Czy znasz różne orientacje seksualne?
Ważne jest, aby znać różne orientacje seksualne, abyśmy wszyscy mogli zrozumieć nasze preferencje i szanować preferencje innych. Seksualność i pociąg płciowy to dwie podstawowe sfery rozwoju człowieka. Kontakty na różnych poziomach są niezbędne do utrzymania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Zdrowy związek z naszą seksualnością to podstawa. Oznacza to, że powinniśmy być świadomi tego, co lubimy, co nas porusza i co budzi nasze pragnienia. Oznacza to jednak również możliwość zaakceptowania siebie takimi, jakimi jesteśmy i wyrażenia tego w naturalny sposób.
Mity i tabu, które od wieków otaczają seks, mogą nam utrudnić to podstawowe zadanie. Dlatego musisz postarać się o jasne i prawdziwe zrozumienie tych informacji.
Czym jest orientacja seksualna?
Przede wszystkim musimy jasno określić, czym jest orientacja seksualna, ponieważ często mylimy ją z innymi powiązanymi pojęciami.
Możemy zdefiniować orientację seksualną jako fizyczny, psychologiczny lub emocjonalny pociąg, jaki odczuwamy wobec określonej populacji ludzi. Jest to więc stabilna i trwała preferencja dla określonej grupy, z którą chcemy mieć romantyczne, emocjonalne i seksualne kontakty.
Następnie musimy odróżnić ten termin od innych, takich jak tożsamość płciowa, które określa subiektywne i głębokie doświadczenie jednostki w odniesieniu do własnej płci. Tożsamość płciowa odnosi się więc do płci, z którą dana osoba się identyfikuje, która może, ale nie musi być taka sama jak jej płeć biologiczna.
Nie wolno też mylić orientacji seksualnej z ekspresją płciową. To pojęcie odnosi się to do tego, jak wyrażamy siebie na zewnątrz w kategoriach naszego zachowania i wyglądu zewnętrznego. Ekspresja płciowa może nie odpowiadać oczekiwaniom społecznym (na przykład, gdy społeczeństwo określa mężczyzn jako zniewieściałych).
Przeczytaj więcej: Sapioseksualizm: pociąg do inteligentnych ludzi
Różne orientacje seksualne
Różne rodzaje orientacji seksualnej opierają się na różnych preferencjach dotyczących seksualności. Niektóre są dobrze znane i powszechnie akceptowane, inne nie cieszą się uznaniem, na jakie zasługują.
Przyjrzyjmy się najczęstszym typom.
1. Heteroseksualność
Jest to najczęstszy typ orientacji seksualnej, a także najszerzej akceptowany na poziomie społecznym.
Osoby heteroseksualne to te, które odczuwają pociąg do osób przeciwnej płci, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Na przykład heteroseksualni mężczyźni wolą nawiązywać romantyczne i seksualne relacje z kobietami i odwrotnie.
2. Homoseksualizm
Osoby homoseksualne natomiast odczuwają pociąg do osób tej samej płci. Po heteroseksualności homoseksualność jest drugą najczęstszą orientacją seksualną.
Generalnie używamy słów gej i lesbijka, aby mówić odpowiednio o homoseksualnych mężczyznach i kobietach.
3. Biseksualizm
Biseksualizm odnosi się do sytuacji, gdy ludzie czują fizyczny i emocjonalny pociąg do osób obojga płci. Niestety, osoby biseksualne spotykają się z pewnym napiętnowaniem, gdy rozmawiają o swojej seksualności. Niektórzy mówią bowiem, że jest to tylko faza. Inni z kolei powiedzą, że biseksualni są po prostu zdezorientowani.
Jednak biseksualizm jest tak samo ważną orientacją seksualną, jak każda inna. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że większość populacji jest do pewnego stopnia biseksualna.
4. Panseksualność
Panseksualność to z kolei pociąg seksualny i romantyczny do każdego człowieka, niezależnie od płci, płci czy wyglądu. Dlatego osoby panseksualne skupiają swoją uwagę na cechach i osobowości jednostki.
Nie obchodzi ich, czy dana osoba jest mężczyzną, kobietą, czy identyfikuje się jako niebinarna.
5. Aseksualność
Osoby aseksualne natomiast to te jednostki, które nie odczuwają pożądania seksualnego ani pociągu do żadnej płci. Prawdopodobnie nie są zainteresowane seksem ani czynnościami seksualnymi.
Mogą jednak odczuwać emocjonalny, intelektualny lub romantyczny pociąg do innych ludzi. Tak więc, nawet jeśli nie ma fizycznego pragnienia, łączą się z innymi emocjonalnie i na innych poziomach. Osoby aseksualne mogą łączyć się z osobami tej samej płci, przeciwnej lub obu.
Ważne jest, aby nie mylić aseksualności z celibatem lub abstynencją. W przypadku aseksualności pożądanie seksualne nie istnieje. Jednak w pozostałych dwóch przypadkach ludzie kontrolują lub unikają tego pragnienia ze względu na swoje przekonania lub poglądy.
Przeczytaj także: Wsparcie rodziny dla osób transpłciowych jest kluczowe
Inne rodzaje orientacji seksualnej
Oprócz wyżej wymienionych istnieje wiele innych rodzajów orientacji seksualnej. Na przykład osoby demiseksualne pociągają tylko te osoby, z którymi łączy je silna więź emocjonalna. Sapioseksualne pociąga natomiast inteligencja.
Krótko mówiąc, orientacje i upodobania seksualne są bardzo zróżnicowane i istnieje szerokie spektrum w tej dziedzinie.
Nie możemy ograniczać seksualności do kilku sztywnych i niezmiennych opcji. Elastyczność i akceptacja to dwa zasadnicze elementy odkrywania, doświadczania i cieszenia się własną seksualnością bez osądzania siebie lub osób wokół nas.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rieger, G., Savin-Williams, R. C., Chivers, M. L., & Bailey, J. M. (2016). Sexual arousal and masculinity-femininity of women. Journal of Personality and Social Psychology, 111(2), 265.
- Prause, N., & Graham, C. A. (2007). Asexuality: Classification and characterization. Archives of Sexual Behavior, 36(3), 341-356.
- Savin-Williams, R. C., Joyner, K., & Rieger, G. (2012). Prevalence and stability of self-reported sexual orientation identity during young adulthood. Archives of sexual behavior, 41(1), 103-110.