Lęk – 7 rzeczy, których o nim nie wiesz

Kobiety radzą sobie lepiej ze stresem niż mężczyźni, ponieważ łatwiej jest im rozpoznać dane emocje i otwarcie o tym mówić.

Lęk dopada czasami każdego z nas. Trudności z oddychaniem, palpitacje serca, napięcie mięśni… To tylko niektóre z jego fizycznych objawów. Jednym z rodzajów lęku jest trema, która dopada nas na przykład przed wystąpieniem publicznym czy długim lotem, jednak taki stres nie utrudnia znacząco naszego życia.

Może się jednak zdarzyć, że lęk przejmie kontrolę nad naszym zachowaniem, a różne obsesje uniemożliwią normalne funkcjonowanie.

Stany lękowe to poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Właśnie dlatego masz dzisiaj szansę poznać 7 faktów o lęku, które w razie potrzeby pomogą Ci działać.

1. Lęk jest konsekwencją tłumienia emocji

Smutna kobieta

Zobrazujmy to na przykładzie: jesteś na rodzinnym spotkaniu i między Tobą a kimś bliskim dochodzi do nieporozumienia i kłótni. Starasz się nie myśleć o zaistniałej sytuacji, jednak zupełnie niespodziewanie przestajesz mięć chęć na wizyty u rodziny i odczuwasz dyskomfort, gdy myślisz o niektórych jej członkach.

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należałoby zacząć od zidentyfikowania źródła problemu i konfliktu z daną osobą. Porozmawiaj z nią i nie obwiniaj innych o napięcie między Wami. Dzięki temu unikniesz kumulacji negatywnych emocji i lęku.

Uciekanie od problemów i unikanie konfrontacji to niedojrzałe zachowanie, którym karmi się lęk.

2. Lęk to reakcja zachodząca w mózgu

Mózg

Osoby dojrzałe i opanowane rzadko wpadają w panikę, a z problemami walczą wykorzystując swój wypracowany spokój i równowagę emocjonalną. Są też jednak wśród nas osoby, które lęk obezwładnia niemal be powodu.

W przypadku niektórych ludzi stany lękowe i negatywne myśli uniemożliwiają radzenie sobie nawet z najbardziej błahymi problemami.

Dlaczego tak jest? Dlaczego ludzie tak bardzo różnią się od siebie? Odpowiadają za to dwa neuroprzekaźniki – dopamina i serotonina. U niektórych osób pobudzenie mózgu jest większe, stąd też są one bardziej podatne na lęk i reagują na bodźce intensywniej niż inni.

3. Jak rozpoznać stany lękowe?

Wiele osób nie jest świadomych, że niediagnozowany i nieleczony wysoki poziom stresu i lęku może poważnie zagrażać ich zdrowiu i życiu. Oto kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym problemie:

  • bóle głowy i migreny
  • zaburzenia snu
  • drażliwość
  • przemęczenie
  • problemy trawienne
  • skurcze mięśni
  • drżenie dłoni

4. Lęk a inne zaburzenia emocjonalne

Lęk i depresja

W większości przypadków lękowi towarzyszą inne zaburzenia emocjonalne. Oto problemy, z którymi często łączą się stany lękowe:

  • Problemy emocjonalne wynikające ze zdrady, straty bliskiej osoby, itp. Ciężkie przeżycie może uniemożliwiać powrót do normalności, a nawet najmniejsze rzeczy stają źródłem lęku.
  • Depresja. Nie zawsze łatwo ją zdiagnozować, a bardzo wielu chorych cierpi na inne towarzyszące problemy, nie wiedząc, co się za nimi kryje.

5. Magia ćwiczeń fizycznych

Być może Cię to zaskoczy, ale według wielu lekarzy i psychoterapeutów, nie ma lepszego lekarstwa na stany lękowe niż regularny wysiłek fizyczny.

Nawet zwykły spacer przyspieszający lekko akcję serca pomaga usunąć z organizmu toksyny, które wywołują zaburzenia reakcji chemicznych, w konsekwencji prowadząc do zaburzeń emocjonalnych. Warto mieć to na uwadze!

6. Lęk może dopaść każdego

Lęk

Lęk to ludzka rzecz. Wszyscy miewamy gorsze momenty, czegoś się boimy, z czymś nie potrafimy sobie poradzić. Czasami życie stawia nas przed wyborami, których nie potrafimy dokonać. Stany lękowe mogą więc przydarzyć się każdemu.

Warto jednak potraktować to jako naturalną reakcję obronną organizmu – jak sygnał ostrzegawczy, który mówi nam, kiedy należy coś zmienić lub czegoś unikać. Nie warto ślepo uciekać przed każdym problemem, gdyż wiele z nich w ten sposób tylko narastać.

Zamiast tego trzeba stawić im czoła i iść dalej przed siebie.

7. Stany lękowe częściej dotykają kobiet

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Meksyku, stres i lęk o wiele częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Najczęściej są to kobiety między 15 a 50 rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje?

Kobiety mają często więcej obowiązków i zmartwień, o wiele bardziej przejmują się także problemami innych ludzi, zapominając jednocześnie o sobie. Wszystko to prowadzi do podwyższonego poziomu stresu oraz lęku, a problemy te mogą trwać latami.

Istnieje jednak pewne pocieszenie – kobiety lepiej radzą sobie ze swoimi emocjami i potrafią o nich rozmawiać. Dzięki temu łatwiej im rozpoznać problem i skutecznie sobie z nim poradzić. Pamiętaj o tym i walcz z lękiem, a na pewno uda Ci się wrócić na normalne tory.

WIĘCEJ DLA CIEBIE