Czy te objawy to COVID-19, grypa czy alergia?
Rozprzestrzenianie się koronawirusa na całym świecie, wraz ze szczepem wywołującym chorobę COVID-19, postawiło całą planetę na równe nogi. Na całym świecie ludzie zastanawiają się, jak odróżnić infekcję koronawirusem od innych chorób. Najważniejsze pytanie, jakie sobie praktycznie wszyscy stawiają, brzmi: czy to COVID-19, grypa czy alergia?
Wzrost liczby przypadków w momencie pisania tych słów osiągnął już pułap ponad 4,7 miliona zainfekowanych osób. Jest to coś więcej, niż samo tylko testowanie zdolności służb zdrowia do odpowiedniego reagowania. Ponieważ wirus rozprzestrzenia się tak szybko, w alarmującym tempie wypełniają się też łóżka szpitalne.
Procedura postępowania różni się w zależności od danej osoby. Są przypadki podejrzenia infekcji, konieczność przestrzegania izolacji i kwarantanny przez ludzi, którzy mogli mieć kontakt z osobą zarażoną, pacjenci wymagający natychmiastowej hospitalizacji oraz ci, którzy mogą kontynuować izolację domową na własną rękę.
Musimy pamiętać też o innych chorobach. I chociaż nie pojawiają się tak licznie w wiadomościach, to jednak nadal występują z tą samą częstotliwością. Zaliczają się do nich między innymi grypa i różnego rodzaju alergie.
Dziś dokładniej przyjrzymy się oznakom każdego scenariusza, aby mieć ogólny pogląd na tę sytuację, który posłuży nam następnie jako przewodnik. Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu będziesz w stanie lepiej odpowiedzieć na pytanie, czy Twoje objawy to COVID-19, grypa, czy też alergia?
Objawy choroby COVID-19 powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2
Czy to COVID-19, grypa, czy tylko sezonowa alergia? Biorąc pod uwagę, że objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 są podobne do obu tych chorób, logiczne jest to, że ludzie pytają nieustannie, jakie są najważniejsze różnice między różnymi chorobami o podłożu wirusowym.
Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) już dawno temu ogłosiła, że obecny wybuch choroby COVID-19 ma charakter pandemii. Trzy najbardziej typowe objawy charakteryzujące tę infekcję to:
- Gorączka
- Suchy kaszel
- Zmęczenie
W niektórych przypadkach pacjenci także doświadczyli biegunki, bólu brzucha, odynofagii – bólu gardła – i nieżytu błon śluzowych nosa – czyli popularnego kataru. Jak widzimy, objawy te są dość niespecyficzne i łatwo pomylić je z innymi chorobami.
Prawdą jest również to, że nie wszyscy pacjenci, u których wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest pozytywny, wykazują wszystkie objawy choroby COVID-19. Krótko mówiąc, objawy infekcji koronawirusem są dość niespecyficzne i można w efekcie z łatwością je pomylić z grypą lub alergią.
Objawy grypy
Grypa jest chorobą wywoływaną przez trzy rodzaje wirusów z rodziny ortomyksowirusów i ich różne szczepy. Przypadki tej choroby, które powtarzają się co roku, mają związek z tak zwanym „sezonem grypowym”, który towarzyszy chłodnej i deszczowej pogodzie.
Jednocześnie co jakiś czas pojawiają się sporadyczne epidemie z powodu mutacji jednego z wirusów grypy, tak jak miało to miejsce w przypadku wirusa H1N1 (wywołującego świńską grypę).
Typowe objawy grypy sezonowej są następujące:
- Gorączka
- Kaszel
- Ból gardła
- Duszności
Zmęczenie i osłabienie są również bardzo charakterystycznym symptomem dla infekcji ortomyksowirusem. Przy rozwijającej się grypie nasze ciała mają poważne trudności w wykonywaniu codziennych czynności, a nawet wstaniu z łóżka.
Choroba ta zmusza nas do odpoczynku, nawet jeśli chcielibyśmy kontynuować codzienne życie.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Grypa w domu – jak sobie z nią poradzić?
