Depresja i lęk są tak naprawdę oznakami siły

Problemy emocjonalne nie zależą od nas i nikt nie chce przechodzić przez depresję, czy walczyć z lękiem. Mogą pojawiać się one w wyniku skomplikowanych okoliczności i sytuacji.
Depresja i lęk są tak naprawdę oznakami siły
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Istnieje fałszywe przekonanie, że depresja i lęk są oznakami słabości i świadczą o problemach w życiu. To jednak nieprawda. Osoba z depresją, lękiem lub mieszanymi symptomami NIE JEST szalona, słaba, ani nie ma słabszego charakteru.

To smutne i wyczerpujące ale to społeczna rzeczywistość, której nie można ignorować. Mimo postępów nauki, nowoczesna nieprzytomność ogarnia nasze społeczeństwo, które nadal twierdzi, że problemy emocjonalne i psychologiczne są synonimami słabości i wrażliwości.

Bazując na tym, depresja i lęk nie są postrzegane jako rany, które wymagają leczenia. Często słyszy się krążące argumenty, jak: “zrelaksuj się”, “nie jest aż tak źle”, “w życiu nie chodzi o to, by się ciągle martwić”, “nie masz o co płakać”, “to część dorastania”, itp.

Czy to brzmi znajomo? Tak naprawdę, możliwe jest, że znajdowaliśmy się po obu stronach takiego rozumowania. Ważne więc jest, by zwiększyć świadomość i okazać emocjonalnemu bólowi uwagę, na jaką zasługuje.
Dokładnie tak, jak nie zignorowałbyś bólu brzucha, czy migreny, nie powinieneś ignorować bólu emocjonalnego.

Nie możemy oczekiwać, że te emocjonalne rany same się zagoją. Musimy nad nimi pracować i wydobyć ich znaczenie.

Możesz potrzebować spotkania z psychologiem, który pomoże Ci i wyposaży w strategie radzenia sobie z potężnym bólem emocjonalnym, który generuje lęk i depresję.

Kontynuując nasz przykład, tak samo jak przestałbyś jeść nabiał, gdybyś dowiedział się, że nie tolerujesz laktozy, musisz unikać myśli i okoliczności, które infekują Twoje rany emocjonalne.

Bandaże nie wystarczą: musisz oczyścić i uzdrowić swoje emocje. W tym artykule, postaramy się pomóc ludziom cierpiącym ze względu na tego rodzaju rany, by odzyskali kontrolę nad swoim życiem emocjonalnym. Przyjrzyjmy się bliżej…

Stan lękowy u kobiety

Lęk, czyli przykra przejażdżka kolejką górską

Uczucia towarzyszące lękowi zbliżone są do tych, których doświadczamy w czasie przykrej przejażdżki kolejką górską.

Wyobraź sobie siebie w tej sytuacji. Spędzasz dzień w parku rozrywki, by przejechać się popularną kolejką górską. Aby to zrobić, musisz czekać w długiej kolejce, aż nadejdzie Twoja kolej.

Jest gorący dzień i słońce bije gorącem w Twoją skroń, powodując ból i fizyczny dyskomfort. Czujesz się zmęczony i nie masz już ochoty na przejażdżkę, ale decydujesz się na nią mimo wszystko, bo jesteś tu przecież po to, by się zabawić.

Kiedy jesteś na pokładzie, serce zaczyna Ci walić, wszystko się kręci, wózek obraca się kilka razy o 360º. Pogrążasz się w ciemnych tunelach.

Oddech Ci przyspiesza, a serce nadal mocno wali. Czujesz, że coś może pęknąć w każdej chwili. Masz mieszane uczucia, ściska Cię w klatce piersiowej, nie możesz się poruszyć, ani w ogóle nic zrobić.

Nie możesz uniknąć negatywnego myślenia. Krzyczysz i narzekasz, ale nikt Cię nie słyszy, nawet Ty sam. W desperacji błagasz, by to się skończyło i czujesz jakbyś umierał w trakcie tego procesu.

Jednak nie możesz spowolnić wózka, ponieważ ten zatrzyma się, dopiero gdy przejażdżka dobiegnie końca.

W tym rozumieniu, lęk jest jak przykra przejażdżka kolejką górską. W końcu się skończy, ale nie wiesz kiedy ani jak, więc utrzymanie wszystkiego w ryzach w obliczu tej niepewności jest skomplikowane.

Smutna kobieta leży na łące

Depresja ciemnością duszy

Każdy cierpiący na depresję, odczuwa jakby wszystko pokryte było ciemnością. Krok po kroku, ta ciemność ogarnia całe otoczenie, nie ma niczego co by motywowało lub zachęcało do działania. Nauka, czy wyjście na zewnątrz wymaga mnóstwa wysiłku i czujesz się niesamowicie smutny, czy zirytowany.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Głód psychiczny – dlaczego ludzie zajadają emocje?

Depresja, to kropla, która przepełnia czarę, obciążenie, które już jest trudne to dźwignięcia, przez skomplikowane sytuacje i okoliczności, które zostawiły na Tobie głęboki ślad i wywołały u Ciebie niepokój.

Ważne jest, by zwrócić się do profesjonalisty o pomoc i wsparcie, kiedy zdasz sobie sprawę, że coś jest nie tak. Ten pomoże Ci w zrozumieniu, tego co się dzieje.

Problemy emocjonalne nie zależą od nas. Osoba z depresją nie mówi: “Chcę się czuć źle i wczołgać się do studni smutku, by przekonać się, czy mogę w niej utonąć.” To nie działa w ten sposób. Tak naprawdę, może to przydarzyć się każdemu z nas.

Kobieta przed oknem - depresja

Nikt nie jest wolny od kleszczy lęku i depresji

Depresja i lęk są oznakami siły, a nie słabości. Te emocjonalne problemy nie pojawiają się w ciągu jednej nocy, ale są wykuwane w piekle życia, w emocjonalnych trudnościach i wyczerpaniu.

Nie są też wynikiem własnego wyboru. Nie zależy od nas, czy ich doświadczymy, czy nie. Oba problemy emocjonalne pochodzą od walki z przeciwnościami losu, kiedy staramy się wytrwać i być silnym przez zbyt długi czas.

Nie możemy o tym zapomnieć, ponieważ nikt nie jest wolny od cierpień ze względu na lęk i depresję w pewnych momentach swojego życia, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.

Zwiększ świadomość, naucz się rozumieć te problemy i przede wszystkim nigdy nie oceniaj…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.