Czyszczenie lodówki i jej dezynfekcja - poznaj ekologiczne metody
Każdy, kto ma dom, powinien wiedzieć doskonale o tym, jak skutecznie go utrzymać. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci kilka pomysłów na przyjazne dla środowiska metody na czyszczenie lodówki. Dzięki nim będziesz w stanie skutecznie ją zdezynfekować. W ten sposób nie tylko będziesz w stanie utrzymać swoją lodówkę w czystości, ale także i zadbać o zdrowie swojej rodziny oraz środowisko naturalne.
Nawet jeśli zakupiłeś dopiero co nowy sprzęt AGD, to jednak z czasem czyszczenie lodówki może okazać się wręcz niezbędne. Zwłaszcza, gdy stanie się ona źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ale to jeszcze nie wszystko. Tego typu przykra woń może pozostać nawet po usunięciu z jej wnętrza zepsutego jedzenia lub szczególnie silnych pod względem aromatycznym produktów spożywczych.
Tak więc, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i odzyskać dawną czystość swojego lodówki, możesz wypróbować kilka ekologicznych metod, które zaprezentujemy Ci już za chwilę. Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!
Czyszczenie lodówki i jej dezynfekcja – poznaj świetne, ekologiczne metody
Przede wszystkim odłącz lodówkę od prądu, zanim zaczniesz ją czyścić i dezynfekować. Pozostaw ją w takim stanie na noc, jeśli to możliwe, aby rozmrozić ją całkowicie i uwolnić nagromadzony w niej lód. Następnie wyjmij z niej jedzenie, napoje i wszystko, co możesz w niej jeszcze przechowywać tak, aby uzyskać dostęp do każdej powierzchni i wszystkich zakamarków.
Istnieje wiele rzeczy, które z łatwością przywierają do wnętrza lodówki. Brud i nieprzyjemne zapachy są często powodowane przez bakterie. Dlatego też należy ją często czyścić i dezynfekować. Jeszcze lepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz trzymać się metod ekologicznych, które prezentujemy Ci poniżej.
Nie używaj chloru ani też silnych chemikaliów do czyszczenia lodówki. Są one trudne do późniejszego spłukania i usunięcia. A to oznacza, że mogą także zanieczyścić żywność, co może prowadzić później do różnego rodzaju infekcji lub też innych chorób.
I na koniec, niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydowałeś się przeprowadzić dezynfekcję i czyszczenie lodówki, powinieneś pozwolić jej całkowicie wyschnąć przed ponownym umieszczeniem w niej produktów spożywczych.
Żywność, którą w niej przechowujesz, wraz ze wszystkimi innymi pojemnikami i akcesoriami, musi zostać dokładnie wyczyszczona przed ponownym włożeniem jej do Twojej lodówki. Pamiętanie o tej prostej zasadzie pozwoli Ci zapobiec zabrudzeniu dopiero co wyczyszczonych powierzchni.
Soda oczyszczona: zawsze przydatny produkt w domu
Soda oczyszczona tworzy wyjątkowo agresywne środowisko dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów odpowiedzialnych za szlam, osady i nieprzyjemne zapachy w lodówce.
Za każdym razem, gdy przeprowadzasz czyszczenie lodówki, staraj się używać do tego celu produktów, które zwiększają wydajność całego procesu. A tym samym są łatwiejsze w użyciu. Soda oczyszczona to jedna z najlepszych metod przyjaznych dla środowiska, a także raczej niedrogich. Poza tym jej właściwości odtłuszczające i antybakteryjne pomogą Ci usunąć wszelkie ślady pożywienia oraz inne nagromadzone plamy i wycieki.
- Po prostu wymieszaj dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej wraz z kilkoma kroplami cytryny w litrze ciepłej wody.
- Użyj tak uzyskanego specyfiku do dokładnego wyszorowania lodówki zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
- Następnie zostaw urządzenie w spokoju na około pięć minut.