Objawy alergii
Alergie układu oddechowego, na które wiele osób cierpi jesienią i wiosną, są znacznie łagodniejsze niż infekcje wirusem grypy lub koronawirusem SARS-CoV-2. Co więcej, zwykle ognisko problemu zlokalizowane jest jedynie w górnej części układu oddechowego.
Alergie, oprócz rzecz jasna nosa, wpływają również na oczy danej osoby, rzadziej na gardło. Typowe objawy, które zwykle wskazują na alergie, mogą obejmować:
- Nieżyt nosa – czyli katar
- Kichanie
- Łzawienie
- Zaczerwienienie na czubku nosa. Związane jest ono z czerwonawym kolorem będącym efektem podrażnienia tego organu.
Warto w tym miejscu zauważyć, że wszelkie objawy alergii są łagodne, ale jednocześnie uporczywe. Chociaż suchy kaszel może pojawić się w postaci nagłych skurczów krtani, nie przyjmuje on takiej samej intensywności, jak na przykład w razie infekcji wirusem grypy.
I w żaden sposób poczucie zmęczenia i znużenia w trakcie alergii nie może się równać z doświadczeniami osoby przechodzącej infekcję wirusową o podobnych objawach. Ponadto wszelkie objawy nieżytu nosa są skoncentrowane wyłącznie w aparatach górnych dróg oddechowych.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Reakcje alergiczne i objawy alergii – typowe przyczyny
Czy to COVID-19, grypa lub sezonowe alergie?
Przede wszystkim choroby takie jak grypa i COVID-19 mają podobne objawy, a ich intensywność jest również podobna. Utrudnia to odróżnienie jednego od drugiej. Punktem różnicującym jest tak zwany związek lub profil epidemiologiczny.
Związek epidemiologiczny dotyczy przede wszystkim możliwości wcześniejszego kontaktu z zarażoną osobą. Dlatego, aby podejrzewać chorobę COVID-19, musi w przypadku potencjalnego pacjenta istnieć pewien punkt wspólny w postaci kontaktu z osobą mającą gorączkę wywołaną na przykład infekcją koronawirusem SARS-CoV-2.
Może to być spowodowane tym, że dana osoba podróżowała do regionu geograficznego, w którym panuje epidemia lub dlatego, że spędzała wcześniej czas z kimś, kto uzyskał wynik dodatni badania na obecność koronawirusa.
Jeśli chodzi o alergie, o wiele łatwiej jest ustalić właściwą przyczynę choroby. Objawy wydają się łagodne i zlokalizowane na twarzy, bez efektu ogólnoustrojowego. Co więcej, są one reakcją organizmu na określone bodźce, takie jak pora roku – wiosna lub jesień – oraz obecność niektórych substancji w środowisku.
W razie wątpliwości ostatnie słowo zawsze będzie należało do lekarza prowadzącego. Ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, szczególnie w przypadku gorączki. Niektóre badania dostępne w ośrodkach zdrowia mogą pozwolić na szybką identyfikację infekcji koronawirusem.
I pamiętaj, tylko dlatego, że nie jest to COVID-19, ale raczej grypa sezonowa, nie czyni to tej choroby mniej poważną. W przypadku pacjentów z osłabionym układem odpornościowym lub przewlekłą chorobą współistniejącą, grypa jest równie niebezpieczna jak COVID-19, jeśli nie bardziej.
Dlatego w obu przypadkach pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka wymagają rygorystycznego leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martrus, Jeimmy Elizabeth Rodríguez, et al. “Prevención y diagnóstico virus de la influenza.” RECIAMUC 4.1 (2020): 375-383.
- Carrara, Carolina. “Características de los pacientes infectados por el coronavirus 2019 en China y dinámica de su transmisión temprana.” (2020).
- Izquierdo, Laura Díez. INFORME TÉCNICO Nuevo coronavirus 2019-nCoV. Diss. Instituto de Salud Carlos III, 2020.
- Zozaya García, Alain, et al. “Rinitis alérgica: tiempo de mejoría de síntomas con inmunoterapia en pacientes mexicanos y revisión de la literatura.” Alergia, Asma e Inmunología Pediátricas 28.1 (2019): 8-17.