Czym są warunkowe zdolności fizyczne?

Warunkowe zdolności fizyczne pomogą Ci poprawić wyniki sportowe a także stan zdrowia? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym one są i jak je rozwijać.
Czym są warunkowe zdolności fizyczne?
Andrés Felipe Cardona

Napisane i zweryfikowane przez nauczyciel wychowania fizycznego Andrés Felipe Cardona.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca, 2023

Kondycja fizyczna będzie decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o osiągnięcie najlepszych wyników sportowych. Dodatkowo, wzmacniając swoje walory, uzyskujemy również korzyści zdrowotne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym są warunkowe zdolności fizyczne i dlaczego są ważne.

Według definicji są to cechy, które posiada człowiek i które przejawiają się w aktywności fizycznej. Obejmują przede wszystkim szybkość, siłę, elastyczność i wytrzymałość.

Ponadto są uwarunkowane systemami energetycznymi organizmu i można je uzyskać lub poprawić za pomocą określonych metod treningowych. Działania motoryczne stosowane w aktywności fizycznej obejmują wszystkie grupy mięśni i stawy. Zatem im bardziej rozwiniemy nasze warunkowe zdolności fizyczne, tym lepsze będą nasze wyniki.

Warunkowe zdolności fizyczne

Warunkowe zdolności fizyczne obejmują cztery cechy:

 • Prędkość.
 • Siła.
 • Wytrzymałość.
 • Elastyczność lub zakres ruchu.

Mają związek z wydolnością fizyczną i treningiem każdej osoby. Tym samym wypracowując je, wykonujemy działania świadomie i dobrowolnie.

1. Szybkość

Szybkość to zdolność fizyczna, która pozwala nam wykonywać ruchy lub czynności w możliwie najkrótszym czasie. Jest to również jedna z kluczowych cech, które sportowiec musi rozwijać podczas wielu treningów.

Wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Oto niektóre rodzaje prędkości:

 • Szybkość przemieszczania: jest to zdolność do pokonania pewnej odległości w jak najkrótszym czasie.
 • Reakcja: jest to czas, jaki upływa sportowcowi od momentu otrzymania bodźca do wykonania pierwszej czynności. Na przykład, gdy rozlega się gwizdek i zawodnik wykonuje pierwszy ruch rozpoczynający zawody, taki jak start w maratonie lub skok do wody podczas zawodów pływackich. To jest szybkość refleksu.
 • Wytrzymałość: jest to zdolność organizmu do przeciwdziałania zmęczeniu w czasie trwania ćwiczeń lub zawodów. Ma to związek z możliwością utrzymania wydajności i szybkości przez dłuższy czas.
 • Przyspieszenie: stopniowe zwiększanie prędkości, aż do osiągnięcia maksymalnego punktu.
 • Maksymalna prędkość: polega na wykonaniu ruchu w jak najkrótszym czasie. Ustala się ją na podstawie fizycznych możliwości każdego zawodnika.
 • Szybkość umysłowa: chodzi o koordynację. To zdolność do zmiany kierunku w jak najkrótszym czasie. Aby to zrobić, trzeba mieć kontrolę nad kończynami, aby szybko nimi poruszać.
Carrera de Maraton.
W maratonach ważna jest nie szybkość reakcji, ale szybkość wytrzymałościowa.

2. Siła

Siła to fizyczna zdolność do wykonywania pracy lub ruchu, lub zastosowanie tej zdolności do czegoś. Dzięki niej możemy pokonać lub przeciwdziałać zdecydowanemu oporowi.

Ćwiczenia na rozwój mięśni pozwalają nam na zwiększenie siły i poprawę kondycji. Dlatego ważne jest, aby włączyć je do rutyny treningowej.

