Demokryt: życie, wkład i cytaty greckiego śmiejącego się filozofa

Demokryt z Abdery był filozofem w starożytnej Grecji, który wniósł istotny wkład w rozwój współczesnej nauki. Oto jego najcenniejsze refleksje.
Demokryt: życie, wkład i cytaty greckiego śmiejącego się filozofa

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2023

Demokryt z Abdery (460 r.p.n.e. – 370 r.p.n.e.) był również znany jako „śmiejący się filozof” ze względu na swoją skłonność do wyśmiewania się z ignorancji świata i uznawania radości za cel życia.

Jednym z jego najważniejszych wkładów jest jego atomistyczna koncepcja wszechświata, która dowodzi, że wszystko, co istnieje, składa się z atomów i pustki. Z tego powodu uważano go za „ojca fizyki” lub „ojca współczesnej nauki”.

Pomimo tego, że był rówieśnikiem Sokratesa, jego sposób myślenia przypisuje się przedsokratejskiej filozofii przyrody. Jego refleksje filozoficzne są bardziej zbliżone do tych myślicieli.

Poniżej zagłębimy się we wkład i sposób myślenia tego wielkiego filozofa. Nie przegap szczegółów.

Demokryt – krótka biografia

Dokładna data urodzin Demokryta nie jest znana. Jednak wielu autorów zgadza się co do tego, że filozof żył między 460 r. p.n.e. a 370 r. p.n.e. Pochodził z miasta Abdera, stolicy greckiego polis położonego na obecnym północnym wybrzeżu Grecji.

Pochodził z rodziny szlacheckiej, więc po śmierci ojca odziedziczył pokaźną sumę pieniędzy, którą przeznaczał na liczne podróże do dalekich krajów, co pozwoliło mu zaspokoić swój głód wiedzy. Mówi się, że podróżował przez Egipt, Etiopię, Mezopotamię, Babilon, Chaldeę, Persję i Indie.

Podczas swoich podróży miał okazję studiować u perskich magów, egipskich kapłanów i chaldejskich uczonych. Podróżował także po całej Grecji, aby lepiej poznać ich kulturę. W wielu swoich pismach wymienia kilku greckich filozofów, takich jak Leukippos, który był jego nauczycielem, Anaksagoras czy Hipokrates.

Kiedy wrócił z podróży, cały jego majątek był wyczerpany, więc wspierał go brat Damaszek. Wśród jego uczniów byli Protagoras i Neuzyfanes, który z kolei był nauczycielem Epikura.

Nieznana jest również dokładna data śmierci Demokryta. Jednak wielu starożytnych autorów zgadza się, że żył około 100 lat. Według Hipparcha z Nicei śmiejący się filozof zmarł w Grecji bezboleśnie w wieku 109 lat.

Demokryt w podróży.
Podróże Demokryta przyniosły mu kontakt z innymi kulturami i innymi sposobami rozumienia świata, nawet w jego rodzinnej Grecji.

Demokryt i jego wkład w filozofię i naukę

Wiadomo, że Demokryt był myślicielem o szerokich zainteresowaniach, ponieważ dokonał ważnych refleksji na temat etyki, fizyki, matematyki, epistemologii, geometrii i muzyki. Według Diogenesa Laertiusa dorobek Demokryta przekracza 70 dzieł, dlatego uważany jest za autora encyklopedycznego.

Zachowały się jednak tylko niewielkie ich fragmenty. Zwłaszcza te, które są wymieniane w tekstach Arystotelesa i Teofrasta.

Zobaczmy, jaki był jego najbardziej znaczący wkład w filozofię i naukę.

Atomizm

Jednym z najważniejszych wkładów Demokryta była jego atomistyczna wizja wszechświata. Według śmiejącego się filozofa ciała materialne składają się z atomów, które są nieskończenie małymi bytami, niepodzielnymi i niedostrzegalnymi dla zmysłów, które poruszają się w próżni, odpychając się nawzajem.

Tak więc zderzając się ze sobą, tworzą konglomeraty, z których powstają inne, bardziej złożone materiały. Dlatego cała otaczająca nas materia, również ta, z której się składamy, to w rzeczywistości skupiska małych atomów.

Ta koncepcja wszechświata została odrzucona przez wielu filozofów jego czasów. Wpłynęło to jednak na rozwój nowoczesnych teorii atomowych, takich jak teoria Daltona.

Koncepcja próżni

Dla Demokryta próżnia kojarzyła się z niebytem, podczas gdy atomy odnosiły się do tego, co istnieje. A zatem próżnia jest miejscem, w którym poruszają się swobodne cząstki.

