Czy lucerna pomaga zwiększyć produkcję mleka z piersi?
W medycynie tradycyjnej lucerna (Medicago sativa) została sklasyfikowana jako „naturalny galaktagog”, co oznacza, że ma zdolność zwiększania produkcji mleka matki. Według jej zwolenników, za tymi właściwościami stoją fitoestrogeny zawarte w roślinie. Jednak nadal to zjawisko podlega badaniom.
Na razie istnieją ograniczone dowody w tym zakresie. W rzeczywistości zaobserwowano pewne skutki uboczne i interakcje, które należy wziąć pod uwagę przed zastosowaniem tego rodzaju suplementu. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!
Czym jest lucerna?
Lucerna (Medicago sativa) to wieloletnia roślina strączkowa należąca do rodziny Fabaceae . Od lat wykorzystuje się ją w medycynie tradycyjnej, gdyż stanowi źródło związków bioaktywnych, w tym kwasów tłuszczowych, fitoestrogenów, przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i białek.
W szczególności jej liście i korzenie wykorzystuje się do produkcji suplementów ziołowych. Podobnie jej nasion używa się do celów spożywczych. I, jak szczegółowo opisano w przeglądzie udostępnionym w Biologii Farmaceutycznej, fitoskładniki lucerny nadają jej następujące właściwości:
- działanie estrogenne
- Przeciwutleniające
- Przeciwwrzodowe
- Przeciwdrobnoustrojowe
- Hipolipidemiczne
- Przeciwzapalne
- Neuroprotekcyjne
- Hipocholesterolemiczne
To właśnie ta ostatnia właściwość jest związana z jej zdolnością do zwiększania produkcji mleka matki. I choć to tradycyjne zastosowanie utrzymuje się i zostało zbadane, nadal istnieją wątpliwości. Przyjrzyjmy się bliżej tematowi.
Dowiedz się więcej: Metoda Kassing: wszystko, co musisz wiedzieć
Dlaczego mówi się, że lucerna pomaga zwiększyć produkcję mleka?
Stosowanie lucerny jako stymulatora produkcji mleka matki sięga dawnych czasów. W medycynie ludowej suplementy pochodzące z tej rośliny znalazły zastosowanie wśród matek karmiących, które z różnych powodów wymagały zwiększonej produkcji mleka.
Uważa się, że za efekt galaktagoga odpowiada zawartość fitoestrogenów. Te substancje roślinne przypominają estrogeny i mogą wiązać się z ich receptorami w organizmie. Mimo to dowody są ograniczone i niejednoznaczne.
Informacje udostępniane za pośrednictwem bazy danych leków i laktacji wskazują, że rzeczywiście promuje się konsumpcję lucerny jako galaktagoga. Dlatego ten składnik można znaleźć w zastrzeżonych mieszankach mających na celu zwiększenie produkcji mleka matki. Jednak nie ma naukowo uzasadnionych badań klinicznych potwierdzających takie stosowanie.
Chociaż lucerna jest ważnym źródłem saponin, estrogennych izoflawonoidów, witaminy K i L-kanawaniny (aminokwasu), badania nie były w stanie potwierdzić, że może wzmacniać laktację.
Z tego powodu to samo źródło stwierdza, że suplementy te nie powinny zastępować oceny i porad dotyczących modyfikowalnych czynników, które wpływają na produkcję mleka matki. W obliczu tego problemu często sugeruje się zmianę diety i stylu życia, które rzeczywiście mogą pomóc.
Czy spożywanie lucerny w celu zwiększenia produkcji mleka matki jest ryzykowne?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa lucernę za bezpieczną w większości przypadków. Ostrzega jednak, że substancje zawarte w tej roślinie, takie jak L-kanawanina, stymulują układ odpornościowy i bywają szkodliwe u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym.
Inne ostrzeżenia dotyczące jej spożycia są następujące:
- Suplementacja lucerny może powodować epizody biegunki u matki i dziecka.
- Pomimo braku dowodów na jej potencjał jako galaktagoga, nie zaleca się jej spożywania u kobiet, które mają nadmierną produkcję mleka.
- Ze względu na zawartość witaminy K odrzuca się jej jednoczesne przyjmowanie z lekami przeciwzakrzepowymi.
- Należy unikać jej podawania, jeśli zdiagnozowano chorobę autoimmunologiczną.
- Nie należy jej również przyjmować, jeśli występują zaburzenia hormonalne. Jeśli tak, najpierw należy skonsultować się z lekarzem.
- Suplementy z lucerny w postaci herbat, kapsułek i tabletek nie podlegają regulacji przez podmioty takie jak FDA. Dlatego nie ma poparcia dla jakości i czystości suplementów. Ważne jest więc, aby kupować je z wiarygodnego źródła.
Dostępne postacie i sposób spożycia lucerny
Jeśli chcesz wypróbować lucernę jako część swojej diety podczas laktacji, najlepiej najpierw skonsultuj się z lekarzem. Ogólnie rzecz biorąc, roślina jest dostępna jako produkt pokarmowy, napar oraz w formie tabletek. Najlepszym sposobem na wykorzystanie jej właściwości jest jej naturalna forma.
Zarówno kiełki, jak i nasiona można dodawać do sałatek, zup, gulaszy i innych przetworów. Zaleca się jej gotowanie, aby uniknąć ryzyka zatrucia E. coli. Jeśli chodzi o herbatę i tabletki, należy je spożywać zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając zalecanej dawki.
Możesz być zainteresowana: Jak powstaje mleko matki?
Czy istnieją inne sposoby na naturalną stymulację produkcji mleka?
Niska produkcja mleka matki jest często powodem do niepokoju. W końcu udowodniono, że jest to najlepszy pokarm dla prawidłowego rozwoju niemowląt.
Więc co zrobić w takiej sytuacji? Istnieje kilka sugestii:
- Jak najszybciej rozpocznij karmienie piersią, najlepiej godzinę po porodzie.
- Często podawaj dziecku mleko. Im więcej stymulacji otrzymują piersi podczas ssania dziecka, tym lepiej.
- Używaj laktatora. Pomaga również stymulować przewody.
- Utrzymuj zdrową i zbilansowaną dietę. Dodatkowo pij dużo wody.
- Karm obiema piersiami i zmieniaj je podczas karmienia.
Ostatecznie dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady laktacyjnej u lekarza lub położnej. Mogą sprawdzić, czy technika karmienia piersią jest odpowiednia lub czy przyjmujesz leki, które mogą zmniejszać produkcję mleka.
Podobnie, będą w stanie pomóc Ci rozwiązać wszystkie Twoje obawy dotyczące suplementów, diety i innych czynników, które wpływają na skuteczne karmienie piersią.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bora, K. S., & Sharma, A. (2010). Phytochemical and pharmacological potential ofMedicago sativa: A review. In Pharmaceutical Biology (Vol. 49, Issue 2, pp. 211–220). Informa UK Limited. https://doi.org/10.3109/13880209.2010.504732
- Budzynska K, Gardner ZE, Low Dog T, Gardiner P. Complementary, holistic, and integrative medicine: advice for clinicians on herbs and breastfeeding. Pediatr Rev. 2013;34(8):343-353. doi:10.1542/pir.34-8-343
- Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006-. Alfalfa. [Updated 2021 Jun 21]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501830/
- Kalarikkal SM, Pfleghaar JL. Breastfeeding. [Updated 2021 Jul 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534767/
- Shamir R. The Benefits of Breast Feeding. Nestle Nutr Inst Workshop Ser. 2016;86:67-76. doi: 10.1159/000442724. Epub 2016 Jun 23. PMID: 27336781.