Czy suplementy strontu są przydatne w leczeniu osteoporozy?
Według doniesień osteoporoza to choroba kości, która dotyka około 200 milionów ludzi na całym świecie i jest odpowiedzialna za miliony przypadków złamań szyjki kości udowej rocznie. Obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia tego schorzenia i jego powikłań. Czy chcesz wiedzieć, czy suplementy strontu są przydatne w walce z tą chorobą? Opowiemy ci o tym tutaj.
W osteoporozie występuje charakterystyczny ubytek masy kostnej i pogorszenie wewnętrznej struktury kostnej. Natomiast stront to naturalny pierwiastek śladowy, który aż w 99 % może być przechowywany w kościach. Przez lata ten minerał był stosowany w leczeniu osteoporozy, wrażliwych zębów, bólu kości, a nawet raka prostaty.
Obecnie istnieją różne postacie strontu stosowanego jako lek. Najczęściej stosowanymi formami terapeutycznymi są chlorek i ranelinian strontu. Pierwiastek ta zapewnia szereg korzyści dla zdrowia kości, ale może również pogorszyć stan zdrowia niektórych osób.
Co to jest stront?
Stront to miękki metal występujący w przyrodzie w postaci siarczanu i węglanu. Ma podobne właściwości jak wapń i magnez, dzięki czemu jest w stanie wpływać na tkanki ludzkiego organizmu. W tym środowisku zwykle zajmuje pozycję wapnia w kościach, pobudzając rozwój i wzrost kości.
Ten pierwiastek śladowy można ponadto znaleźć w morzu i na lądzie, a także w niektórych pokarmach. Ogólnie rzecz biorąc, głównym źródłem pochodzenia zwierzęcego strontu są owoce morza. Ponadto występuje w niewielkich ilościach w następujących produktach spożywczych:
- Ziarna
- Pełne mleko
- Szpinak
- Fasola
- Sałata
- Seler
- Ziemniaki
- Marchew
Czy suplementy strontu są przydatne w walce z osteoporozą?
Obecnie sprzedawane suplementy strontu to ranelinian, cytrynian i chlorek. Ranelinian strontu słynie w Europie z wielu zalet jako lek przeciw osteoporozie. Jednak nie został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
Suplementy zawierające chlorek strontu i cytrynian strontu nie mają już takiego samego wpływu na osteoporozę jak ranelinian. Podobnie nie ma żadnych badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność tych suplementów w leczeniu choroby.
Przed spożyciem jakiejkolwiek substancji do celów leczniczych należy skonsultować się z lekarzem lub osobą wykwalifikowaną.
Możesz być zainteresowany: Wskazówki dietetyczne, aby zapobiec osteoporozie
Czy suplementy z ranelinianiem strontu przynoszą korzyści w leczeniu osteoporozy?
Ranelinian strontu jest ostatnio często badanym lekiem stosowanym w leczeniu osteoporozy. Substancja ta ma podwójny mechanizm działania: jest w stanie hamować destrukcję kości, jednocześnie stymulując tworzenie nowej tkanki.
Badania potwierdzają, że ranelinian strontu zwiększa syntezę kolagenu w kościach i sprzyja różnicowaniu prekursorów osteoblastów odpowiedzialnych za mineralizację. W tym sensie wykazuje ogromne korzyści w zapobieganiu złamaniom i zwiększaniu gęstości kości u osób z osteoporozą.
W badaniu SOTI (spinal osteoporosis therapy interwencja) analizowano wpływ strontu na zapobieganie złamaniom kręgów. Oceniono 1649 kobiet po menopauzie z co najmniej jednym złamaniem kręgu leczonych 2 gramami strontu dziennie przez 3 lata. Ostatecznym wynikiem było zmniejszenie do 40% ryzyka nowych złamań, przy wczesnej redukcji o 52% już po roku.
Z drugiej strony badanie TROPOS (leczenie osteoporozy obwodowej), przeprowadzone na 5091 kobietach po menopauzie z Europy i Australii, wykazało, że stosowanie 2 gramów strontu dziennie znacząco poprawiło gęstość kości i zmniejszyło ryzyko złamań nawet o 36%.
Obecnie niektórzy badacze zalecają dawkę od 500 miligramów do 1 grama dziennie, aby zapobiec osteoporozie i wysoką dawkę 2 gramów, aby leczyć już obecną osteoporozę. Jednak inne formy suplementacji, takie jak chlorek strontu, nie wykazały podobnej skuteczności u ludzi, dlatego pozostają w fazie badań.
Podobnie nie ustalono obecnie maksymalnych bezpiecznych dawek dla dzieci lub kobiet w ciąży i karmiących. Ponadto nie jest jasne, czy stosowanie strontu w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia poprawia, czy pogarsza przebieg choroby.
Przeczytaj więcej: Czy picie produktów mlecznych zapobiega osteoporozie?
Niektóre skutki uboczne strontu
W większości przypadków stosowanie ranelinianu strontu w zalecanych dawkach jest zwykle stosunkowo bezpieczne. Jednak ciągłe i nadmierne spożycie może powodować następujące skutki:
- Mdłości
- Wymioty
- Biegunka
- Ból głowy
- Gorączka
- Swędzenie
Z drugiej strony, ostatnie badania europejskie wskazują, że osoby spożywające suplementy strontu przez dłuższy czas mają zwiększone ryzyko zawałów serca, zakrzepów krwi i uogólnionych zespołów nadwrażliwości. Ponadto szacuje się, że środek ten może zwiększać ryzyko zakrzepicy żylnej.
Rozwiązanie terapeutyczne wciąż w fazie badań
Ranelinian strontu jest niedawno odkrytą opcją terapeutyczną. Pomimo trwających badań, jego stosowanie pozostaje kontrowersyjne dla przedstawicieli służby zdrowia. Z drugiej strony suplementy zawierające cytrynian strontu lub chlorek strontu nie mają takiego samego działania na osteoporozę i nie powinny być uważane za podobne.
Wapń i witamina D nadal są najlepszymi suplementami utrzymującymi dobry stan kości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lozano JA. Osteoporosis. Offarm. 2006: 25 (9): 62-68.
- Palacios C, Sánchez Borrego R, Valdés C, Baród F, et al. Recomendaciones sobre ranelato de estroncio en el tratamiento de la osteoporosis. Progresos de Obstetricia y Ginecología. 2012; 55 (1): 38-49.
- Reginster JY, Seeman E, De Vernejoul MC, Adami S, et al. Strontium ranelate reduces the risk of nonvertebral fractures in postmenopausal women with osteoporosis: Treatment of Peripheral Osteoporosis (TROPOS) study. J Clin Endocrinol Metab. 2005 May;90(5):2816-22.
- Reginster JY, Deroisy R, Jupsin I. Strontium ranelate: a new paradigm in the treatment of osteoporosis. DrugsToday (Barc). 2003;39:89-101.
- Meunier PJ, Roux C, Seeman E, et al. The effects of strontium ranelate on the risk of vertebral fracture in women with postmenopausal osteoporosis. N Engl J Med. 2004;350:459-68.
- Ferraro EF, Carr R, Zimmerman K. A comparison of the effects of strontium chloride and calcium chloride on alveolar bone. Calcif Tissue Int. 1983;35:258-60.