Istnieją 3 rodzaje siły w aktywności fizycznej:

 • Siła-wytrzymałość: jest to zdolność organizmu do przeciwstawiania się zmęczeniu. Na przykład w podnoszeniu ciężarów stosowane obciążenie, intensywność i czas trwania będą mierzone w cyklach maksymalnej liczby powtórzeń.
 • Maksymalna siła: jest to maksymalny ciężar, jaki możemy podnieść jednym ruchem. Maksymalną pracą siłową możemy osiągnąć hipertrofię mięśniową, spalić kalorie i poprawić wyniki sportowe.
 • Szybka siła: rozwijana z dużą prędkością, choć nie maksymalną, w celu pokonania zewnętrznego oporu i kontrolowania faz skurczu mięśni. Jazda na rowerze, bieganie w maratonach czy burpees wymagają użycia szybkiej siły.
 • Siła eksplozywna: pozwala pokonać opór, bez ograniczeń, z maksymalną prędkością. Powszechne występuje w gestach acyklicznych, takich jak skoki, serwy i rzuty w siatkówce.

3. Elastyczność

Elastyczność to zdolność do rozciągania mięśni w celu uzyskania większego zakresu ruchu. Ta umiejętność jest tracona z czasem, ale można przeprowadzić specjalny trening, aby ją utrzymać lub poprawić.

Joga, gimnastyka artystyczna czy zapasy to przykłady ćwiczeń wymagających dużej elastyczności. Jedno z badań wykazało, że trening siłowy może przyczynić się do rozwoju i utrzymania ruchomości stawów, nawet bez dodatkowego rozciągania.

Istnieją dwa rodzaje elastyczności:

 • Dynamiczna: rozwija się w czynnościach wymagających zwykłej mobilności. Pojawia się w ćwiczeniach rozgrzewkowych, w których mięśnie podczas skurczu zwiększają temperaturę, aktywację, siłę i szybkość. Sportowiec, który je wykonuje, nie potrzebuje pomocy z zewnątrz.
 • Statyczna: ma miejsce, gdy zewnętrzna pomoc ułatwia zakres ruchu. Może się to zdarzyć, jeśli korzystamy ze współpracy partnera lub siły grawitacji. Również wtedy, gdy przez dłuższy czas utrzymujemy pozycję rozciągającą.

4. Wytrzymałość

Wytrzymałość to zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego przez dłuższy czas w danym ćwiczeniu. Ma również fundamentalne znaczenie dla zmniejszenia zmęczenia i zwiększenia wydajności.

Praca zatytułowana Trening wytrzymałościowy to lekarstwo dowodzi, że korzyści płynące z treningu wytrzymałościowego obejmują między innymi kontrolę ruchu, prędkość chodzenia, niezależność funkcjonalną, umiejętności poznawcze i poczucie własnej wartości.

Wytrzymałość może być aerobowa lub beztlenowa, a połączenie obu jest najlepsze podczas treningu:

 • Aerobowa: to taka, która pozwala nam wykonywać aktywność tak długo, jak to możliwe. Widać to w ćwiczeniach o umiarkowanej intensywności, takich jak bieganie, taniec czy jazda na rowerze.
 • Beztlenowa: występuje wtedy, gdy intensywna aktywność jest wykonywana w krótkich okresach czasu; na przykład w podnoszeniu ciężarów lub biegach sprinterskich.
Podnoszenie ciężarów wbrew grawitacji jest ćwiczeniem poprawiającym siłę i wytrzymałość beztlenową.

Wzmocnij swoje warunkowe zdolności fizyczne!

Rozwój zdolności kondycyjnych jest kluczowym czynnikiem poprawiającym wyniki sportowe, dlatego wskazane jest włączenie do naszej rutyny różnorodnych ćwiczeń. Oczywiście, aby osiągnąć rozwój, konieczne jest zachowanie regularności.

Musimy również uzupełnić ćwiczenia dobrą dietą i innymi zdrowymi nawykami. W każdym razie pamiętaj, że przetrenowanie może być szkodliwe, dlatego konieczna jest konsultacja z profesjonalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.