Dehydratacja krążków międzykręgowych i jej leczenie

Dehydratacja krążków międzykręgowych objawia się sztywnością, bólem i mrowieniem w plecach. Na szczęście jednak da się ją leczyć.
Dehydratacja krążków międzykręgowych i jej leczenie

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2021

Dehydratacja krążków międzykręgowych to dolegliwość związana z odwodnieniem dysków w kręgosłupie. Zbudowane są one z miękkiej tkanki i znajdują się pomiędzy strukturami kostnymi.

Pewne schorzenia mogą powodować deformacje i utratę elastyczności tych struktur, co prowadzi do objawów o różnej intensywności. Jeśli problem nie jest leczony, może wywoływać komplikacje takie jak przepuklina dyskowa. Dowiedz się więcej!

Dehydratacja krążków międzykręgowych: objawy

Objawy kliniczne dehydratacji krążków międzykręgowych są zróżnicowane i niespecyficzne. Oznacza to, że podobne symptomy zdarzają się przy wielu dolegliwościach, co przedłuża diagnostykę.

Do objawów należy sztywność stawów, ból pleców o umiarkowanej intensywności i dziwne uczucie mrowienia. Mogą one pojawiać się epizodycznie lub mieć przewlekły charakter.

To schorzenie degeneracyjne z czasem może doprowadzić do przepukliny dyskowej. Schorzenie to powoduje silny ból kręgosłupa promieniujący na dolne kończyny i utrudniający poruszanie się.

Silny ból pleców może być powodowany przepukliną.

Przyczyny

Dehydratacja krążków międzykręgowych to skutek utraty płynów wchodzących w skład tych struktur. Odpowiedzialne są one za elastyczność konieczną dla amortyzowania ruchów kręgosłupa.

Starzenie się prowadzi do degeneracji w obrębie tkanek. To naturalna kolej rzeczy. Stan ten ma związek z chorobą zwyrodnieniową stawów, która jest nieco bardziej popularna.

Co więcej, pewne czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia dehydratacji krążków międzykręgowych:

  • Przejście wielu urazów w obrębie kręgosłupa. To szczególnie częste u sportowców.
  • Częste podnoszenie ciężkich przedmiotów. Dotyczy to przedstawicieli pewnych grup zawodowych.

Dehydratacja krążków międzykręgowych: diagnostyka

Lekarz może sięgnąć po historię kliniczną pacjenta i badania obrazowe w celu przeprowadzenia diagnostyki. Pierwszy aspekt obejmuje przypadki problemów z kręgosłupem w rodzinie oraz obserwację objawów.

Badania obrazowe pozwalają na dokonanie ostatecznej diagnostyki. Najczęściej wykonuje się:

  • Rentgen kręgosłupa: to niedroga metoda, która ma jednak pewne ograniczenia techniczne.
  • Tomografię komputerową: pozwala otrzymać pełny obraz kręgosłupa, chociaż nie do końca optymalnie odzwierciedla stan tkanek miękkich.
  • Rezonans magnetyczny: to badanie wykazujące oznaki dehydratacji i przepuklin dyskowych. Oferuje lepszą jakość i nie poddaje pacjenta działaniu promieniowania. Jest przy tym najdroższe z wymienionych.

Diagnostykę przeprowadza interdyscyplinarna ekipa radiologów, traumatologów i neurochirurgów, zależnie od przypadku.

Leczenie

Postępowanie zależy od stanu klinicznego pacjenta i indywidualnych okoliczności. Zasadniczo zaleca się podstawowe środki medyczne zorientowane na łagodzenie objawów, poprawę postawy i dbanie o zdrowy tryb życia.

Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak diklofenak czy ibuprofen. Jeśli nie zadziałają, zastosowane mogą zostać leki opioidowe, chociaż to procedura zarezerwowana dla ciężkich przypadków.

Fizjoterapia to dobra i często stosowana opcja, szczególnie gdy przypadłość ta ogranicza możliwość ruchu. Schorzenie to można też leczyć chirurgicznie, chociaż nie jest to zalecane ze względu na zaawansowany wiek większości pacjentów.

Profilaktyka

Unikanie urazów i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia w młodości i w dorosłym życiu to najlepsze metody profilaktyki tego schorzenia. Oto konkretne zalecenia:

  • Nie palić lub ograniczyć palenie: badania dowodzą, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na problemy z kręgosłupem.
  • Wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne: szczególnie ważne jest rozciąganie.
  • Przestrzegać zdrowej diety i dobrze się nawadniać: nadwaga i otyłość zagrażają bowiem kręgosłupowi.

U niektórych pacjentów dolegliwość ta może pojawić się pomimo przestrzegania powyższych zaleceń. Warto regularnie się badać, co pomaga wcześnie wykrywać objawy.

Fizykoterapia to jedna z metod leczenia.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

W razie pojawienia się objawów trzeba udać się do lekarza. Specjalista oceni sytuację i zaplanuje leczenie.

Przy wywiadzie lekarskim należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Kiedy pojawiły się symptomy.
  • Czy występują alergie na leki.
  • Czy w rodzinie pojawiały się przypadki chorób kręgosłupa.
  • Przedstawić wyniki ostatnich badań laboratoryjnych.

Dehydratacja krążków międzykręgowych: zapobieganie i leczenie

Dehydratację krążków międzykręgowych można leczyć, o ile wykryje się ją odpowiednio wcześnie. W przeciwnym wypadku prowadzi do komplikacji takich jak przepukliny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boleaga-Durán B. Conceptos básicos de la enfermedad lumbar degenerativa. Anales de Radiología de México 2007;1:51-56.
  • Morales V, et al. Lesión degenerativa en operados de patología discal. Estudio histológico. Rev Latinoamer Patol Clin 2012;59(1):8-15.
  • Hanley E. Lumbar arthrodesis for the treatment of back pain. JBJS 1999;81(5).
  • Vicente Vega, Carlos. “Revisión sistemática de la evidencia actual respecto al tratamiento fisioterápico en la discopatía cervical degenerativa.” (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.