Dlaczego kobietom jest zimniej niż mężczyznom?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego mężczyźni są mniej podatni na chłód? Czy wiesz, że istnieją badania naukowe na ten temat? W tym artykule omówimy, dlaczego kobietom często jest bardziej zimno, niż mężczyznom.
Dlaczego kobietom jest zimniej niż mężczyznom?

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zawsze uważano, że kobietom jest zimniej niż mężczyznom. Ale czy to prawda?

W związku z tym pytaniem naukowcy postanowili zbadać tę sprawę. Istnieją nowo odkryte dowody, że nie wszystkie przypadki są takie same. Wykazano jednak, że większość kobiet mocniej odczuwa zimno niż mężczyźni.

Według źródeł BBC, holenderskie badanie odkryło powody, dla których kobiety gorzej tolerują niskie temperatury.

Stwierdzono, że kobiety czują się bardziej komfortowo w temperaturach do 3 stopni wyższych niż mężczyźni.

Dlaczego kobietom jest zimniej niż mężczyznom – czynniki

1. Metabolizm

Metabolizm wytwarza i zwiększa poziom energii, w tym ciepło organizmu.

Kiedy odpoczywasz, tempo Twojego metabolizmu jest minimalne. Oznacza to, że jeśli nie wykonujesz żadnej czynności, to wydatek energetyczny (na jednostkę czasu) jest bardzo niski. Średnie tempo metabolizmu kobiet jest niższe niż mężczyzn.

Kobietom jest zimniej niż mężczyznom

Według El Nacional, profesor Paul Thornalley z Warwick Medical School wyjaśnił, że zarówno tempo metabolizmu, jak i produkcja energii są różne u mężczyzn i kobiet.

Thornalley mówi, że kobiety czują się komfortowo w innych temperaturach niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że mają one mniejszą masę mięśniową.

2. Ogólna budowa ciała

W większości przypadków kobiety mają mniejsze ciała niż mężczyźni, ale także mniejszą masę mięśniową. To sprawia, że są one bardziej wrażliwe na zimno.

Budowa ciała u kobiet

Temperatura ciała może być taka sama u obu płci, ale wielkość ciała wpływa na reakcję organizmu na zmiany temperatury. Mężczyźni zazwyczaj są więksi, zarówno pod względem wzrostu, jak i wagi. Dlatego też ciepło może szybciej rozprzestrzeniać się u mężczyzn – właśnie ze względu na ich wielkość.

Z tego powodu szybciej regulują oni swoją temperaturę, podczas gdy u kobiet trwa to dłużej. Im więcej masy mięśniowej, tym więcej ciepła. To dlatego kobietom jest zimniej niż mężczyznom. W lecie natomiast mężczyźni są bardziej wrażliwi na upał.

Co ciekawe, kobietom jest zimniej, ponieważ gdy temperatura zewnętrzna jest niska, ciepło ciała koncentruje się w narządach centralnych, więc krew nie dopływa do kończyn.

3. Cykl miesiączkowy

Podczas cyklu miesiączkowego zmienia się temperatura ciała kobiety. Dzieje się tak, ponieważ jej poziom hormonów rośnie i maleje.

Menstruacja

Na kilka dni przed miesiączką poziom żelaza spada, a tym samym maleje liczba czerwonych krwinek. To dlatego obniża się również temperatura ciała kobiety.

Poziom żelaza jest również czynnikiem wpływającym na ten proces, ponieważ minerał ten pozwala ciału pracować tak, jak powinno.

Jak uniknąć zimna

  • Aktywność fizyczna (ruch mięśni). Wiemy, że ciepło powstaje, gdy tempo metabolizmu wzrasta w wyniku aktywności ciała. Dlatego wskazane jest wykonywanie ćwiczeń lub innej aktywności fizycznej.
  • Trawienie. Aby nie było nam zimno, zaleca się jeść. Jest tak, ponieważ ciało zużywa energię i wytwarza ciepło do trawienia pożywienia. Spożywanie większej ilości kalorii zapewnia ciepło znacznie szybciej niż niskokaloryczne posiłki.

Zalecenia dotyczące unikania chłodu

Aby unikać chłodu w różnych sytuacjach, najlepiej jest podjąć pewne środki, by nie przeszkadzała nam niska temperatura.

Jak unikać zimna
  • Noś wiele warstw (aby zachować temperaturę wewnętrzną).
  • Pij dużo płynów. Możesz pić herbatę, ale ważne jest również picie wody w temperaturze pokojowej.
  • Jedz. Wskazane jest spożywanie kilku posiłków dziennie, aby organizm wytwarzał energię. Do każdego posiłku należy włączyć węglowodany.
  • Ćwicz regularnie. Uprawiaj sport lub spaceruj co najmniej 3 razy w tygodniu, aby zwiększyć masę mięśniową.
  • Unikaj zbyt długiego przebywania w jednej pozycji.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martinez-Tellez, B., Ortiz-Alvarez, L., Sanchez-Delgado, G., Xu, H., Acosta, F. M., Merchan-Ramirez, E., … Ruiz, J. R. (2018). Skin temperature response to a liquid meal intake is different in men than in women. Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2018.05.026

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.