Czy kosmetyki mogą podrażniać skórę?

Kosmetyki mogą podrażniać skórę, powodując zaczerwienienia i stany zapalne. Jeśli zdarza się to zbyt często, może to spowodować uszkodzenie skóry. Wszystkie kosmetyki, nawet te hipoalergiczne, mogą mieć niekorzystny wpływ.
Czy kosmetyki mogą podrażniać skórę?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dane liczbowe wskazują, że zaledwie dwie dekady temu 15% kontaktowego zapalenia skóry było spowodowane przez kosmetyki. Dziś liczba ta jednak podwoiła się. Oznacza to, że kosmetyki mogą podrażniać skórę, a ich masowe stosowanie potęguje ten problem.

Szacuje się, że przemysł kosmetyczny do produkcji swoich produktów wykorzystuje około 8 000 pierwiastków. Przy takiej ilości jasne jest więc, że jeden lub więcej z tych składników kosmetycznych może podrażniać skórę. Jednak nie jest łatwo wykryć, który z nich działa na konkretną osobę.

Kosmetyki mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcję alergiczną. To są dwa różne procesy. Podrażnienie objawia się głównie zaczerwienieniem i stanem zapalnym. Z drugiej strony w reakcji alergicznej występuje swędzenie, uczucie gorąca, pieczenie i często tworzą się pęcherze.

Czy kosmetyki mogą podrażniać skórę?

Kosmetyki
Związki chemiczne w kosmetykach mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Oczywiście, że kosmetyki mogą podrażniać skórę. Pamiętajmy, że skóra jest największym organem organizmu i jest drogą przenikania wielu środków chemicznych.

Z medycznego punktu widzenia niepożądana reakcja na jakiś element lub składnik nazywana jest kontaktowym zapaleniem skóry. Może mieć charakter być drażniący lub uczuleniowy.

Nie ma w stu procentach bezpiecznego kosmetyku. Wszystkie kosmetyki mogą w mniejszym lub większym stopniu podrażniać skórę. Mogą to być mydła codziennego użytku i pianki do golenia dla mężczyzn, a nie tylko produkty do makijażu.

Podobnie, nikt nie jest w stu procentach chroniony od kontaktowego zapalenia skóry na skutek stosowania kosmetyków. Oczywiście osoby ze skórą atopową są bardziej podatne na takie reakcje. To samo dotyczy osób, u których wcześniej występowały przypadki nieżytu nosa lub alergicznego zapalenia spojówek.

Przeczytaj także ten praktyczny materiał: Woda micelarna – co to jest i do czego służy?

Drażniące składniki kosmetyków

Ogólnie rzecz biorąc, za większość podrażnień i alergii skóry odpowiadają zapachy i konserwanty dodawane do kosmetyków. W szczególności ustalono, że następujące związki kosmetyczne mogą częściej podrażniać skórę:

  • Amoniak. Występuje głównie w farbach do włosów i produktach do trwałej ondulacji. Powoduje podrażnienie lub reakcję alergiczną.
  • Siarczan. Wchodzi w skład wielu szamponów, w postaci laurylosiarczanu sodu i lauretosiarczanu sodu. Ważne jest, aby po zastosowaniu produktu sprawdzić etykietę szamponu, jeśli poczujesz suchość lub swędzenie na skórze głowy.
  • Barwniki w cieniach do powiek. Ich działanie objawia się zaczerwienieniem, stanem zapalnym oczu, a nawet łzawieniem.
  • Retinol. Jest głównym składnikiem wielu kremów przeciwdziałających efektom starzenia. Na niektóre osoby działa jednak drażniąco i wysuszająco.
  • Kwas salicylowy. Występuje głównie w kremach przeciw wypryskom. W niektórych przypadkach jednak nie tylko zwiększa wypryski, ale także powoduje dodatkowe podrażnienia.
  • Kwas glikolowy. Czasami powoduje zaczerwienienie, suchość lub pieczenie. Znajduje się głównie w produktach złuszczających. W takich przypadkach lepiej jest używać produktów z kwasem mlekowym.
  • Perfumy. Wielokrotnie wiążą się z podrażnieniem skóry.
  • Glin i toluen. Dezodoranty zawierające aluminium często kojarzone są z podrażnieniami skóry. To samo dotyczy również lakierów do paznokci zawierających toluen, formaldehyd lub DBP.
  • Inne. Wśród pozostałych, istnieją składniki mające znaczny potencjał podrażnienia lub alergii: euxyl K-400, kathon i balsam peruwiański.  W pudrach w kamieniu; galusan propylu, galusan oktylu i rtęć w szminkach. Siarczan niklu w maseczkach do rzęs i kredce do oczu. I wreszcie tiomersal w cieniach do powiek.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Kosmetyki – jakich składników unikać?

Dane, o których należy pamiętać

Podrażniona skóra twarzy
Choć niejednokrotnie wystarczy unikać produktu wywołującego reakcję alergiczną, w innych przypadkach konieczne jest zgłoszenie się do dermatologa w celu zastosowania konkretnego leczenia.

Kosmetyk niejednokrotnie wywołuje reakcję podrażnieniową lub alergiczną, jednak nie można wykluczyć, że przyczyną tej reakcji był jakiś wcześniejszy problem. Gdy podrażnienia pojawiają się bardzo często lub są bardzo intensywne, zawsze należy skonsultować się z dermatologiem.

Zazwyczaj podrażnienie pojawia się wkrótce po zastosowaniu produktu. Dlatego bardzo ważne jest, aby uważnie zidentyfikować przyczynę problemu. Czasami wystarczy po prostu unikać produktu, który wywołuje reakcję i wtedy wszystko wróci do normy.

Ponadto, kosmetyki mogą podrażniać skórę, jeśli nie są odpowiednio używane. Wszystkie mają datę ważności, po której mogą powodować nie tylko drobne działania niepożądane, ale także infekcje. Tego typu produkty zawsze należy przechowywać w suchych i chłodnych miejscach, w przeciwnym razie zmieniają swój skład.

Konieczne jest również utrzymywanie wszystkich przyrządów do makijażu w czystości. Pędzle, szczoteczki, aplikatory, gąbki itp. należy więc często myć. Ponadto, akie przedmioty są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego i udostępnianie ich innym osobom nie jest właściwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.