Z tą koncepcją próżni potwierdza, że zjednoczenie atomów podczas tworzenia ciała jest raczej ich kombinacją, a nie fuzją między nimi. Cząsteczki te bowiem zawsze różnią się od siebie.

W tym sensie Demokryt ustalił również, że próżnia jest obecna w materii, ponieważ to ona przyczyniłaby się do zróżnicowania poszczególnych atomów i pozwoliła im być w ciągłym ruchu.

Pojęcie ruchu

Do jego czasów ruch był uważany za zjawisko, które powstaje w sposób punktowy, w wyniku określonego działania. Natomiast Demokryt i jego nauczyciel Leukippos po raz pierwszy ustalili, że ruch jest bytem, który istnieje sam w sobie. Był więc jednym z pierwszych, którzy zdefiniowali to, co znamy dzisiaj jako siłę bezwładności.

Demokryt i jego etyka

Dla tego myśliciela największym dobrem, jakie człowiek może osiągnąć, jest równowaga wewnętrzna, która odnosi się do wyciszenia duszy (ataraxia). Tę równowagę można znaleźć poprzez racjonalne kontrolowanie namiętności i rozwagę.

Rozróżniał też dwa rodzaje przyjemności: pożyteczne i szkodliwe. Właściwe ich rozróżnianie i unikanie tych drugich jest drogą do osiągnięcia szczęścia.

Pierwszy ateistyczny filozof

Jego atomistyczna koncepcja wszechświata doprowadziła go do zaprzeczenia istnienia Boga, który jest stwórcą wszystkiego, co istnieje. Z tego powodu uważany jest za pierwszego ateistę w historii i pierwszego myśliciela materialistycznego.

Według Demokryta materia powstaje sama z siebie, a przemiany, którym podlegają ciała, nie wynikają z przyczyn nadprzyrodzonych, ale z materii fizycznej. Innymi słowy, wszystkie zjawiska są generowane przez atomy. Zawdzięczamy im nawet istnienie ludzi i ich działań.

Wiedza teoretyczna

Demokryt wyróżnił dwa rodzaje wiedzy:

  • Nielegalna: to wiedza uzyskiwana poprzez zmysły. Zdaniem filozofa istnieją różne sposoby postrzegania rzeczywistości, więc prawda może zależeć od tego, co postrzega dana jednostka.
  • Uzasadniona: to wiedza uzyskana dzięki intelektowi, kiedy dane uzyskane za pomocą zmysłów są analizowane i rozumowane.

Demokryt – studia z geometrii

Chociaż jego teoria atomistyczna wywarła największy wpływ na naukę, nie należy pomijać jego refleksji nad geometrią, która była jedną z dyscyplin, których najwięcej nauczał swoich uczniów.

W tym czasie geometrię i arytmetykę używano do wyjaśnienia wielu faktów lub sytuacji rzeczywistości. W tym przypadku Demokryt zaczął nadawać abstrakcyjnym elementom, takim jak zapach czy smak, cechy figur geometrycznych.

Na przykład okrągłe i gładkie elementy charakteryzowały się gorzkim smakiem, substancje okrągłe kojarzyły się ze smakiem słodkim, a struktury spiczaste z kwaśnym.

Objętość kształtów

Studia z geometrii i arytmetyki pozwoliły mu znaleźć wzór na wyrażenie objętości piramidy. Ponadto odkrył, że ten wzór można również zastosować, gdy chce się poznać objętość stożka.

W tym sensie Demokrytowi przypisuje się stworzenie następujących twierdzeń:

  • Objętość stożka jest równa jednej trzeciej objętości walca o równej podstawie i wysokości.
  • Objętość ostrosłupa to jedna trzecia objętości graniastosłupa o równej podstawie i wysokości.
Pryzmat.
Jego analiza geometrii pozwoliła mu opracować twierdzenia do obliczania miar piramidalnych.

Demokryt – słynne cytaty

Podsumowując, podajemy kilka słynnych cytatów, które pozostawił nam Demokryt, a które odzwierciedlają jego myśl filozoficzną:

  • „Wszystko jest stracone, gdy źli ludzie służą za przykład, a dobrzy za kpinę”.
  • „Ten, kto postępuje niesprawiedliwie, jest bardziej nieszczęśliwy niż ofiara jego niesprawiedliwości”.
  • „Odważny człowiek to ten, który dominuje nie tylko swoich wrogów, ale także swoje przyjemności”.
  • „Nie istnieje nic oprócz atomów i pustej przestrzeni. Cała reszta to opinie”.
  • „Natura jest wystarczająca sama sobie, dlatego najpewniej pokonuje nadmiar nadziei”.
  • „Nawet jeśli jesteś sam, nie możesz powiedzieć ani zrobić nic złego. Naucz się wstydzić przed sobą bardziej niż przed innymi”.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.