Logo image

Dieta diuretyczna na zatrzymywanie wody w organizmie

3 min.
Naturalne metody są całkowicie bezpieczne i nie mają skutków ubocznych. Wypróbuj je zanim sięgniesz po leki farmakologiczne.
Dieta diuretyczna na zatrzymywanie wody w organizmie
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2018

Niejednokrotnie wydaje nam się, że przytyłyśmy, a w rzeczywistości naszym problemem jest zatrzymywanie wody w organizmie. Pewnie przesadziłyśmy ze słonym jedzeniem, mamy przeciążone nerki lub jesteśmy w trakcie zmian hormonalnych. Dlatego też potrzebna nam jest specjalna dieta, dzięki której wyeliminujemy nadmiar wody z organizmu i przestaniemy się czuć nabrzmiałe i opuchnięte. Przedstawiona w tym artykule dieta trwa miesiąc i przynosi wspaniałe rezultaty. Wystarczy dostosować się do poniższych wskazówek.

Dieta na bazie bulionu z cebuli

Produkt, który pomoże nam najbardziej to właśnie cebula. Posiada zbawienne właściwości lecznicze, znane od dawien dawna. Oczywiście, jest świetnym diuretykiem. Ale nie tylko. Działa przeciwzapalnie, a co za tym idzie, może zwalczyć stan zapalny nerek. Przy okazji, nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Nasza dieta przewiduje codzienne picie bulionu. Możesz przygotować większą ilość i przechowywać go w lodówce.

Bulion z cebuli

Szczególną cechą tego preparatu jest fakt, że przygotowuje się go z dodatkiem wody morskiej. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w niektóych supermarketach. Woda morska nie jest szkodliwa, tak jak na przykład sól kuchenna, i posiada właściwości diuretyczne. Zaleca się stosowanie jej w codziennym gotowaniu.

Składniki:

  • 1 litr wody.
  • 3 duże cebule.
  • 1 szklanka wody morskiej.

Gotujemy obrane cebule przez przynajmniej pół godziny. Możemy doprawić bulion odrobiną soku z cytryny.

Jak i kiedy go pić?

Bulion powinien być pijany przez cały dzień. Najskuteczniej działa na pół godziny przed każdym posiłkiem. Ugotowane cebule możemy wykorzystać do przygotowania zupy kremu lub sosów.

Zobacz takżeNiskotłuszczowy bulion – 2 sposoby na rosół

Grejpfrut – codziennie

Grejpfrut jest cytrusem o ogromnych właściwościach oczyszczających, które działają nie tylko na nasze nerki, ale też na wątrobę. Dieta grejpfrutowa przewiduje jadanie jednego owocu, codziennie. Trwa 30 dni.

Świeży grejpfrut

Najlepiej jadać go z samego rana, na czczo, lub przed pójściem spać. Jeżeli uważasz, że jest zbyt gorzki, dodaj do niego odrobinę cynamonu i miodu pszczelego.

Naturalne suplementy

Dieta diuretyczna powinna zawierać dwie bardzo ważne rośliny: zieloną herbatę i skrzyp polny.

Zielona herbata: pomoże nam pozbyć się nie tylko nadmiaru wody, ale też tłuszczu. Udowodniono, że ma właściwości przeciwnowotworowe.

Skrzyp polny: Oprócz tego, że jest świetnym diuretykiem, pomaga zwalczyć stany zapalne. To nie wszystko! Poprawia też zdrowie skóry, włosów i paznokci.

Możemy zażywać je w formie naparów lub kupić w aptece w tabletkach lub kapsułkach. Pamiętaj, że dieta diuretyczna trwa 30 dni. Potem możesz już odstawić suplementy.

Szkodliwe produkty

Dieta na zatrzymywanie wody w organizmie wymaga unikania niektórych produktów, które wpływają na nerki i powodują gromadzenie się płynów. Należą do nich:

Sól morska
  • Sól kuchenna: możesz używać soli morskiej, ale nie kuchennej.
  • Produkty smażone i gotowe dania.
  • Puszki i konserwy.
  • Kawa i herbata.
  • Słodkie napoje gazowane.

Przeczytaj równieżProdukty spożywcze, których powinieneś unikać za wszelką cenę

Gorące okłady pleców

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, organami o które powinniśmy zadbać szczególnie, są nerki. Mają powiązanie z poziomem naszej energii. Cierpią zwłaszcza zimą, dając o sobie znać za sprawą tego okropnego bólu w dolnej części pleców.

Polecamy gorący okład, codziennie wieczorem. Moższ użyć termoforu lub poduszki elektrycznej. Wystarczy 20 – 30 minut przed pójściem spać.

Uwaga na diuretyki!

Szczerze polecamy Ci naturalne metody. Zanim zaczniesz stosować diuretyki farmakologiczne, powinnaś wiedzieć, że powodują one nadwrażliwość i nerwicę. Jeżeli zalecił Ci je lekarz, staraj się zwalczyć skutki uboczne jadając następujące produkty bogate w potas:

  • Pomidory
  • Buliony warzywne
  • Banany

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Walker, A. F., De Souza, M. C., Vickers, M. F., Abeyasekera, S., Collins, M. L., & Trinca, L. A. (1998). Magnesium supplementation alleviates premenstrual symptoms of fluid retention. Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.1089/jwh.1998.7.1157
  • Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms. Journal of Caring Sciences. https://doi.org/10.5681/jcs.2012.026
  • Horita, S., Seki, G., Yamada, H., Suzuki, M., Koike, K., & Fujita, T. (2011). Insulin resistance, obesity, hypertension, and renal sodium transport. In International Journal of Hypertension. https://doi.org/10.4061/2011/391762

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.