Dieta diuretyczna na zatrzymywanie wody w organizmie
Niejednokrotnie wydaje nam się, że przytyłyśmy, a w rzeczywistości naszym problemem jest zatrzymywanie wody w organizmie. Pewnie przesadziłyśmy ze słonym jedzeniem, mamy przeciążone nerki lub jesteśmy w trakcie zmian hormonalnych. Dlatego też potrzebna nam jest specjalna dieta, dzięki której wyeliminujemy nadmiar wody z organizmu i przestaniemy się czuć nabrzmiałe i opuchnięte. Przedstawiona w tym artykule dieta trwa miesiąc i przynosi wspaniałe rezultaty. Wystarczy dostosować się do poniższych wskazówek.
Dieta na bazie bulionu z cebuli
Produkt, który pomoże nam najbardziej to właśnie cebula. Posiada zbawienne właściwości lecznicze, znane od dawien dawna. Oczywiście, jest świetnym diuretykiem. Ale nie tylko. Działa przeciwzapalnie, a co za tym idzie, może zwalczyć stan zapalny nerek. Przy okazji, nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Nasza dieta przewiduje codzienne picie bulionu. Możesz przygotować większą ilość i przechowywać go w lodówce.
Szczególną cechą tego preparatu jest fakt, że przygotowuje się go z dodatkiem wody morskiej. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w niektóych supermarketach. Woda morska nie jest szkodliwa, tak jak na przykład sól kuchenna, i posiada właściwości diuretyczne. Zaleca się stosowanie jej w codziennym gotowaniu.
Składniki:
- 1 litr wody.
- 3 duże cebule.
- 1 szklanka wody morskiej.
Gotujemy obrane cebule przez przynajmniej pół godziny. Możemy doprawić bulion odrobiną soku z cytryny.
Jak i kiedy go pić?
Bulion powinien być pijany przez cały dzień. Najskuteczniej działa na pół godziny przed każdym posiłkiem. Ugotowane cebule możemy wykorzystać do przygotowania zupy kremu lub sosów.
Zobacz także: Niskotłuszczowy bulion – 2 sposoby na rosół
Grejpfrut – codziennie
Grejpfrut jest cytrusem o ogromnych właściwościach oczyszczających, które działają nie tylko na nasze nerki, ale też na wątrobę. Dieta grejpfrutowa przewiduje jadanie jednego owocu, codziennie. Trwa 30 dni.
Najlepiej jadać go z samego rana, na czczo, lub przed pójściem spać. Jeżeli uważasz, że jest zbyt gorzki, dodaj do niego odrobinę cynamonu i miodu pszczelego.
Naturalne suplementy
Dieta diuretyczna powinna zawierać dwie bardzo ważne rośliny: zieloną herbatę i skrzyp polny.
Zielona herbata: pomoże nam pozbyć się nie tylko nadmiaru wody, ale też tłuszczu. Udowodniono, że ma właściwości przeciwnowotworowe.
Skrzyp polny: Oprócz tego, że jest świetnym diuretykiem, pomaga zwalczyć stany zapalne. To nie wszystko! Poprawia też zdrowie skóry, włosów i paznokci.
Możemy zażywać je w formie naparów lub kupić w aptece w tabletkach lub kapsułkach. Pamiętaj, że dieta diuretyczna trwa 30 dni. Potem możesz już odstawić suplementy.
Szkodliwe produkty
Dieta na zatrzymywanie wody w organizmie wymaga unikania niektórych produktów, które wpływają na nerki i powodują gromadzenie się płynów. Należą do nich:
- Sól kuchenna: możesz używać soli morskiej, ale nie kuchennej.
- Produkty smażone i gotowe dania.
- Puszki i konserwy.
- Kawa i herbata.
- Słodkie napoje gazowane.
Przeczytaj również: Produkty spożywcze, których powinieneś unikać za wszelką cenę
Gorące okłady pleców
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, organami o które powinniśmy zadbać szczególnie, są nerki. Mają powiązanie z poziomem naszej energii. Cierpią zwłaszcza zimą, dając o sobie znać za sprawą tego okropnego bólu w dolnej części pleców.
Polecamy gorący okład, codziennie wieczorem. Moższ użyć termoforu lub poduszki elektrycznej. Wystarczy 20 – 30 minut przed pójściem spać.
Uwaga na diuretyki!
Szczerze polecamy Ci naturalne metody. Zanim zaczniesz stosować diuretyki farmakologiczne, powinnaś wiedzieć, że powodują one nadwrażliwość i nerwicę. Jeżeli zalecił Ci je lekarz, staraj się zwalczyć skutki uboczne jadając następujące produkty bogate w potas:
- Pomidory
- Buliony warzywne
- Banany
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Walker, A. F., De Souza, M. C., Vickers, M. F., Abeyasekera, S., Collins, M. L., & Trinca, L. A. (1998). Magnesium supplementation alleviates premenstrual symptoms of fluid retention. Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.1089/jwh.1998.7.1157
- Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms. Journal of Caring Sciences. https://doi.org/10.5681/jcs.2012.026
- Horita, S., Seki, G., Yamada, H., Suzuki, M., Koike, K., & Fujita, T. (2011). Insulin resistance, obesity, hypertension, and renal sodium transport. In International Journal of Hypertension. https://doi.org/10.4061/2011/391762