Czym są czerwone plamki na żołędzi prącia?

Czym są czerwone plamki na żołędzi prącia?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czerwone plamki na żołędzi prącia to przypadłość, z którą można zazwyczaj poradzić sobie dbając o właściwą higienę, aby ochronić się przed rozwojem infekcji. Ale co jest przyczyną tego problemu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czerwone plamki na żołędzi penisa pojawiają się dość często. Objawiają się na wiele sposobów i z różnych powodów.

Większość z nich występuje podczas współżycia. Na szczęście są przejściowe, a tym samym często znikają same z siebie.

Ale to logiczne, że ich odkrycie zaniepokoiłoby każdego mężczyznę. Właśnie dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Takie plamki mogą czasami stanowić objaw poważnego schorzenia, a nawet choroby przenoszonej drogą płciową.

Żołądź to czubek penisa i, jak zapewne wiesz, jest odrobinę grubszy i ma różowawą barwę. To niezwykle wrażliwy obszar, który jest podatny na zakażenia oraz różne schorzenia.

Większość problemów, które pojawiają się w tym obszarze, wynika ze złej higieny. Jednak w dzisiejszym artykule wymienimy inne typowe przyczyny, które sprawiają, że na żołędzi prącia pojawiają się czerwone plamki i co można zrobić, aby je wyleczyć.

Czerwone plamki na żołędzi prącia z powodu złej higieny

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, przestrzeganie właściwej higieny stanowi pierwszy krok do uchronienia się przed rozwojem większości chorób, zwłaszcza tych zakaźnych. Rola higieny staje się jeszcze ważniejsza w przypadku narządów płciowych, ponieważ ten obszar jest bardziej podatny na namnażanie się bakterii i grzybów.

Czerwone plamki na żołędzi prącia zazwyczaj pojawiają się z powodu niewłaściwej higieny. Często prowadzą do zakażenia grzybicą lub takimi bakteriami jak paciorkowce.

Mężczyzna z bólem genitaliów
Czerwone plamki na penisie mogą pojawiać się z powodu niewłaściwej higieny. To z kolei może prowadzić do rozwoju infekcji grzybicznych lub bakteryjnych.

W przypadku grzybicy czerwone plamki wiążą się często z uczuciem pieczenia i kucia. Jak zapewne jesteś w stanie sobie wyobrazić, współżycie w takim stanie może być bolesne i jedynie pogarsza opuchliznę penisa, który staje się jeszcze bardziej czerwony.

Jednak musisz mieć świadomość, że grzybica może pojawiać się z powodów niezwiązanych z higieną. Na przykład może wiązać się z używaniem prezerwatyw lub antybiotyków.

Infekcje bakteryjne są dość powszechne i często objawiają się w postacie specyficznych objawów, takich jak silne i brzydkie zapachy. Poza tym mogą pojawiać się wydzieliny z cewki moczowej, chociaż zależy to od bakterii, które wywołują infekcje.

Jak chronić się przed ich wystąpieniem?

Każdego dnia musisz przestrzegać właściwej higieny, używając mydła i ciepłej wody. Jeśli poro się pocisz, myj się dwa razy dziennie. I oczywiście używaj prezerwatyw podczas seksu, aby nie przenieść infekcji na nikogo innego.

Inne przyczyny czerwonych plamek na żołędzi prącia

Czerwone plamki na żołędzi prącia mogą wiązać się również z uprawianiem seksu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, to bardzo wrażliwy obszar, a skóra może być obolała z powodu otarć. Chociaż może wydawać się do dziwne, ten obszar jest dość podatny na stłuczenia.

Niewielkie siniaki mogą pojawić się na przykład po użyciu zabawek w łóżku. Ale nie przejmuj się, bo zazwyczaj znikną one po kilku dniach i są prawie bezbolesne.

Mężczyzna u lekarza
Czerwone plamki na żołędzi prącia mogą również występować z powodu urazów lub otarć podczas współżycia. Mogą wiązać się także z poważnymi chorobami, takimi jak nowotwór, chociaż zdarza się to rzadko.

Czerwone plamki mogą również stanowić objaw reakcji alergicznej, podobnie jak w każdej innej części ciała. Wielu mężczyzn może mieć alergię na różne substancje obecne w żelach lub mydłach. Sprawcą może być także materiał, z którego wykonano bieliznę.

Czerwone plamki na żołędziu prącia w przypadku reakcji alergicznych zazwyczaj wiążą się ze świądem. Zaczynają zanikać od razu, gdy nie ma już kontaktu z alergenem.

Niepokojące czerwone plamki na żołędzi prącia

Zdarza się to rzadziej, ale takie plamki mogą stanowić również objaw poważniejszej choroby, takiej jak choćby nowotwór. Właśnie dlatego powinna zaświecić Ci się lampka ostrzegawcza, jeśli występują u Ciebie, a nie uprawiałeś seksu, zwłaszcza jeśli nie występuje świąd ani pieczenie.

Przeprowadzono kilka badań, które potwierdziły, że najczęstszy nowotwór penisa to rak kolczystokomórkowy skóry. Co więcej, często objawia się czerwonymi plamkami na żołędzi penisa.

Jego wczesne wykrycie jest niezwykle ważne, aby leczenie okazało się skuteczne.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Czerwone plamki na żołędzi penisa są zazwyczaj niegroźne i pojawiają w wyniku niewielkich urazów lub infekcji. Wiele z nich wiąże się z nieprawidłową higieną. W każdym razie zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który postawi prawidłową diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.