Czyszczenie wnętrza zmywarki - kilka przydatnych wskazówek

Czyszczenie wnętrza zmywarki to zadanie, którego nie może zabraknąć w codziennej rutynie sprzątania domu. Skutecznie zapobiega chorobom.
Czyszczenie wnętrza zmywarki - kilka przydatnych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Dobra rutyna sprzątania to nie tylko utrzymywanie domu w czystości. Należy też dbać o dezynfekcję narzędzi i sprzętów do czyszczenia. Istnieje wiele zadań, które moglibyśmy przeoczyć. Klasycznym przykładem jest kuchnia: Czy masz pomysł, jak prawidłowo wykonać czyszczenie wnętrza zmywarki?

Prawda jest taka, że ta przydatna maszyna z biegiem czasu gromadzi niesamowitą ilość brudu z żywności, tłuszczu i nierozpuszczonego płynu do mycia naczyń. Warto wiedzieć, że brud sieje spustoszenie w elementach, które są niezbędne do jej prawidłowego działania, takich jak pompa czy filtr. Tak więc przy odpowiedniej konserwacji będzie służyć dłużej. Warto więc wiedzieć, na czym polega prawidłowe czyszczenie wnętrza zmywarki.

Czyszczenie wnętrza zmywarki – wskazówki

Dość ciągłego zmywania naczyń w brudnej zmywarce! Czas zabrać się do pracy i sprawić, by była jak nowa. Odłóż na bok wymówki – czas nauczyć się, na czym polega prawidłowe czyszczenie wnętrza zmywarki!

1. Codziennie usuwaj odpady żywnościowe

Nawet jeśli bardzo zadbasz o usunięcie resztek jedzenia przed myciem naczyń, garnków, patelni itp., niektóre pozostałości nieuchronnie trafią do zmywarki. Obserwuj uważnie, a zobaczysz to na własne oczy. Najlepiej wziąć jednorazowy ręcznik papierowy do usunięcia kawałków mięsa, ziaren ryżu i nasion.

Punktem wyjścia jest wyjęcie ostrzy i rusztów w celu ich całkowitego oczyszczenia. Jeśli przymkniesz oko, czas zbierze swoje żniwo: proces będzie utrudniony, ponieważ w dyszach będą cząsteczki, a ramiona nie będą się normalnie obracać. Skup się również na uszczelkach.

Brudne naczynia
Przed włożeniem naczyń do zmywarki spróbuj usunąć część zabrudzeń jednorazową ściereczką.

2. Czyść drzwi zmywarki co tydzień

Nie ma potrzeby codziennej pracy przy drzwiach zmywarki. W rzeczywistości wystarczy zrobić to dokładnie raz w tygodniu. Do tego celu można używać wyłącznie ściereczki z mikrofibry lub ściereczki do szorowania.

Oto procedura krok po kroku:

  • Zmocz i przetrzyj szmatką po wewnętrznej stronie drzwi, na której często znajdują się plamy pełne odpadków i tłuszczu.
  • Pamiętaj też o krawędziach boków i góry.
  • Skorzystaj z okazji, aby sprawdzić dozownik detergentu, ponieważ tabletki mają tendencję do pozostawiania pozostałości.

3. Nie zapomnij o filtrze!

Tak często, jak czyścisz drzwi, konserwuj filtr, aby zapobiec zapchaniu lub zablokowaniu pompy spustowej. W tym celu nie musisz dzwonić do eksperta. Możesz go usunąć samodzielnie i spłukać pod silnym strumieniem wody z neutralnym mydłem. Aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, możesz użyć szczoteczki do zębów lub innego małego modelu, którym będziesz delikatnie pocierać.

Inną alternatywą sugerowaną przez ekspertów w tej dziedzinie jest moczenie filtra w pojemniku z gorącą wodą i mydłem na co najmniej godzinę. Następnie wyszoruj go nylonową szczotką, opłucz i zainstaluj ponownie, aby pozostał na swoim miejscu.

Jak powiedzieliśmy na początku tego artykułu, ta procedura jest kluczem do utrzymania zmywarki w dobrym stanie. Jeśli filtr jest zatkany, brud pozostanie w środku, niezależnie od tego, ile będziesz czyścić.

4. Wyczyść odpływ zmywarki

Podnieś dolny kosz na naczynia i usuń znajdującą się tam żywność lub inne zanieczyszczenia. To proste zadanie poprawi drenaż i czystość. Oczywiście w ten sposób poprawi się również funkcjonalność zmywarki!

5. Częstotliwość czyszczenia

Być może przez większość czasu twój harmonogram jest pełny. Wiemy, że dokładne czyszczenie wnętrza zmywarki może być dość kłopotliwe. Najlepiej byłoby jednak, gdybyś planował robić to raz w miesiącu. Sprawdź wspaniałe opcje produktów naturalnych. Oto niektóre z nich:

Biały ocet

Jest to jeden z najczęściej używanych w gospodarstwie domowym składników, ponieważ bardzo skutecznie wybiela i dezynfekuje. Nie bez powodu jest uważany za środek czyszczący w gospodarstwie domowym par excellence! To wybór ekologiczny, naturalny i niedrogi.

