Czym jest konflikt biodrowy? Co musisz wiedzieć o nim?
Konflikt biodrowy lub stawu biodrowego to niedawno opisana patologia, która jest również znana jako konflikt udowo-panewkowy. Nazwa ta wynika z faktu, że obejmuje ona zmianę dwóch głównych elementów stawu: głowy kości udowej i panewki.
Choroba ta dotyka znaczną część populacji. Eksperci szacują, że 15% populacji w wieku od 20 do 50 lat cierpi na tę chorobę. Co więcej, 75% osób, które na nią cierpią, to sportowcy.
Innymi słowy, konflikt biodrowy jest patologią, która obezwładnia młodych, aktywnych ludzi, takich jak tancerze baletowi i osoby uprawiające sztuki walki. Zaczyna się od bólu w pachwinie, który rozszerza się i pogarsza. Wczesne leczenie tej patologii pozwoli uniknąć wielu powikłań.
Ze względu na jego częstotliwość i znaczenie, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o urazach biodra.
Skąd bierze się konflikt biodrowy?
Jak już wspomnieliśmy, inną nazwą tej patologii jest konflikt udowo-panewkowy. Aby to zrozumieć, musimy najpierw poznać anatomię stawu biodrowego.
Biodro to staw, który składa się z panewki (jest to wklęsła część kości miednicy) i głowy kości udowej (wypukłej), która jest główną kością nogi. To dwie kuliste powierzchnie, które gołym okiem dają obraz kuli obracającej się wewnątrz gniazda.
W niektórych przypadkach kość udowa deformuje się i nie jest prawidłowo dopasowana do panewki. W innych przypadkach krawędź tego „gniazda”, czyli panewki, za bardzo zakrywa kulkę. Tak czy inaczej, wynik jest taki sam: głowica kości udowej nie może się prawidłowo obracać w panewce.
Powoduje to tak zwany konflikt biodrowy. Zmiana niektórych jego części powoduje, że styk jest nieregularny. Kiedy obie części zderzają się w sposób ciągły, uszkadza to chrząstkę stawową. Z czasem staw może dalej degenerować się i powodować chorobę zwyrodnieniową stawów.
Uraz biodra jest jedną z głównych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego u młodych dorosłych.
Jakie są przyczyny tej patologii?
Przede wszystkim zmiana w rozwoju stawu w dzieciństwie może powodować uraz biodra. Dzieje się tak w wielu patologiach, takich jak dysplazja panewki lub choroba Perthesa.
Jednak połowa osób, które mają zmiany w anatomii biodra, nawet nie odczuwa objawów. Mimo to zwykle doświadczają ich, gdy tylko zwiększą aktywność fizyczną lub gdy uprawiają określone sporty.
Po drugie, inną przyczyną kolizji biodra są czynności, w których występuje ciągły ruch nóg i bioder. Poprzez ciągłe powtarzanie pewnych ruchów, dwie części biodra zderzają się i następuje ich zużycie. Zwykle dotyka to ludzi uprawiających gimnastykę rytmiczną lub artystyczną albo sztuki walki.
Może Cię zainteresować: Wzmacnianie mięśni czy rozciąganie – co lepsze?
Jakie są objawy urazu biodra?
Objawy pojawiają się po nadużyciu stawu, gdy doszło już do uszkodzenia chrząstki. Zwykle zaczynają się od bólu w pachwinie, który stopniowo się zwiększa. Co więcej, ból ten nasila się przy ruchach obejmujących biodro. Na przykład osoba może doświadczać trudności, jeśli chodzi o kucanie lub krzyżowanie nóg.
Innym typowym objawem jest sztywność stawów w tym obszarze. Oznacza to, że ból nie jest jedynym czynnikiem ograniczającym ruchy zgięcia i rotację wewnętrzną nogi. Sztywność w biodrze również ogrywa rolę.
Ponadto osoby, które cierpią na konflikt biodrowy, często odczuwają chrupanie podczas ruchu. Co więcej, mogą nawet pomylić ból z bólem kulszowym i może rozciągać się on do kolana.
Jakie leczenie jest dostępne?
Patologia ta ma złożone leczenie, które zależy od intensywności urazu i bólu, jaki wywołuje. Po zdiagnozowaniu pierwszą rzeczą, jaką muszą zrobić pacjenci, jest zmiana czynności, która wywołała ten problem.
W przypadku sportowców ważne jest, aby zmniejszyć aktywność i unikać ćwiczeń, podczas których zginane są biodra. Co więcej, pacjent powinien wykonywać określone ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla tego obszaru.
Inną opcją leczenia jest wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do stawu. Substancja ta umożliwia nieznaczną regenerację chrząstki i pomaga złagodzić objawy. Jednak gdy uraz postępuje lub wystąpiła znaczna choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, leczenie jest zwykle chirurgiczne. Niektóre opcje obejmują protezę biodra.
Przeczytaj także:Joga dla początkujących: 5 podstawowych asan
Podsumowując
Konflikt biodrowy jest patologią, która powoduje wiele bólu u młodych ludzi i sportowców, u których wywierany jest duży nacisk na staw. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by rozpocząć leczenie i zapobiec pogorszeniu się urazu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clínico, C., Jiménez Borrero, F., & Cuenca-González, C. (2015). Síndrome de pinzamiento femoroacetabular en deportista veterano. Rev Andal Med Deporte, 8(4), 171–173. https://doi.org/10.1016/j.ramd.2015.04.003
- Choque Femoro-Acetabular: Pinzamiento de Cadera – Juan Arnal: Traumatologo en Madrid. (n.d.). Retrieved August 26, 2019, from https://traumatologomadrid.es/choque-femoro-acetabular-pinzamiento-de-cadera/
- Pinzamiento de cadera: Más común de lo que crees – Red de Salud UC CHRISTUS. (n.d.). Retrieved August 26, 2019, from http://redsalud.uc.cl/ucchristus/RevistaSaludUC/Tips/pinzamiento_de_cadera.act
- Pinzamiento de cadera en deportistas – www.davila.cl. (n.d.). Retrieved August 26, 2019, from http://www.davila.cl/pinzamiento-de-cadera-en-deportistas/