Dbanie o uszy - 9 rzeczy, których należy unikać

Dbanie o zdrowie uszu to coś, o czym warto pamiętać, aby uniknąć problemów w przyszłości. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czego należy unikać.
Dbanie o uszy - 9 rzeczy, których należy unikać
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2023

Uszy są prawdopodobnie jedną z części ciała, której poświęca się najmniej uwagi. Jednak dbanie o uszy powinno stanowić stałą część naszej higienicznej rutyny. Czy wiesz, jakich zabiegów i czynności należy w tym kontekście unikać?

Czy zastanawiałeś się, jaką pielęgnację powinny otrzymać Twoje uszy po dniu spędzonym na basenie? Czy obliczyłeś, ile godzin spędzasz słuchając muzyki na słuchawkach z maksymalną głośnością ? Czy nadmiernie czyścisz uszy wacikami lub patyczkami? Być może, teraz kiedy przeczytałeś te pytania, odkryłeś, że tak naprawdę uszkadzasz te wrażliwe narządy, nawet o tym nie wiedząc. W tym artykule opowiemy Ci o 9 czynnościach, których nie powinno obejmować dbanie o uszy.

Dbanie o uszy – jakich czynności należy unikać?

Czy chcesz wiedzieć, jak możesz zapewnić uszom jeszcze lepszą pielęgnację? Jeśli tak, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego należy unikać, aby utrzymać je w idealnym stanie. Nie przegap żadnego punku!

1. Usuwanie woskowiny patyczkami do uszu

Patyczki do uszu
Używanie patyczków to jedna z czynności, których należy unikać, ponieważ może ono powodować swędzenie i podrażnienie.

Na początek jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji uszu: używanie patyczków do ich czyszczenia. Panuje powszechny pogląd, że zapewniają one głębokie czyszczenie uszu, pomagając nam zadbać o odpowiednią higienę. Woskowina uszna stała się synonimem brudu, a wiele osób jest przekonanych, że jej obecność negatywnie wpływa na nasz słuch oraz zdrowie uszu.

W rzeczywistości, jak wyjaśnia artykuł opublikowany w BMJ Clinical Review, woskowina jest naturalnie wydzielana przez ucho i ma właściwości antybakteryjne. Ponadto służy jako środek nawilżający. Jak się okazuje, jest ona w rzeczywistości oznaką dobrego zdrowia uszu.

W związku z tym używanie patyczków jest jedną z czynności, których należy unikać, ponieważ może to powodować swędzenie i podrażnienie. Patyczek do uszu nie usuwa dużo woskowiny – znacznie więcej wciska jeszcze głębiej do kanału usznego. Z czasem może to doprowadzić do powstania trudnego do usunięcia czopu woskowinowego. Powoduje to infekcje, uszkodzenia przewodu słuchowego, a nawet perforację błony bębenkowej.

Co możesz zrobić, aby zachować higienę?

  • Być może używasz patyczków do uszu od wielu lat, więc zaprzestanie ich używania może być trudne.
  • Jeśli jednak czujesz, że Twoje uszy wymagają głębszego czyszczenia, użyj miękkiego ręcznika, aby usunąć nadmiar wosku.

Myślimy, że spodoba Ci się również artykuł: Uszy – dowiedz się, jak należy o nie dbać

2. Dbanie o uszy a słuchanie głośnej muzyki

Czy kiedykolwiek powiedziano Ci: „Ścisz muzykę, bo ogłuchniesz”? Cóż, to ostrzeżenie nie jest błędne. Faktem jest, że używanie urządzeń przeznaczonych do słuchania muzyki z dużą głośnością trwale uszkadza układ słuchowy.

Utrata słuchu lub jego upośledzenie występuje, gdy komórki rzęsate w uchu, które przekształcają fale dźwiękowe w sygnały elektryczne, ulegają uszkodzeniu lub pogarsza się ich funkcjonowanie. Choć dzieje się to naturalnie z powodu upływu czasu i wieku, artykuł opublikowany w The McGill Journal of Medicine twierdzi, że nie bez znaczenia są również nawyki związane z nadmiernym hałasem. Jest to między innymi spędzanie dużej ilości czasu na koncertach, w klubach czy korzystanie z osobistych odtwarzaczy muzyki.

Dlatego właśnie dbanie o uszy powinno obejmować unikanie słuchania muzyki o dużej głośności za pomocą słuchawek. Ale w jaki sposób możesz ustalić, czy muzyka jest za głośno?  Zapytaj osoby w pobliżu, czy słyszą muzykę, mimo że masz słuchawki. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, głośność jest zbyt duża i narażasz uszy na ryzyko.

Zalecamy przestrzeganie zasady 60:60. Oznacza to, że nigdy nie należy przekraczać 60% maksymalnej głośności. Co więcej, muzyki na słuchawkach można słuchać maksymalnie przez 60 minut dziennie.

3. Świecowanie uszu

Dbanie o uszy - świecowanie
Zanieczyszczenia, które znajdujemy w uszach po zabiegu świecowania, nie mają nic wspólnego z woskowiną, ale raczej są naturalnymi pozostałościami po samej świecy.

W ostatnich latach pojawiły się różne metody pielęgnacji i higieny. Nie wszystkie jednak są podparte dowodami naukowymi. Tak jest również w przypadku słynnych świec do uszu.

Urządzenia te działają poprzez włożenie jednego końca świecy do ucha i zapalenie drugiego końca. Następnie, teoretycznie, woskowina jest wchłaniana do rurki wewnątrz świecy.

Problem? Pozostałości, które trafiają do wnętrza świecy, nie mają nic wspólnego z uszami, ale są naturalnymi pozostałościami samej świecy. Jak wykazała ankieta przeprowadzona w 2007 roku wśród członków Northwest Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, zabieg ten stwarza ryzyko wprowadzenia do ucha zewnętrznych zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do infekcji.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Co robić, gdy uszy dopada infekcja?

