Czyszczenie akwarium - najlepsza metoda
Akwarium z rybkami powinien stać w przewiewnej części pomieszczenia. Warto pamiętać, że woda wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza, które osiadają na ściankach zbiornika. Poza tym rybki również robią własny mały bałagan w akwarium. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie akwarium.
Chcesz się dowiedzieć jak zadbać o środowisko, w którym przebywają Twoje rybki? Jeśli tak, zapraszamy do dalszej lektury, by dowiedzieć się, jak powinno wyglądać czyszczenie akwarium.
Czyszczenie akwarium – akcesoria, których potrzebujesz
Na początku przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria, których wymaga czyszczenie akwarium. Nie wyłączając ręczników, ponieważ podczas mycia zbiornika z pewnością rozlejesz sporo wody.
Pamiętaj, że podczas czyszczenia akwarium nie powinieneś stresować rybek. Dlatego musisz usuwać wodę ze zbiornika małymi partiami. Przejdźmy jednak do rzeczy, poniżej znajdziesz listę rzeczy, które będą Ci potrzebne:
- 1 puste wiaderko
- Czyste ręczniki
- 1 syfon na wodę
- 1 skrobaczka do usuwania glonów
- Uzdatniacz wody
Jak powinno wyglądać poprawne czyszczenie akwarium
Jeszcze raz przypominamy, że podczas czyszczenia akwarium musisz być bardzo ostrożny i uważać, żeby nie wystraszyć oraz nie skrzywdzić rybek.
- Ułóż czyste ręczniki wokół akwarium. Dzięki temu unikniesz zachlapania podłogi podczas czyszczenia zbiornika.
- Ostrożnie wyjmij z akwarium wszystkie dekoracje i dokładnie wymyj je gąbką pod strumieniem ciepłej, bieżącej wody.
- Upewnij się, że oczyściłeś ozdoby ze wszystkich glonów. Podczas ich mycia nie stosuj żadnych detergentów. Chemikalia dodawane do płynu do mycia naczyń i innych środków czyszczących są zabójcze dla rybek.
- Wyczyść wewnętrzne ścianki akwarium skrobaczką go glonów. Czyść akwarium delikatnymi posuwistymi ruchami. Najpierw użyj ostrej części skrobaczki, a następnie gładkiej.
- Następnie użyj sitka, żeby wyłowić śmieci i pozostałości glonów z wody.
- Po wyłowieniu glonów usuń część wody za pomocą syfonu. Mniejszą część syfonu włóż do akwarium, a większą umieść w pustym wiadrze.
- Bardzo delikatnie, ale energicznie poruszaj końcówką syfonu znajdującą się w akwarium, tak żeby woda zaczęła spływać do wiadra. Jeżeli masz w domu niewielką pompkę, możesz z niej skorzystać. Ułatwi to pracę.
- Umieść syfon na zużytym żwirku. Dzięki temu usuniesz część zanieczyszczeń. Uważaj, żeby syfon nie zassał żadnych kamyków, bo może się zapchać!
- Kiedy opróżnisz akwarium w około 80%, wyjmij syfon. Nie musisz usuwać całego żwirku, jedynie te najbrudniejsze części.
- Ponownie włóż do akwarium umyte wcześniej dekoracje.
- Napełnij akwarium czystą wodą z kranu. Na koniec użyj uzdatniacza do wody. Kiedy będziesz wlewał wodę do akwarium, bądź ostrożny. Rób to bardzo powoli i w jednym z rogów akwarium, tak żeby nie stresować rybek.
Przeczytaj również: Olej rybny – poznaj jego 5 wspaniałych właściwości
Czyszczenie akwarium – Porady
- Czyść akwarium przynajmniej raz w tygodniu.
- Nie używaj wybielaczy ani środków czyszczących, bo możesz otruć rybki.
- Jeśli zauważysz, że na rybce rosną glony, powinieneś ją natychmiast umyć.
- Nie używaj narzędzi do czyszczenia akwarium w żadnym innym celu. Narzędzia mogą przenosić bakterie szkodliwe dla rybek.
- Niektóre gatunki rybek jak na przykład malutkie sumy są bardzo pomocne w czyszczeniu akwarium. Zanim jednak dodasz je do swojej hodowli, upewnij się, że mogę one koegzystować z gatunkami rybek, które już masz.
- Woda, którą dodajesz do akwarium, powinna mieć tę samą temperaturę, co ta, którą usunąłeś. W innym przypadku rybki mogą doznać szoku termicznego.
- Na koniec pamiętaj, że im więcej rybek pływa w akwarium, tym szybciej zanieczyszcza się woda.
- Jeśli w swoim akwarium masz również roślinki, przy każdym czyszczeniu akwarium je również powinieneś wyjąć ze zbiornika i dokładnie umyć.