Cztery relaksujące napary do przygotowania w domu

Cztery relaksujące napary do przygotowania w domu

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz cztery relaksujące napary, które pomogą Ci odzyskać równowagę układu nerwowego w momentach, w których pojawia się stres, niepokój i bezsenność. Koniecznie je wypróbuj!

Poznaj nasze cztery relaksujące napary i wypróbuj przynajmniej jeden z nich. Życie bywa często niezwykle wymagające, ale na pewno doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Nadmiar bodźców w wielkich miastach i niepokoje to codzienność. Dlatego też każdemu z nas przydałoby się coś, co zapewniłoby nam rozluźnienie i pomogłoby przejść przez trudniejsze dni.

Istnieją relaksujące napary na każdą okazję, a niektóre z nich sprawdzą się doskonale gdy musisz stawić czoła bardzo stresującej sytuacji i potrzebujesz odzyskać równowagę. Inne z kolei pomogą Ci zasnąć, a przynajmniej zmniejszą odczuwany przez Ciebie niepokój.

Co więcej, takie napary są całkowicie naturalne i w większości nie mają skutków ubocznych. Pamiętaj jednak, że niektórych z nich nie mogą stosować osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia.

Cztery relaksujące napary

Istnieją różne rodzaje naparów, które pozwalają się rozluźnić, a stopień ich działania zależy od ich własnego wpływu. Każdy z nich niesie ukojenie dla duszy. Jednak stres nie zawsze objawia się w taki sam sposób. Czasami pojawia się w formie niepokoju, innym zaś razem przyjmuje formę migreny lub bezsenności.

Oto główne rodzaje relaksujących naparów:

  • Napary nasenne. Pomagają w walce z zaburzeniami snu, a zwłaszcza z bezsennością.
  • Napary na niepokój. Sprawdzają się doskonale w stresujących chwilach lub w czasach kryzysu. Poza tym nawadniają organizm i dostarczają antyoksydanty.
  • Napoje na obniżenie ciśnienia. Ciśnienie tętnicze jest niezwykle podatne na wahania nastroju. Wysokie ciśnienie często pojawia się z powodu stresu i może nawet prowadzić do rozwoju uczucia niepokoju. Rozluźniający napar może je regulować.
  • Napary na bóle głowy. Stresujące sytuacje mogą z łatwością zamienić się w bóle głowy lub migreny. Niektóre napary relaksujące mogą przynieść ulgę.

Dowiedzmy się w takim razie jakie napary mogą pomóc się nam zrelaksować.

1. Śpij jak niemowlę dzięki naparowi z waleriany

Napar z waleriany - relaksujące napary
Waleriana pomaga regulować układ nerwowy i zmniejsza stres oraz bezsenność.

Waleriana to jeden z najskuteczniejszych naparów relaksujących. Tę wspaniałą roślinę można z łatwością kupić i nadaje się idealnie dla większości osób cierpiących na bezsenność.

Badanie opublikowane w dzienniku The American Journal of Medicine (dostępne w języku angielskim) udowodniło, że może poprawić jakość snu. Jednak nadal posiadamy na to ograniczone dowody.

Napar możesz wykonać zarówno z liści, jak i z korzenia. Możesz również wykorzystać obie te części rośliny jednocześnie. Wystarczy, że dodasz łyżkę do kubka z wrzącą wodą i będziesz parzyć napar przez 5 minut zanim zaczniesz go pić. Zwróć uwagę na fakt, że waleriana w dużych ilościach jest trująca, więc nie możesz jej zbyt często używać.

2. Passiflora to jeden z czterech najbardziej relaksujących naparów

Passiflora, znana również jako “męczennica”, była często używana przez lekarzy w starożytności, aby pomóc ludziom się rozluźnić. To ziele o silnym działaniu, którego nigdy nie powinno się spożywać z lekami przeciwlękowymi.

Oprócz tego ma również działanie przeciwbólowe i wytwarza uczucie euforii, dlatego też często jest przepisywane w celu leczenia depresji. Wykonaj napar dodając łyżkę rośliny do kubka z gorącą wodą. Przykryj go i pozostaw, aby się zaparzał przez pięć minut. Nie nadaje się dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia.

3. Zielona herbata na nadciśnienie

Zielona herbata
Zielona herbata pomaga regulować ciśnienie tętnicze. Poza tym jest bogata w antyoksydanty i ma wiele innych korzystnych właściwości.

Zielona herbata pomaga w walce z różnymi problemami zdrowotnymi. Rozluźnia układ krążenia i dlatego jest jedną z roślin, które poleca się podczas walki z nadciśnieniem. Nie tylko pomaga regulować ciśnienie tętnicze, ale również utrzymuje je na stabilnym poziomie.

Dodaj łyżeczkę zielonej herbaty do kubka z wrzącą wodą i zostaw do zaparzenia na 10 do 15 minut. Następnie przecedź napar i wypij go. Możesz pić od jednej do dwóch szklane dziennie przez trzy dni z rzędu, jeśli Twoje ciśnienie nadal będzie podwyższone.

4. Lawenda to doskonałe antidotum na migreny

Napar z lawendy to jeden z najbardziej relaksujących naparów, który pomaga również zapanować nad migrenami. Nie tylko ma właściwości lecznicze, ale również dość przyjemny aromat. Co ciekawe, zawiera ponad 150 składników aktywnych, które wpływają niezwykle korzystnie na układ nerwowy.

Najlepszy sposób na wykonanie tego naparu z lawendy to dodanie łyżki kwiatów lawendy do kubka z gorącą wodą. Przykryj go i zostaw do parzenia na około 20 minut. Następnie przefiltruj go, dodaj kilka kropli soku z limonki lub cytryny i, jeśli chcesz, możesz posłodzić go miodem.

Pij go trzy razy dziennie przez tydzień. Następnie zrób sobie przerwę na tydzień i powtórz cykl.

Czy dręczy Cię stres lub niepokój? Masz problemy ze snem? Wykonaj jeden z czterech naparów i ciesz się ich zaletami. Jednak musisz koniecznie zasięgnąć porady swojego lekarza, aby poznać ewentualne sposoby leczenia, jeśli problemy nie znikną lub staną się przewlekłe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barton DL, Atherton PJ, Bauer BA, et al. The use of Valeriana officinalis (Valerian) in improving sleep in patients who are undergoing treatment for cancer: a phase III randomized, placebo-controlled, double-blind study (NCCTG Trial, N01C5). J Support Oncol. 2011;9(1):24–31. doi:10.1016/j.suponc.2010.12.008
  • Elsas SM, Rossi DJ, Raber J, et al. Passiflora incarnata L. (Passionflower) extracts elicit GABA currents in hippocampal neurons in vitro, and show anxiogenic and anticonvulsant effects in vivo, varying with extraction method. Phytomedicine. 2010;17(12):940–949. doi:10.1016/j.phymed.2010.03.002
  • Peng X, Zhou R, Wang B, et al. Effect of green tea consumption on blood pressure: a meta-analysis of 13 randomized controlled trials. Sci Rep. 2014;4:6251. Published 2014 Sep 1. doi:10.1038/srep06251
  • Farnsworth, N. R., Akerele, O., Bingel, A. S., Soejarto, D. D., & Guo, Z. (1989). Las plantas medicinales en la terapéutica.
  • Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. doi:10.1155/2013/681304

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.