- Po upływie tego czasu wytrzyj lodówkę dokładnie do sucha czystą szmatką.
Zobacz także: Tabletki z sody oczyszczonej – dezynfekcja toalety
Woda z solą
Jedną z najbardziej idealnych, w pełni ekologicznych metod na czyszczenie lodówki jest prosta w przygotowaniu mieszanina. Wystarczy wziąć łyżkę stołową soli i rozpuścić ją w litrze ciepłej wody. To wszystko.
Następnie po prostu zanurz gąbkę w tak uzyskanym roztworze i za jej pomocą dokładnie wyczyść wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie swojej lodówki. Zobaczysz, jak łatwo pozbędziesz się w ten sposób wszelkich śladów jedzenia i osadów typowych dla intensywnie eksploatowanego urządzenia tego rodzaju.
Ocet, niesamowity środek przeciwbakteryjny
Ocet to kolejna świetna opcja do czyszczenia w zasadzie wszystkiego, co tylko się da. Ten wspaniały środek przeciwbakteryjny jest jednym z najlepszych naturalnych środków dezynfekujących. Dlatego też jest szczególnie dobry do czyszczenia nawet najbardziej zanieczyszczonych miejsc, takich jak na przykład lodówka.
Jak należy przegotować opisywany środek na czyszczenie lodówki?
- Wymieszaj pół szklanki białego octu i szklankę ciepłej, lecz nie gorącej wody.
- Rozpocznij teraz czyszczenie lodówki, zwłaszcza jej wnętrza.
- Pozostaw następnie urządzenie w spokoju na pięć minut, a następnie wytrzyj wszystko i wysusz wnętrze.
Uwaga: butelka z dyszą rozpylającą (spray) jeszcze bardziej ułatwi Ci to zadanie.
Oliwa z oliwek to świetna ekologiczna metoda czyszczenia lodówki
Jeśli wykorzystasz właściwości oliwy z oliwek, to z łatwością zdołasz usunąć nawet te najbardziej uporczywe plamy, nie pozostawiając po nich żadnych śladów.
Cztery łyżki stołowe oliwy z oliwek zmieszane z trzema łyżkami soku z cytryny doskonale nadają się do czyszczenia każdego rodzaju powierzchni ze stali nierdzewnej. Ta doskonała, w pełni ekologiczna metoda usuwa wszelkie ślady brudu i wycieków, nie pozostawiając tłustego, lepkiego wrażenia po dotknięciu wyczyszczonego miejsca.
Pozostaw oliwę z oliwek na czyszczonym miejscu przez 10 minut, a następnie wytrzyj suchą szmatką. To wszystko!
Przeczytaj również: Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 6 razy na TAK
Olejek z drzewa herbacianego na czyszczenie lodówki
Olejek z drzewa herbacianego to kolejny naturalny środek dezynfekujący o bardzo wysokiej skuteczności. Znakomicie usuwa on brud i wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy.
Wystarczy rozcieńczyć dwie łyżki olejku eterycznego z drzewa herbacianego w szklance ciepłej wody. Możesz użyć też butelki z dyszą rozpylającą (spray) do łatwiejszego wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Następnie po prostu odczekaj chwilę i usuń nadmiar środka ściereczką z mikrofibry.
Sok z cytryny pozwoli Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów
Jedną z najlepszych ekologicznych metod na usuwanie zapachów z lodówki jest pocieranie jej powierzchni wewnętrznych gąbką nasączoną sokiem z cytryny. Powinieneś pozostawić następnie swoje urządzenie na około pięć minut, a następnie przetrzeć ją do sucha czystą, miękką ściereczką.
Aktywnym składnikiem tego środka jest kwas cytrynowy. Jest on również naturalnym, silnym środkiem antyseptycznym, więc doskonale nadaje się do dokładnego czyszczenia wszystkich powierzchni. Ponadto pozostawi efekt lśniącej czystości na każdej potraktowanej nim powierzchni.