4. Nieodpowiednia higiena po pływaniu

Po pływaniu na basenie lub w morzu być może bierzesz szybki prysznic, aby zmyć z siebie sól i chlor. Jednak równie dużo uwagi należy poświęcić uszom, ponieważ to właśnie tam mogą gromadzić się bakterie, które w wilgotnym środowisku szybko się namnażają i powodują bolesne infekcje.

Dlatego wybierając się na basen pamiętaj o umyciu uszu od zewnątrz, a następnie dobrze osusz je ręcznikiemMożesz nawet użyć specjalnych kropli, które pomogą wyeliminować szkodliwe bakterie.

5. Dbanie o uszy a irygacja ucha

Niektórzy często irygują uszy w domu nadtlenkiem wodoru lub innymi substancjami w celu zmniejszenia dyskomfortu w przewodzie słuchowym. W rzeczywistości popularna literatura zaleca to jako skuteczną metodę usuwania nadmiaru woskowiny. Jednak czyszczenie uszu bez nadzoru lekarza może przynieść bardzo niepożądane skutki.

Jednym z głównych zagrożeń związanych z tą metodą jest zatrzymywanie płynów wewnątrz ucha, a w konsekwencji wzrost wilgotności. Ta sytuacja sprzyja namnażaniu się bakterii i czasami powoduje przenoszenie zarazków głębiej do kanału słuchowego.

Ponadto agresywne irygacje mogą spowodować perforację błony bębenkowej i utratę słuchu. Jest to również związane ze zwiększonym ryzykiem szumu w uszach, bólu i zawrotów głowy.

6. Pływanie w brudnej wodzie

Ogólnie rzecz biorąc, nurkowanie lub pływanie w brudnym jeziorze, morzu lub stawie może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie uszu. Zwiększa to ryzyko bakteryjnych i grzybiczych infekcji ucha. Pod tym względem typowym objawem jest ucho pływaka, forma zapalenia ucha zewnętrznego charakteryzująca się następującymi objawami:

  • Kłucie;
  • Głęboki ból ucha;
  • Zaczerwienienie przewodu słuchowego;
  • Klarowna i bezwonna wydzielina;

7. Brak ochrony uszu w hałaśliwym otoczeniu

Bezpośrednia ekspozycja na dźwięki o dużym natężeniu może zaszkodzić błonie bębenkowej i innym elementom odpowiedzialnym za słuch. W miejscach, w których występuje nadmierny hałas, takich jak fabryki, kuźnie i lotniska zaleca się noszenie słuchawek ochronnych w godzinach pracy.

Hałas powyżej 110 decybeli wiąże się ze zwiększonym ryzykiem utraty słuchu. Z tego powodu ważne jest, aby nie przekraczać 75 decybeli w żadnym rodzaju czynności przeprowadzanych w celach zawodowych, towarzyskich lub rozrywkowych.

8. Usuwanie ciała obcego z ucha bez pomocy medycznej

Gdy jakieś ciało obce znajdzie się w uchu, wywołuje to silny dyskomfort. W takiej sytuacji nigdy nie należy próbować samodzielnie usuwać obiektu, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację.

Próba uwolnienia się od ciała obcego może sprawić, że wepchniemy je jeszcze głębiej, a nawet uszkodzimy ściany przewodu słuchowego. Czasami wkładanie przedmiotów do ucha może nawet doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.

9. Stosowanie leków bez recepty

Samoleczenie to jedna z tych rzeczy, których powinniśmy za wszelką cenę unikać. Obejmuje to również dbanie o uszy. Douszne i doustne przyjmowanie leków powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Pracownicy służby zdrowia są jedynymi osobami wykwalifikowanymi do tego, by zająć się Twoim dyskomfortem i przeprowadzić leczenie.

Dbanie o uszy – czy musisz wprowadzić zmiany?

Czy któryś z powyżej opisanych zwyczajów jest elementem Twojej rutyny pielęgnacyjnej? Aby uniknąć potencjalnych komplikacji w przyszłości, ważne jest, aby nauczyć się odpowiednio o siebie dbać. Pamiętaj też, że jeśli masz jakieś pytania, zaczynasz mieć problemy ze słuchem lub pojawiają się inne niepokojące objawy, najlepiej udać się do lekarza specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hobson JC, Lavy JA. Use and abuse of cotton buds. J R Soc Med. 2005 Aug;98(8):360-1.
  • Khan, NB, Thaver, S. y Govender, SM (2017). Prácticas de autolimpieza del oído y el riesgo asociado de lesiones en el oído y síntomas relacionados con el oído en un grupo de estudiantes universitarios. Revista de salud pública en África. https://doi.org/10.4081/jphia.2017.555
  • Kwak C, Han W. The Effectiveness of Hearing Protection Devices: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Environ Res Public Health. 2021 Nov 7;18(21):11693.
  • Petrescu N. (2008). Escuchar música a todo volumen. Revista de medicina McGill: MJM: un foro internacional para el avance de las ciencias médicas por estudiantes , 11 (2), 169-176.
  • Rafferty, J., Tsikoudas, A. y Davis, BC (2007). Velas de oído: ¿deberían recomendarlo los médicos generales. Médico de familia canadiense Medecin de famille canadien , 53 (12), 2121–2122.
  • Wang MC, Liu CY, Shiao AS, Wang T. Ear problems in swimmers. J Chin Med Assoc. 2005 Aug;68(8):347-52. doi: 10.1016/S1726-4901(09)70174-1. PMID: 16138712.
  • Wright T. Ear wax. BMJ Clin Evid. 2015 Mar 4;2015:0504.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.