Diproderm: zastosowanie i działania niepożądane
Diproderm to nazwa handlowa betametazonu. Ta substancja czynna to kortykosteroid steroidowy stosowany w medycynie ze względu na swoje właściwości immunosupresyjne i przeciwzapalne.
Diproderm jest nazwą handlową substancji czynnej dipropionianu betametazonu, stosowanej w miejscowym leczeniu zapalnych objawów swędzenia skóry.
Jest to zatem lek, który należy do rodziny kortykosteroidów i jest podawany miejscowo. Jest on, w skrócie, stosowany do leczenia:
- Alergicznego kontaktowego zapalenia skóry: ostra forma alergii na substancję, która weszła w kontakt ze skórą.
- Reakcji alergicznej na powszechnie stosowane substancje, jak to ma miejsce w przypadku kontaktowego zapalenia skóry z podrażnieniami.
- Wyprysku potnicowego.
- Innego rodzaju zapalenia skóry, takiego jak atopowe zapalenie skóry, neurodermitis, łojotokowego lub zastoinowego zapalenia skóry.
Diproderm jest wskazany w leczeniu wszystkich tych chorób skóry u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Czym jest dipropionian betametazonu lub Diproderm?
Jak wspominaliśmy powyżej, Diproderm jest nazwą handlową betametazonu. Ta substancja czynna jest steroidem z grupy kortykosteroidów, stosowanym w medycynie ze względu na swoje właściwości immunosupresyjne i przeciwzapalne.
Na polskim rynku najczęściej spotykane produkty na bazie betametazonu to Beloderm, Celestone, Diprolene, Diprosone i Kuterid.
Ma on wyraźną przewagę nad innymi lekami kortykosteroidowymi: betametazon nie powoduje zatrzymania wody.
Jest on podawany w różnych postaciach farmaceutycznych, ale w przypadku Diprodermu został on wprowadzony na rynek w postaci kremu do podawania miejscowego, w celu złagodzenia następujących objawów skórnych:
- Swędzenie.
- Zaczerwienienie.
- Zapalenie.
Może Cię również zainteresować: Hiperglikemia – czym jest i jak do niej dochodzi?
Podstawę kwestie dotyczące zapalenia skóry
Zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych jej schorzeń w społeczeństwie. Termin ten dzieli się na różne kategorie i zazwyczaj nie jest łatwo na pierwszy rzut oka określić, na jaki rodzaj zapalenia skóry cierpi pacjent.
W zależności od czynników, przyczyn i objawów, można zdiagnozować takie czy inne zapalenie skóry. Dlatego też leczenie nie będzie takie samo dla każdego z nich. Wśród najczęstszych rodzajów zapalenia skóry możemy wymienić:
- Atopowe zapalenie skóry: jest to choroba przewlekła. Zwykle pojawia się w dzieciństwie, objawia się dużą suchością i swędzeniem skóry. Najczęściej występuje na stawach, pośladkach i policzkach.
- Kontaktowe zapalenie skóry: zwykle dotyka częściej dorosłych. Powstaje w wyniku reakcji skóry po kontakcie z substancją drażniącą.
- Łojotokowe zapalenie skóry: najbardziej dotknięte są te obszary, które zawierają najwięcej sebum, takie jak skóra głowy, twarz lub wnętrze ucha.
- Zastoinowe zapalenie skóry jest zmianą skórną, która pojawia się, gdy krew gromadzi się w żyłach dolnej części nogi. Zwykle jest to spowodowane słabym krążeniem.
- Nummular dermatitis: plamy pojawiające się na skórze mają kształt monet i występują głównie na tylnych częściach kończyn, na tułowiu i na pośladkach. Zima jest najgorszą porą roku dla tej choroby, szczególnie dla pacjentów z bardziej suchą skórą.
Dowiedz się więcej: Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy, rodzaje i leczenie
Działania niepożądane leku Diproderm
Jak każdy lek, lek Diproderm może powodować szereg działań niepożądanych, które należy wziąć pod uwagę rozpoczynając leczenie.
Zgłaszano następujące działania niepożądane podczas stosowania produktu Diproderm, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu, na dużych powierzchniach, z bandażami lub materiałami okluzyjnymi:
- Zanik skóry.
- Siniaki.
- Erythema.
- Suchość lub pękanie skóry.
- Trądzik.
- Wzrost włosów.
- Rozstępy skórne.
- Kontaktowe zapalenie skóry.
- Infekcje.
Ponadto istnieją również inne, rzadziej występujące działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Diproderm 0,5 mg/g jako roztwór na skórę. Są to alergie i zmiany w kolorze skóry.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą wystąpić w innych częściach ciała, a nie tylko w obszarach poddanych leczeniu. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy substancja czynna przechodzi do krwi i jest rozprowadzana po całym organizmie.
Podsumowanie
Diproderm jest lekiem zawierającym kortykosteroid betametazon. Stosuje się go głównie w leczeniu swędzących i zapalnych stanów skóry, takich jak te, które rozwijają się w różnych zapaleniach skóry.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moreno, R. A., & Peiró, P. S. (2000). Atopic dermatitis. Medicina Naturista.
- Eriksen, K. (1979). Comparison of clobetasol propionate and betamethasone-17,21 dipropionate with reference to adrenal suppression. Acta Dermato-Venereologica.
- Azparren, A., Servicio, A., & Farmacéuticas, D. P. (2009). Corticoides tópicos. Boletín de Información Farmacoterapéutica de Navarra.