Możesz również przelać sok wyciśnięty z trzech cytryn do butelki z dysza rozpylającą (spray) wraz z dwoma szklankami ciepłej wody. Spryskaj czyszczoną powierzchnię, pozostaw tak na kilka minut, a następnie usuń środek czystą i suchą szmatką.
Naturalne olejki eteryczne to wspaniałe metody ekologiczne na czyszczenie lodówki
Musisz także zawsze pamiętać o tym, że cytryna jest nie tylko dobrym środkiem antyseptycznym, ale także pozostawia świeży zapach w Twojej lodówce.
Jednym ze sposobów na wzmocnienie tego świeżego zapachu jest zanurzenie bawełnianych wacików w olejku eterycznym z cytryny, a następnie przechowywanie ich w jednej z szuflad Twojej lodówki.
Olejek waniliowy jest również odpowiednim środkiem do realizacji tego zadania. Cytryny przekrojone na pół z powbijanymi w nie goździkami również znakomicie się sprawdzą w tym zastosowaniu.
Węgiel drzewny i cebula na czyszczenie lodówki
Świetną alternatywą dla wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów z lodówki jest kawałek węgla drzewnego. Nie ma nawet cienia wątpliwości co do jego skuteczności. Po prostu włóż go do lodówki i zostaw tam na jakiś czas. Możesz także zastąpić go zwykłą cebulą.
Wymienione przez nas powyżej metody na ekologiczne czyszczenie lodówki i jej dezynfekcję zapewnią Ci doskonałe rezultaty. Są one proste, oparte o naturalne składniki i naprawdę niedrogie.
Używaj ich konsekwentnie, a Twoja lodówka będzie zawsze nieskazitelna i całkowicie pozbawiona nieprzyjemnych zapachów!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Li He, Zhou Guo-ying, Zhang Huai-yun and Liu Jun-ang. 2011. Research progress on the health function of tea oil. Journal of Medicinal Plants Research. http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.918.2468&rep=rep1&type=pdf
- Sánchez-Saldaña, L. & Saenz-Anduaga, E. (2005). Antisépticos y
desinfectantes. Dermatología Peruana, 15(2), 82-103. http://metabase.uaem.mx/bitstream/handle/123456789/1468/280_4.pdf - Corral, Laura & Post, Laurie & MONTVILLE, THOMAS. (2006). Antimicrobial Activity of Sodium Bicarbonate. Journal of Food Science. 53. 981 – 982. 10.1111/j.1365-2621.1988.tb09005.x.
- Acetic Acid, the Active Component of Vinegar, Is an Effective Tuberculocidal Disinfectant
Claudia Cortesia, Catherine Vilchèze, Audrey Bernut, Whendy Contreras, Keyla Gómez, Jacobus de Waard, William R. Jacobs Jr., Laurent Kremer, Howard Takiff - Nazzaro, F., Fratianni, F., Cozzolino, R., Martignetti, A., Malorni, L., De Feo, V., Cruz, A. G., & d’Acierno, A. (2019). Antibacterial Activity of Three Extra Virgin Olive Oils of the Campania Region, Southern Italy, Related to Their Polyphenol Content and Composition. Microorganisms, 7(9), 321. https://doi.org/10.3390/microorganisms7090321
- VIUDA‐MARTOS, M., RUIZ‐NAVAJAS, Y., FERNÁNDEZ‐LÓPEZ, J. and PEREZ‐ÁLVAREZ, J. (2008), ANTIBACTERIAL ACTIVITY OF LEMON (CITRUS LEMON L.), MANDARIN (CITRUS RETICULATA L.), GRAPEFRUIT (CITRUS PARADISI L.) AND ORANGE (CITRUS SINENSIS L.) ESSENTIAL OILS. Journal of Food Safety, 28: 567-576. doi:10.1111/j.1745-4565.2008.00131.x