Desmodium stymuluje regenerację wątroby

Desmodium ma zdolność regulowania gospodarki enzymami przez wątrobę i wspomagania regeneracji tkanek mięśni gładkich.
Desmodium stymuluje regenerację wątroby

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2019

Nazwa tej rośliny jest niezbyt łatwa do wymówienia, ale jej właściwości są naprawdę niezwykłe. Mamy na myśli desmodium adscendens, którą można łatwo znaleźć pod palmami rosnącymi w wilgotnych regionach równikowych Afryki.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci desmodium wraz z jego niezwykle korzystnym wpływem na regenerację wątroby.

Poznaj zasady funkcjonowania wątroby

Zanim zaprezentujemy Ci tę niesamowitą roślinę mającą zbawienny wpływ na Twoją wątrobę, zaczniemy od omówienia kilku podstawowych kwestii na temat wątroby oraz funkcji, jakie pełni w Twoim ciele.

Wątroba pracuje nieustannie zapewniając Ci zdrowie, regulując podstawy funkcjonowania organizmu ciało i oczyszczając go z toksycznych substancji. Stymuluje syntezę niektórych białek, a także odfiltrowuje szkodliwe substancje, które dostały się do Twojego ciała w spożytym jedzeniu oraz napojach.

Wątroba jest największym i najbardziej złożonym narządem wewnętrznym w Twoim ciele. Realizuje ponad 500 istotnych funkcji współpracując ściśle z woreczkiem żółciowym. Jest także odpowiedzialna za regulację procesów metabolizmu, absorpcję witamin, regulację gospodarki hormonalnej i wiele innych kluczowych funkcji życiowych.

Funkcje wątroby

Wątroba ma zdolność samodzielnego regenerowania się, jeśli tylko dostarczysz jej odpowiednie „nutrienty”. Wątroba może odrosnąć po częściowym jej usunięciu z powodu choroby lub urazu fizycznego. Aby taki efekt nastąpił, co najmniej 25% wątroby musi być w pełni zdrowe.

Co więcej, jest bardzo wrażliwa i zużywa się szybciej niż inne organy. Spożywanie alkoholu lub jedzenie dużej liczby tłustych potraw, a także niektóre choroby lub zaburzenia metabolizmu mogą spowodować zły stan wątroby, w wyniku czego nie będzie ona w stanie wykonywać swoich zadań z maksymalną wydajnością.

Desmodium adscendens: roślina o magicznych właściwościach dla Twojej wątroby

Ziołolecznictwo oferuje wiele naturalnych specyfików korzystnie wpływających na funkcjonowanie wątroby, takich jak ostropest plamisty, mniszek lekarski, czarna rzodkiew, czy karczoch, niemniej jednak desmodium adscendens jest rośliną o naprawdę mocnym i absolutnie niesamowitym działaniu.

Gatunek ten rośnie w Afryce i cechuje się jasnozielonymi liśćmi oraz płużącymi pędami, które często owijają się wokół pni palm kokosowych. Desmodium ma kwiaty o jasnym, purpurowym zabarwieniu, z których w późniejszym okresie wyrastają owoce o długości do 25 centymetrów. Niekiedy nazywane są przez tubylców jako “amor seco”.

Od wieków desmodium stosowane było w krajach takich jak Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej i Kongo. Na przykład w Ghanie roślina ta jest stosowana powszechnie w medycynie naturalnej do leczenia astmy, dyzenterii, zaparć i bólów brzucha.

Została ona odkryta przez współczesną medycynę w 1960 roku przez dwóch francuskich lekarzy przy okazji pracy dla oddziałów pomocy humanitarnej w tym regionie.

Regeneracja wątroby

Desmodium jest często stosowane u pacjentów z zapaleniem wątroby, które dzięki temu może zostać wyleczone w ciągu kilku tygodni. Wielu lokalnych uzdrowicieli i szamanów dysponuje ogromną wiedzą na temat tej rośliny, której licznej próbki zostały poddane analizie laboratoryjnej.

Czemu desmodium zawdzięcza swoje właściwości?

Wyniki udowodniły, że desmodium adscendens zawiera wysokie dawki alkaloidów, saponiny, flawonoidów i antocyjanów. Wszystkie one są związkami chemicznymi o wyjątkowo korzystnym wpływie na ludzką wątrobę.

