Stan zapalny ucha - 8 sposobów na opanowanie sytuacji

Stan zapalny ucha to bolesny stan, który może mieć wpływ na Ciebie przez kilka dni. Odkryj 8 rozwiązań, które przyspieszą powrót do zdrowia.
Stan zapalny ucha - 8 sposobów na opanowanie sytuacji
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stan zapalny ucha to częsta infekcja, która zwykle pojawia się, gdy w przewodach słuchowych gromadzi się płyn. Może wystąpić na różnych poziomach nasilenia, w zależności od obszaru dotkniętego chorobą ucha i szybkości leczenia.

Na szczęście niektóre naturalne rozwiązania łagodzą objawy i zapobiegają powikłaniom przy stosowaniu w określonych warunkach. W tym artykule chcemy szczegółowo podzielić się ośmioma najlepszymi środkami zaradczymi, abyś nie wahał się ich użyć, gdy dotknie Cię stan zapalny ucha.

Stan zapalny ucha — naturalne sposoby

Zapalenie ucha charakteryzuje się nieprzyjemnym uczuciem swędzenia w uchu. Prawie zawsze towarzyszy mu ból, gorączka i osłabienie słuchu. Może również powodować silne bóle głowy, wodnistą wydzielinę oraz utratę równowagi lub zawroty głowy, zwłaszcza podczas wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego. Oto różne sposoby leczenia i zapobiegania tej dolegliwości.

1. Czosnek

"<yoastmark

Czosnek to składnik o właściwościach przeciwzapalnych i antybiotycznych — pomaga złagodzić tę infekcję uszu. Zawiera on allicynę i s-allilocysteinę, które mogą hamować rozwój bakterii w najczęstszych przyczynach zapalenia ucha. Fakt ten został wykazany w badaniu opublikowanym w Turkish Archives of Otorynolaryngology.

W rzeczywistości jest to jeden z najpopularniejszych środków na ten stan, ponieważ jego stosowanie kontroluje ból i wydzieliny. Możesz go użyć w następujący sposób:

 • Najpierw zmiażdż ząbek surowego czosnku i wymieszaj go z odrobiną ciepłej oliwy z oliwek.
 • Pozostaw w ciepłej temperaturze pokojowej, a następnie nałóż dwie lub trzy krople na chore ucho.
 • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, aż do ustąpienia zapalenia ucha.

2. Olejek lawendowy na zapalenie ucha

Olejek eteryczny z lawendy ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Szybko i skutecznie zmniejszają one objawy zapalenia ucha. Właściwości przeciwzapalne olejku lawendowego mają silne poparcie naukowe. W rzeczywistości badanie przeprowadzone w Brazylii wykazało, że olejek lawendowy jest tak samo skuteczny jak deksametazon w zmniejszaniu zapalenia ucha.

Jak go używamy?

 • Na początek umieść dwie lub trzy krople olejku w uchu objętym stanem zapalnym.
 • Następnie przechyl głowę na pięć minut i odsącz nadmiar.
 • Powtarzaj to dwa razy dziennie.

3. Rumianek

Rumianek

Rumianek to roślina przeciwzapalna o łagodnym działaniu, która pomaga łagodzić objawy łagodnego zapalenia ucha. Zarówno napar, jak i olejek eteryczny koncentrują naturalne ekstrakty, które skutecznie redukują infekcje.

Jak go używamy?

 • Najpierw umieść trzy krople naparu z rumianku lub olejku do chorego ucha.
 • Następnie odstaw na pięć minut.
 • Powtarzaj jego użycie dwa lub trzy razy dziennie.

4. Sok z cebuli

Naturalny sok z cebuli zawiera substancje siarkowe, które nadają mu silne działanie antybiotyczne i przeciwbólowe. Jego zastosowanie w zapaleniu ucha zmniejsza obecność drobnoustrojów oraz kontroluje stan zapalny i ból.

Możesz go używać w następujący sposób:

 • Najpierw wyciągnij trochę soku z cebuli i delikatnie włóż go do ucha objętego stanem zapalnym za pomocą zakraplacza.
 • Następnie pozostaw na trzy minuty i odsącz nadmiar.
 • Używaj go raz dziennie, aż poczujesz ulgę.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: Zalecenia dotyczące leczenia infekcji ucha

5. Olejek z drzewa herbacianego

Butelka olejku z drzewa herbacianego.
Olej eteryczny z drzewa herbacianego ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, jeśli jest właściwie stosowany.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to kolejne dobre rozwiązanie na objawy zapalenia ucha. Ten naturalny produkt wyróżnia się silnym działaniem odkażającym i łagodzącym.

W rzeczywistości badanie in vitro opublikowane w Journal of Laryngology and Otology wykazało, że olejek eteryczny z drzewa herbacianego może być skuteczny w leczeniu zapalenia ucha zewnętrznego. Jednak nadal konieczne jest zbadanie możliwej ototoksyczności związku i jego niskiej siły działania przeciwko niektórym bakteriom.

Jak go zastosować ?

 • Na początek rozcieńcz trzy krople olejku z drzewa herbacianego w łyżce wody.
 • Następnie nałóż niewielką ilość roztworu na chore ucho.
 • Stosuj dwa razy dziennie.

6. Para eukaliptusowa na zapalenie ucha

Ten środek jest popularny ze względu na swoją moc wykrztuśną i mukolityczną. Jednak jest to również dobry wybór przeciwko zapaleniu ucha. Opary uwalniane z wywaru z eukaliptusa działają silnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dlatego są idealne do łagodzenia objawów tej infekcji.

Właściwości tej rośliny przeciwko zapaleniu ucha środkowego można również wykorzystać dzięki olejkom eterycznym. Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Complementary Medicine and Therapies wykazało, że niektóre gatunki eukaliptusa są obiecującą alternatywą dla antybiotykowego leczenia zapalenia ucha.

Jak to zrobić:

 • Najpierw ugotuj kilka liści eukaliptusa w litr wody.
 • Następnie, gdy dojdzie do wrzenia, usuń go.
 • Zakryj głowę ręcznikiem i spróbuj zbliżyć ucho do pary bez poparzenia.

7. Nadtlenek wodoru

Woda utleniona do uszu

Następnie niewielka ilość nadtlenku wodoru może służyć jako środek zapobiegający rozwojowi grzybów i bakterii w przewodzie słuchowym. Ponadto jego stosowanie może pomóc w zwalczaniu zapalenia ucha, a nawiasem mówiąc, ułatwia usuwanie nadmiaru woskowiny, aby zapobiec blokadom.

Jak go użyć:

 • Umieść dwie lub trzy krople nadtlenku wodoru w zakażonym uchu.
 • Następnie powtarzaj jego użycie co 12 godzin.

8. Pietruszka i oliwa z oliwek na zapalenie ucha

Wreszcie połączenie pietruszki i oliwy z oliwek daje środek przeciwzapalny, kontrolujący objawy zapalenia ucha.

Oto jak powinieneś to przygotować:

 • Najpierw posiekaj trochę pietruszki.
 • Następnie wymieszaj z łyżką gorącej oliwy z oliwek i pozostaw na kilka godzin.
 • Na koniec zanurz kawałek waty w płynie i nałóż go na ucho ze stanem zapalnym.
 • Zmieniaj watę co 12 godzin, aż zapalenie ucha zostanie złagodzone.

Każdy z tych środków może być przydatny, aby przyspieszyć powrót do zdrowia po tym irytującym stanie. Jeśli jednak objawy utrzymują się, najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.