Dlaczego wieża Eiffla jest teraz o 6 metrów wyższa? Poznaj powód

Po raz kolejny świetlista wieża Paryża zyskała na wysokości. Dzięki dodatkom technologicznym ta historyczna konstrukcja znowu zbliżyła się do chmur.
Dlaczego wieża Eiffla jest teraz o 6 metrów wyższa? Poznaj powód

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Teoretycznie wieża Eiffla miała przetrwać tylko 20 lat. Ale minęło już ponad stulecie, a do tego historycznego pomnika dodano kolejne sześć metrów, aby przybliżyć go do nieba. Teraz mierzy 330 metrów; coś, czego nie osiągnięto w 1889 roku, kiedy zbudowano ją na Paris World Expo.

Jej twórca, inżynier i biznesmen Gustave Eiffel, unaocznił tą konstrukcją postęp technologiczny, architektoniczny i przemysłowy tamtych czasów. Zostało to ogłoszone w magazynie National Geographic. Dołączyli do niego jego odpowiednicy Emile Nouguier i Maurice Koechlin, a także architekt Charles Leon Stephen Sauvestre.

Wzniesienie paryskiego zabytku wiązało się z jego pierwotną funkcją: nadawaniem stacji radiowych. W tamtym czasie nie pozwalało to na jego demontaż. Ale co kryje się za nową wysokością żelaznej wieży?

Powód, dla którego Wieża Eiffla jest teraz o sześć metrów wyższa

Po inauguracji wieży postawiono na niej kilka anten w celu zwiększenia wysokości. Bez tych elementów konstrukcja mierzyła 300 metrów; dzięki nim osiągnęła 324 metry do 2000 roku.

W 2022 roku pomnik osiągnął jednak 330 metrów z nową anteną do cyfrowej transmisji dźwięku. Instalację wycenia się na milion euro i umożliwia ona stolicy dostęp do naziemnego radia cyfrowego.

Poprzez konto na Twitterze @LaTourEiffel ogłoszono transformację jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na świecie. Montaż przygotowywano przez ponad rok, ponieważ trzeba było wcześniej skoordynować przeniesienie i lokalizację urządzenia, które waży 350 kilogramów.

Logistyka polegała na zamknięciu dostępu do wieży na cały ranek dla bezpieczeństwa przechodniów.

15 marca tego roku turyści i miejscowi obserwowali, jak helikopter przeniósł antenę na szczyt wieży, gdzie czekali technicy, którzy ją zakotwiczyli. Wydarzenie w stolicy Francji transmitowano w telewizji na całym świecie.

W przeciwieństwie do procesu planowania realizacja trwała zaledwie 15 minut i była nadzorowana przez firmę Société d’Exploitation de la Tour Eiffel (SETE), która zajmuje się obsługą pomnika.

Wieża Eiffla
Symbol Paryża przeszedł kilka prób demontażu w historii, ale zdołał pozostać na swoim miejscu.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Najważniejsze letnie wydarzenia sportowe w Europie

Jak radio i nauka uratowały wieżę Eiffla

Na początku historii wieży ówczesne osobowości kulturalne i artystyczne odrzuciły projekt Eiffla. Grupy te potępiły jej budowę w mieście, twierdząc, że jest w złym guście i powinna zostać zniszczona.

Jednak z biegiem czasu inżynier zorganizował pomieszczenie, w którym prowadził badania astronomiczne i pomiary w tej kutej konstrukcji, zdolnej wytrzymać ponad 10 000 ton. Twierdził również, że projekt przyda się w przyszłości dla nauki.

W 1900 roku francuska marynarka wojenna zakotwiczyła antenę radiową na szczycie wieży. Później, podczas hitlerowskiej okupacji Paryża, urządzenie umożliwiło nadawanie telewizji niemieckiej.

Przez lata na wieży Eiffla montowano różne anteny telekomunikacyjne. Te działania uratowały ją przed demontażem. Dziś dzieło konstruktora stanowi ikonę, której nie da się oddzielić od Francji.

Ciekawe fakty na temat Wieży Eiffla

Oficjalne dane portalu Wieża Eiffla podają, że metalowa konstrukcja waży 7300 ton i składa się z 18 038 kawałków żelaza. Podstawa składa się z czterech filarów w kwadracie o wymiarach 125 metrów na każdym boku.

Pierwszy poziom ma 57 metrów wysokości, drugi wznosi się na 115 metrów, a trzeci sięga 276 metrów. Na poszczególne piętra można dostać się windami lub pokonując 1600 stopni.

Więcej zabawnych faktów na temat symbolu miasta świateł, jak nazywa się Paryż:

  • Wieża Eiffla będzie obchodziła swoje urodziny 31 marca. Ma już 133 lata.
  • Budowa wieży zajęła dwa lata, a rozpoczęła się w styczniu 1887 roku.
  • Projekt Eiffla wygrał konkurs na 107 propozycji upamiętniających stulecie Rewolucji Francuskiej.
  • Wieża Eiffla była najwyższym budynkiem na świecie przez cztery dekady, dopóki nie została zastąpiona przez Chrysler Building w Nowym Jorku.
  • Latem wygląda na około 18 centymetrów większą niż zimą z powodu rozszerzalności cieplnej metalu.
  • „Żelazna dama” dzieli swój przydomek z Margaret Thatcher, byłą premier Wielkiej Brytanii.
  • Przed Paryżem oferowano ją kilku miastom i wszystkie ją odrzuciły.
  • Co 5 lat na jej malowanie używa się 50 ton farby, która zapobiega korozji. Na drugim piętrze goście mogą głosować na kolor, który preferują dla żelaznej damy.
Słoik farby na wieżę Eiffla
Aby zapobiec zniszczeniu, na konstrukcję wieży należy co jakiś czas nakładać metalową farbę ochronną.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pomysły na prezenty dla podróżników

Czy wieża Eiffla będzie dalej rosła?

Wieża Eiffla jest przyjaciółką radia od czasu wynalezienia tego środka komunikacji. Jej architektura symbolizuje postęp technologiczny, jaki osiągnął jej twórca w momencie jej budowy.

Na razie 330 metrów to najwyższa wysokość wieży w historii. Nie możemy jednak wykluczyć, że w przyszłości będzie łączyła naukę z innowacjami w służbie społeczeństwu. Pewne jest to, że Wieża Eiffla na zawsze pozostanie symbolem Paryża.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.