Badania kliniczne przeprowadzone w Anglii, Francji i Kanadzie wykazały, że desmodium nie tylko jest w stanie leczyć zaburzenia czynności wątroby. Może także chronić wątrobę podczas długotrwałych lub inwazyjnych terapii. Takich jak na przykłąd chemioterapia lub leczenie pacjentów z alergią.

Desmodium ma zdolność regulowania poziomu enzymów w wątrobie i regenerowania tkanki mięśni gładkich. Ponadto może stanowić zamiennik dla leku rozszerzającego oskrzela, a także posiada właściwości antyhistaminowe.

Kawa na wątrobę

Ta niezwykle cenna roślina jest doskonałym naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości wątroby. Szczególnie te spowodowane przez wirusy, substancje chemiczne i środki odurzające, takie jak alkohol lub narkotyki.

A gdyby tego było mało, to pomaga także utrzymać układ odpornościowy organizmu w doskonałej formie. To czyni desmodium idealnym produktem dla pacjentów z chorobami takimi jak HIV.

Desmodium adscendens jest także niezwykle skuteczną metodą leczenia symptomów zapalenia wątroby. Są to choroby i objawy takie, jak żółtaczka, bóle głowy, zmęczenie, utrata apetytu. Dzięki niemu to schorzenie zanika w ciągu kilku dni. Tradycyjne zastosowanie tej rośliny w leczeniu padaczki również zwróciło uwagę badaczy.

Jak wykorzystać desmodium adscendens do zapewnienia regeneracji Twojej wątroby?

Ta niesamowita roślina dostępna jest w sklepach z naturalną żywnością oraz produktami ziołowymi. A także w aptekach w postaci suszonej, ekstraktu, nalewek oraz w formie kapsułek. Aby dodatkowo zwiększyć zdolności regeneracyjne, może ona zostać połączona z innymi roślinami o leczniczym charakterze, takimi jak rozmaryn lub ostropest plamisty.

Chociaż nie zostały zgłoszone żadne przypadki przedawkowania desmodium, to należy jednak zauważyć, że roślina ta ma również właściwości przeczyszczające. To w skrajnych przypadkach może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Jeśli cierpisz na wszelkiego rodzaju dolegliwości wątroby, powinieneś spożywać codziennie 6-10 gramów suszonego desmodium namoczonych w jednym litrze wody. Leczenie należy kontynuować przez 2-4 tygodni w przypadku nagłych problemów i 6-8 tygodni w przypadku chorób o charakterze przewlekłym.

Ci z Was, którzy zażywali tabletki powodujące uszkodzenia w ramach na przykład leczenia grzybicy paznokci, powinni otrzymać codziennie zastrzyk z desmodium przed, w trakcie i po kuracji takimi tabletkami. Prawidłowe dawkowanie wynosi do 6 gramów na litr wody dziennie.

Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnego wpływu tej niezwykłej rośliny do zregenerowania i oczyszczenia swojej wątroby, zwłaszcza jeśli już cierpisz na zdiagnozowane otłuszczenie wątroby, to powinieneś codziennie przyjmować 10 gramów desmodium przez okres od 1 do 3 miesięcy. Osoby z alergią powinny zażywać 5 gramów desmodium dziennie w postaci naparu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Céline François, Mourad Fares, Claudio Baiocchi, Jean Michel Maixent, “Safety of Desmodium adscendens extract on hepatocytes and renal cells. Protective effect against oxidative stress”, J Intercult Ethnopharmacol. 2015 Jan-Mar; 4(1): 1–5.
    • François Nsemi Muanda, Jaouad Bouayed, Abdelouaheb Djilani, Chunyan Yao, Rachid Soulimani, Amadou Dicko, “Chemical Composition and, Cellular Evaluation of the Antioxidant Activity of Desmodium adscendens Leaves”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2011, Article ID 620862, 9 pages
    • Addy, M.E., et al., 1984. “Effects of the Extract of Desmodium adscendens on Anaphylaxis.” Journal of Ethnopharmacology, Vol 11 3:282-292 (1984).
    • Boye, G &Ampopo, O, 1990. “Plants and Traditional Medicine in Ghana,” Economic and Medicinal Plant Research. Vol 4, pp 33-34 Academic

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.