Czy pomalowanie kuchni na biało to dobry pomysł?
Malowanie kuchni na biało ma wiele wspaniałych zalet. Biel kojarzy się z przejrzystością wnętrza, z poczuciem przestrzeni i ze spokojem, którego szukasz w pomieszczeniu, w którym tak często przebywamy.
Sprawdza się jako element, który można dostosować do każdego stylu dekoracyjnego. Są jednak tacy, którzy uważają, że jest to odcień sprzyjający eksponowaniu plam i innych zabrudzeń. Wybór koloru do kuchni zależy od gustu każdej osoby, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się zaletom i wadom tak atrakcyjnej barwy.
Znaczenie koloru w kuchni
Książka Psychologia koloru porusza temat relacji między kolorami a uczuciami. Autor twierdzi, że każdy kolor wywiera na ludzi różne, czasem sprzeczne efekty.
W oparciu o tę teorię, wybierając odcienie do kuchni, warto kierować się paletami, które zapewniają komfort i wprowadzają ciepłą i bezpieczną atmosferę. Ponieważ jest to bardzo ruchliwe miejsce w domu, zawsze przyciąga dużo uwagi.
W zależności od wybranej gamy kolorystycznej, nadajesz temu obszarowi określony charakter. Oznacza to, że kolory tego wnętrza mogą warunkować Cię w wesołych, dynamicznych, smutnych lub poważnych klimatach.
Dlaczego malowanie kuchni na biało ma sens?
Analiza Vic School of Art przedstawia pozytywne odczyty bieli, związane z czystością, nieskazitelnością, spokojem i cnotą. Ze swojej strony firma Adobe ® zajmująca się kreatywnym oprogramowaniem twierdzi, że niektórzy uważają biel za kolor, ponieważ białe światło obejmuje wszystkie odcienie widma optycznego.
Wyjaśniają jednak, że biel sama w sobie nie jest barwą, ale odcieniem, który wzmacnia kolory. Dlatego biel może pomóc obudzić uczucia, jakie wzbudzają w nas te rzeczywiste barwy.
To założenie ma zastosowanie nawet w dekoracji jadalni czy kuchni. Białe wnętrza nigdy nie wychodzą z mody i bardzo łatwo jest wkomponować w nie różne akcesoria.
Oto kilka innych powodów, dla których warto pomalować kuchnię na biało.
Malowanie kuchni na biało pozostawia neutralne tło do twojej dyspozycji
Biel nie jest tonem ograniczającym. Wręcz przeciwnie, otwiera możliwości dekorowania według własnego uznania. Możesz dostosować tę bazę do klasycznego, nowoczesnego, rustykalnego lub innego pomysłu, jaki sobie wymarzysz.
Dodatkową zaletą białych ścian jest to, że jeśli nie masz żadnego ulubionego stylu, możesz po prostu powiesić dowolny obraz na ścianie i nadal robi wrażenie.
Daje poczucie większej przestronności
Biała farba jest idealnym wyborem zwłaszcza do małych kuchni, ponieważ daje poczucie przestronności. Chociaż nie ma prawdziwych zmian w rozmiarze, pomieszczenie wygląda na bardziej przestronne, dzięki czemu Twoja obecność w nim wydaje się mniejszym obciążeniem.
Lepsze oświetlenie
Będąc najjaśniejszym pigmentem w palecie barw, biel jest w stanie odbijać światło do 96%. W kuchniach z niewielką ilością naturalnego światła biel idealnie nadaje się do uzyskania przejrzystości. Ponadto, jeśli podłoga jest w tym samym odcieniu, dodatkowo odbija światło lamp sufitowych, mebli i reszty detali.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak udekorować kuchnię latem
Elegancja
Pomieszczenia kuchenne w tonacji bieli, poza nowoczesnością, wyróżniają się elegancją. Jeśli potrzebujesz dodatkowych kolorów, nie będzie problemu z ich połączeniem. Możesz wspaniale dopasować zarówno meble, przybory, jak i urządzenia.
Proponujemy niektóre alternatywy do łączenia z bielą:
- Czerń dodaje więcej wyrafinowania
- Żółty wnosi radość
- Czerwony świetnie nadaje się do bardziej namiętnego wnętrza
- Niebieski natomiast przekazuje spokój
Ponadczasowy wygląd
Nawet jeśli pojawia się tysiące nowych trendów, białe kuchnie zawsze będą modne. Przy minimalnych zmianach akcesoriów możesz je odnowić bez zmiany farby. Surowość bieli łączy się z niemal wszystkimi meblami w pomieszczeniu.
Porządek i schludność
Biała farba sprawia, że kuchnia wygląda schludnie. Dopóki stale utrzymujesz czystość, biel przyczynia się do bardziej higienicznego wizerunku otoczenia, w którym przygotowujesz posiłki.
Czy malowanie kuchni na biało ma jakieś wady?
Niektórzy ludzie uważają białe kuchnie za zimne przestrzenie. Aby atmosfera była przytulna, wolą białe ściany, ale na blaty i meble wybierają inny odcień z palety kolorów.
Mogą również twierdzić, że biel sprawia, że kuchnia wygląda na nudną. Jest to jednak problem, który można rozwiązać, dodając rośliny, tekstylia i inne materiały dekoracyjne.
Ponadto, jeśli zważyć zalety kuchni pomalowanej na biało, największą przeciwwagą jest fakt, że kolor ten bardzo łatwo się brudzi. Wybierając ten odcień do swojej jadalni, codzienne zaangażowanie w czystość nie podlega więc negocjacjom.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo
Pomalować kuchnię na biało czy w innym odcieniu: co wybrać?
Biel, czerwień, czerń lub jakikolwiek inny odcień… farba, którą nałożysz w swojej kuchni, to osobista decyzja. Dlatego ważne jest, aby ocenić zalety i wady tej opcji bez utraty celu, jakim jest posiadanie przytulnej przestrzeni w domu.
Weź pod uwagę takie aspekty, jak ogólna dekoracja, wielkość pomieszczenia i oświetlenie. Przede wszystkim decyduj jednak na podstawie swoich upodobań. Jeśli biel jest odcieniem Twojej wymarzonej kuchni, nadaj ten ton jednemu z najatrakcyjniejszych pomieszczeń w domu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Heller E. Psicología del Color. Cómo actúan los colores en los sentimientos y la razón. España. https://dialnet.unirioja.es/servlet/libro?codigo=254510
- La psicología del color blanco y negro. Adobe. https://www.adobe.com/la/creativecloud/design/discover/is-black-a-color.html
- Psicología del color. Escuela de Arte de Vic. España. https://perio.unlp.edu.ar/catedras/iddi/wp-content/uploads/sites/125/2020/04/Psicologia-del-color.pdf