Dlaczego odczuwamy potrzebę większych zakupów podczas wyprzedaży?

Kusi nas, aby kupować więcej podczas wyprzedaży, ponieważ uruchamiane są różne mechanizmy mózgowe. Jeden z nich dotyczy zmniejszenia poczucia winy w związku z wydatkami.
Dlaczego odczuwamy potrzebę większych zakupów podczas wyprzedaży?

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2022

Nadeszły wyprzedaże, krzykliwe i kolorowe plakaty w witrynach, reklamy na portalach społecznościowych, wir ludzi wchodzących i wychodzących z torbami. Zobaczmy, dlaczego łatwo jest kupować więcej podczas wyprzedaży?

Przecież przy tak dużej ilości informacji, trudno oczekiwać, że mózg nie zostanie uwiedziony i nie doświadczy potrzeby zakupu. Obszary marketingu i sprzedaży bardzo dobrze rozumieją, jak działa umysł ludzki i to wykorzystują.

Dlaczego kusi nas, żeby kupować więcej podczas wyprzedaży?

Podczas zakupów ważne jest, aby wiedzieć, że mózg działa w sposób podzielony na przedziały. Z jednej strony istnieją obszary lub regiony (takie jak kora nowa), które są odpowiedzialne za mądrzejsze myślenie i pewną logikę. Ale istnieją też inne, powiązane z układem limbicznym, które reagują na emocje.

Oczywiście, jeśli doświadczenie zakupowe klienta stanowi cel projektu opracowanego od początku do końca, trudno jest uciec. Emocje wychodzą na powierzchnię, a nasza najbardziej świadoma część obniża swoją obronę.

Z drugiej strony mózg działa również w oparciu o mechanizmy nagradzania. Jeśli jest coś, czego bardzo pragniemy i dostajemy to w dobrej cenie, czujemy się dobrze, że osiągnęliśmy coś prawie niewiarygodnego: produkt o niższej wartości niż zwykle.

Tutaj musimy jednak wiedzieć, że uczucie nagrody jest krótkotrwałe. To znaczy trwa przez chwilę, ale jest bardzo efemeryczne.

W podobny sposób sprzedaż powiązana z rabatami ułatwia uzasadnienie konsumpcji. Dlatego poczucie winy za nadmierne kupowanie się osłabia.

Dlaczego kupujemy więcej podczas wyprzedaży
Oferty dają nam poczucie, że nabywamy dobra w cudowny sposób, płacąc mniej, niż byłoby to naprawdę warte. Nie zawsze tak jest.

Wpływ kontekstu

Wielokrotnie chcemy robić zakupy podczas wyprzedaży, ponieważ jesteśmy pod wpływem tego, co dzieje się wokół nas. Widzimy zdjęcie kogoś w określonej bluzie i wygląda na szczęśliwego. Mamy dostęp do filmu osoby rozpakowującej określony produkt i chcemy mieć takie same wrażenia.

To, co motywuje nas do zakupu, to dopasowanie się do tego, co robią inni. Staramy się odtworzyć tę sytuację i skorzystać z tego rodzaju gwarancji szczęścia. Do tego dochodzi fakt, że chcemy zachować wizerunek, który daje nam poczucie przynależności.

Mózg jest również aktywowany przez potężne wyrażenia, które obiecują nowe rzeczy, zmianę, sprzedaż. Koncepcje te wyzwalają pewne hormony, które wywołują chwilowe poczucie dobrego samopoczucia.

Wszystko, co sugeruje zmianę, działa jak naturalny stymulant, oznaczający początek i powitanie nowego. Kto nie uważa za atrakcyjny trendu zaczynania od nowa?

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wskazówki, jak wykorzystać przestrzeń w szafie

Jak nie wpaść w ekscesy podczas zakupów na wyprzedaży?

Przede wszystkim warto zauważyć, że nie chodzi nam o krytykę zachowań zakupowych. W końcu ludzie lubią cieszyć się małymi przyjemnościami: ubraniem, dobrym winem lub czymkolwiek innym.

