Czym są zarazki i gdzie się znajdują?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym są zarazki? Słowo zarazek często słyszeliśmy w dzieciństwie, kiedy tłumaczono nam, dlaczego trzeba myć ręce i nie brać brudnych rzeczy do buzi. Najczęściej kojarzymy zarazki z mikroskopijnymi orgazmami, które wywołują choroby. czas jednak na bardziej precyzyjne zgłębienie tego tematu.
W tym artykule uważamy więc za stosowne przybliżyć właściwą definicję i lokalizację zarazków jako biologicznych patogenów. Kontynuuj czytanie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym ekscytującym mikroskopijnym świecie. Wiedza na temat tego, czym są zarazki, pomoże Ci w ochronie przed nimi.
Czym są zarazki?
Termin ten definiuje się jako wszelkie mikroorganizmy zdolne do wywoływania choroby lub uszkodzenia żywiciela, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Istnieją cztery główne rodzaje zarazków. Opisujemy je szczegółowo poniżej.
Bakterie
Bakterie są organizmami prokariotycznymi (czyli jednokomórkowymi), które mają kilka mikronów wielkości i przyjmują różne kształty.
Według Earth Microbiome Project szacuje się, że na naszej planecie znajduje się ponad miliard gatunków bakterii. Nie przesadzimy więc, mówiąc, że są one głównym fundamentem każdego ekosystemu. Natomiast ze względu na ich morfologię można je podzielić na kilka typów:
- Cocci o kulistym kształcie i w zależności od liczby osobników tworzących strukturę (ziarniaki, dwoinki, czworaczki, paciorkowce i gronkowce).
- Bacilli, w kształcie pręta, do których zaliczamy pałeczki, laseczki i maczugowce
- Formy helikalne: wibrios, spirilos i prątki i krętki
Bakterie mogą być nieruchome lub mieć zdolności motoryczne, poprzez rzęski lub wici, które pomagają im w pulsacyjnym poruszaniu się. W zależności od metody wykrywania, w oparciu o charakter zewnętrznej ściany ich struktury, mogą być gram-ujemne lub gram-dodatnie.
Te mikroorganizmy mogą prowadzić swobodny tryb życia. Inne z kolei żyją jako patogeny innych żywych istot, w tym ludzi.
Zgodnie ze ścisłą definicją tego terminu tylko bakterie chorobotwórcze byłyby uważane za zarazki.
Wirusy
Wirusy są jeszcze mniejsze niż bakterie i mają prostszą budowę niż bakterie. Te zarazki składają się jedynie z łańcuchów DNA lub RNA (jednego lub wielu) pokrytych warstwą białka, która nadaje im trójwymiarowy kształt.
Istnieje około 5000 opisanych gatunków wirusów. Co ciekawe proces ich rozmnażania jest niemożliwy bez obecności gospodarza, który jest celem inwazji. Wirusy zajmują komórki pacjenta i ich maszynerię, samoreplikując się w nich, aby dalej rozprzestrzeniać patologię w populację.
Możesz być także zainteresowany tym tematem: Cykl replikacyjny wirusa – najważniejsze informacje
Grzyby, pierwotniaki i inne mikroorganizmy to również są zarazki
Aby ten artykuł był jak najbardziej zwięzły a jednocześnie kompletny i pouczająca, podsumujemy poniżej pozostałe zarazki lub patogeny:
- Pierwotniaki to mikroorganizmy jednokomórkowe, podobne jak bakterie, ale różnią się od nich większym rozmiarem i większą złożonością morfologiczną. Żyją w wilgotnym środowisku i mogą występować jako pasożyty lub żyć wolno. Bardzo wyraźnym przykładem tego typu pasożytów jest pierwotniak wywołujący malarię.
- Grzyby, które w przeciwieństwie do wymienionych w poprzednim punkcie, są taksonem złożonych organizmów wielokomórkowych, wśród których znajdują się pleśnie, drożdże i zarodniki grzybów. Istnieją grzyby, które mogą zarażać zarówno zwierzęta, jak i rośliny, tworząc grzybnię w tkankach chorego i odżywiając się nimi.
- Istnieją inne drobnoustroje, które są trudniejsze do opisania, takie jak wiroidy lub priony, które są cząsteczkami RNA lub źle skonfigurowanymi białkami o zdolności infekcyjnej.
Aby dowiedzieć się więcej: Czarny bez – jego właściwości przydatne w zwalczaniu wirusa grypy
Gdzie jest najwięcej zarazków?
Tak naprawdę, lepiej postawionym pytaniem byłoby, jaka przestrzeń na Ziemi jest od nich wolna. Mikroorganizmy dominują we wszystkich środowiskach i otaczają nas przez cały czas (a nawet żyją w nas samych).
Ponieważ jednak w ścisłym znaczeniu tego słowa określiliśmy zarazek jako patogen dla innych istot żywych, logiczne będzie ograniczenie ich występowania do pewnych miejsc publicznych:
- Baseny i parki wodne. Tutaj spotykają się wszystkie zarazki. Pierwotniaki i grzyby wymagają wilgoci, a wirusy mają dużą gęstość żywicieli. Każde wilgotne i zatłoczone miejsce jest dobrą pożywką dla kolonii zarazków.
- Pieniądze, wózki spożywcze, powierzchnie w publicznych toaletach itp. Wiele wirusów i bakterii pozostaje na powierzchni przez określony czas, więc im więcej osób ma kontakt z danym przedmiotem, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ma on duże obciążenie zarazkami.
- Samo ciało ludzkie. Choć może się to wydawać zaskakujące, jeden lub dwa kilogramy naszego organizmu można odważyć w bakteriach, które znajdują się głównie w naszym przewodzie pokarmowym. Co prawda, bakterie jelitowe niekoniecznie mieszczą się w definicji zarazków jako takich, ponieważ nie są dla nas chorobotwórcze. Jednak wiele z nich może się stać patogeniami, jeśli nie znajdują się w równowadze. Ponadto u człowieka występują wysokie ilości wirusów podczas przechodzenia przez choroby, takie jak grypa lub przeziębienie.
Jak widzieliśmy, definicja zarazków staje się bardzo pojemna, jeśli chodzi o objęcie wielu mikroorganizmów, które powodują patologie u istot żywych. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: są mikroskopijnymi istotami, które wykorzystują istnienie innych, aby przeżyć. To z kolei powoduje różnego rodzaju choroby u nosicieli lub gospodarzy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Broniatowski DA, Klein EY, Reyna VF. Germs are germs, and why not take a risk? Patients’ expectations for prescribing antibiotics in an inner-city emergency department. Med Decis Making. 2015;35(1):60‐67. doi:10.1177/0272989X14553472