Wykonaj poniższe kroki:

  1. Najpierw opróżnij zmywarkę.
  2. Nałóż ocet na ściany wewnętrzne, elementy gumowe, drzwi, filtr, kanały wewnętrzne i tace.
  3. Włącz maszynę i ustaw ją na najgorętszy cykl.
  4. Około 10 minut później zatrzymaj zmywarkę i wlej filiżankę octu.
  5. Poczekaj na zakończenie programu.

Niektórzy sugerują stosowanie kwasu cytrynowego w jego sproszkowanej wersji, aby wzmocnić działanie octu, usuwając w ten sposób tłuszcz i osady wapna, które gromadzą się w środku. Na szczęście nie jest toksyczny, ale należy go stosować ostrożnie.

Soda oczyszczona do mycia zmywarki

Inną alternatywą jest użycie sody oczyszczonej, która jest idealna do wzmocnienia sprzątania octem lub jakimkolwiek innym przedmiotem. Jak to zrobić? To bardzo proste: posyp trochę dolny obszar, uruchom cykl maksymalnej temperatury i gotowe!

Wybielacz

Innym środkiem czyszczącym, którego nie można pominąć na liście, jest wybielacz. Jednak ze względu na jego koncentrację najlepiej używać go z umiarem. Niemniej jednak istotnym aspektem jest sprawdzenie materiału, z jakiego wykonano drzwi i wnętrze. Jeśli jest to na przykład stal nierdzewna, nie używaj wybielacza.

Jeśli wolisz, zdecyduj się na specjalny środek do czyszczenia zmywarek, który spełni ten sam cel. Wadą jest to, że cena tych środków czyszczących jest wyższa, a ich stosowanie jest krytykowane przez ekologów. Decydując się na taką, wybierz dobrą markę i co do joty postępuj zgodnie z zaleceniami wydrukowanymi na etykiecie.

Gdy zmywarka jest pusta, uruchom cykl czyszczenia. Co ciekawe, niektóre zmywarki mają program przeznaczony do tego procesu. W przeciwnym razie uruchom cykl w wysokiej temperaturze.

Soki w proszku

Tak, dobrze przeczytałeś: soki w proszku. Na pewno w pewnym momencie słyszałeś, że zawartość tych saszetek można wykorzystać do czyszczenia toalety. Cóż, możesz też spróbować wyczyścić wnętrze zmywarki! Wystarczy umieścić 4 lub 5 łyżek stołowych w miejscu, w którym znajdują się tabletki detergentu, nacisnąć i sprawdzić efekt.

6. Użyj cytryny, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Częstym pytaniem osób odpowiedzialnych za sprzątanie jest to, jak zniknąć nieprzyjemne zapachy wilgoci, tłuszczu i jedzenia. Tutaj trikiem, który nie zawodzi, jest umieszczenie po myciu 1/2 cytryny na górnej tacce zmywarki. Następnie kluczem jest wymienianie jej co dwa lub trzy dni, zanim zgnije.

Z drugiej strony dobrym pomysłem jest rozprowadzenie filiżanki sody oczyszczonej w pustej zmywarce. Pozostaw na noc, a dzień później dodaj filiżankę octu na wierzch, włącz cykl gorący, a zauważysz różnicę w aromacie.

Cytryna
Jeśli włożysz pół cytryny do urządzenia i wymieniasz ją co trzy dni, Twoja zmywarka będzie pachnieć wspaniale.

7. Pamiętaj o osobistym wyposażeniu ochronnym

Twoje bezpieczeństwo jest niezbędne w każdej rutynie czyszczenia. Załóż rękawiczki, aby chronić dłonie przed ścieraniem produktów. Noś również fartuch, aby uniknąć uszkodzenia ubrania, które nosisz.

Dowiedz się, jak prawidłowo korzystać ze zmywarki

Oprócz czyszczenia wnętrza zmywarki najlepszą techniką i produktami wysokiej jakości ważne jest również uwzględnienie kilku innych wskazówek. Pod koniec fazy zmywania nie wyjmuj naczyń od razu. Zamiast tego poczekaj, aż odparują przez chwilę. Najlepiej też pozostawić otwarte drzwi, aby zapobiec tworzeniu się pleśni na filtrze lub ścianach.

Jeśli chodzi o rodzaj naczyń kuchennych, te wykonane z drewna, żeliwa i plastiku najlepiej myć ręcznie. Z drugiej strony kolejność umieszczania narzędzi w zmywarce ma znaczenie: umieść wszystko na swoim miejscu.

Możesz teraz uważać się za eksperta w czyszczeniu jednej z najcenniejszych maszyn, jakie masz w domu, ponieważ znajomość tych wskazówek pozwoli Ci zaoszczędzić czas, wysiłek, energię i wodę. Traktuj swoją zmywarkę tak, jak na to zasługuje, a będziesz mieć naprawdę czyste naczynia i przybory!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Solera M. Limpieza doméstica. Procedimientos y operaciones de limpieza en domicilios particulares. 1. ° ed. España: Ideaspropias Editorial; 2014.
  • Pilar H. ¿Por qué blanquea la lejía? España: Universidad Nacional de Educación a Distancia; 2012.
  • Prada C. Hogar sin tóxicos. 1. ° ed. España: Editorial I; 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.