Chodzi o to, by nie być marionetkami rynku, nie reagować na bodziec bez uwzględniania innych zmiennych. Przyjrzyjmy się kilku zaleceniom racjonalizacji zakupów podczas wyprzedaży.

Unikaj długiego oglądania reklam

Strategie marketingowe mają na celu wywołanie konsumpcji. W ten sposób celem jest przejście od wątpliwości do „tak, kupię”. Im więcej czasu spędzasz na oglądaniu reklam, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz przekonany, że tego potrzebujesz.

Szukaj tylko tego, czego naprawdę potrzebujesz

Jeśli chcesz skorzystać z rabatu, przejdź do konkretnej witryny lub sektora, w którym go znajdziesz. W ten sposób unikniesz włóczenia się po sklepie i łatwego popadania w pokusę zakupów.

Przydziel budżet, gdy chcesz kupić coś na wyprzedaży

Jeśli chcesz kupić jakieś produkty, skorzystaj i zrób w czasie zniżek. Nie wpadaj jednak w pułapkę i nie usprawiedliwiaj się, że jest to bardzo niska cena, dając upust pożądaniu. Ustal kwotę do wydania i trzymaj się tej kwoty.

Spójrz trochę szerzej na zagadnienie

Konsumpcja dla samej konsumpcji ma konsekwencje wykraczające poza finanse. Ma również wpływ na środowisko, a wiele branż czerpie nawet zyski z niepewnego zatrudnienia.

Dlatego kupując podczas wyprzedaży, możesz szukać dobrych powodów, aby tego nie robić. W ten sposób nie będziesz brać udziału w nieodpowiedzialnych zachowaniach tej branży.

Kupowanie odzieży używanej
Zmiana sposobu, w jaki kierujemy naszymi finansami, to odpowiedzialność. Ruchy promujące kupowanie z drugiej ręki starają się również dbać o środowisko.

Wybierz swoje wartości; nie pozwól rynkowi zrobić tego za Ciebie

Chociaż istnieje marketingowy imperatyw kupowania podczas wyprzedaży, konieczne jest zatrzymanie się i znalezienie sensu. Dlaczego tego chcę? Czy naprawdę potrzebuję kolejnych zakupów? Czy kupno kolejnej części garderoby odciągnie mnie od innych celów, takich jak oszczędzanie na wyjazd ze znajomymi?

Aby mieć świadomość, musimy wiedzieć, że istnieją tak zwane uzależnienia behawioralne. Są one związane z zachowaniami, a nie z konsumpcją substancji.

W wielu przypadkach stają się obsesją, zakłócają codzienne życie i generują objawy odstawienia. Kupowanie bez umiaru i ciągle może wywołać taką sytuację.

Oczywiście nie chodzi o to, by się umartwiać za każdym razem, gdy coś kupujemy, ale robić to z pozycji świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji. Musimy wiedzieć, jakie są nasze wartości i cele i orientować się na nie, zamiast dać się ponieść nurtowi rynku.

Poza względami osobistymi istnieje również kontekst, który towarzyszy i wysyła nam cały czas wiadomość o kupnie i zakupie, obiecując nagrodę w postaci satysfakcji, poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • RODRÍGUEZ-VILLARINO, RAFAEL, & FERNÁNDEZ-GONZÁLEZ, ÁNGEL , & GONZÁLEZ-LORENZO, MANUEL , & LAMEIRAS-FERNÁNDEZ, MARÍA (2005). Explorando la relación de la adicción a la compra con otros comportamientos excesivos: un estudio piloto. Adicciones, 17(3),231-240.[fecha de Consulta 4 de Agosto de 2022]. ISSN: 0214-4840. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=289122011006
  • Fernández, Elena & Garcia, Irene. (2003). La compra por impulso y la adicción al consumo en el País Vasco. Estudios sobre consumo, ISSN 0212-9469, Nº 65, 2003, pags. 53-67. 65.
  • García, I. (2007). La compra compulsiva:¿ impulso irresistible o reflejo del sistema de valores personales?. Revista de psicología social, 22(2), 125-136.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.