerontologia. Revista da Faculdade de Ciências Humanas e Saúde. ISSN 2176-901X. Web.
- Hernando-Gómez, Ángel, Pablo Maraver-López, and María Pazos-Gómez. “Experiencias Positivas y Negativas En Relaciones de Pareja de Jóvenes y Adolescentes.” Revista de Psicología 25.2 (2016): n. pag. Revista de Psicología. Web.
- Calero, Francisco. “Matrimonio.” ¿Luis Vives o Antonio de Guevara? El Inicio Del Enigma. Dykinson, 2019. 259–282. ¿Luis Vives o Antonio de Guevara? El inicio del enigma. Web.