Czosnek i jego doskonałe lecznicze właściwości

Czosnek charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami, które działają jako sprzymierzeniec układu trawiennego, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w żołądku i wspomaga usuwanie szkodliwych bakterii, które zazwyczaj znajdują się w jelitach
Czosnek i jego doskonałe lecznicze właściwości

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2019

Czosnek jest rośliną, którą mamy w zwyczaju dodawać do wielu naszych potraw. Jednakże poza tym, że czosnek nadaje naszym potrawom jedyny w swoim rodzaju unikalny smak, którego nie sposób z czymkolwiek pomylić, jest cenny również ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Przez całe wieki właściwości lecznicze, jakie zawiera w sobie czosnek wykorzystywano do przygotowywania różnego rodzaju preparatów leczniczych. Roślina ta doskonale się do tego nadaje między ze względu na swoje właściwości diuretyczne, będące zasługą działania specjalnych olejków eterycznych.

Innym ważnym składnikiem zawartym w czosnku są bez wątpienia węglowodany monogastryczne. Niedawno przeprowadzone badania wskazują na możliwość stosowania czosnku jako lekarstwo na wiele dolegliwości, które od czasu do czasu każdej z nas się przytrafiają.

Co więc sprawia, że czosnek znajduje w naszym gospodarstwie domowym tak wiele praktycznych zastosowań?

Czosnek w profilaktyce…

Ta niebywała roślina o wielu zastosowaniach bez wątpienia może być stosowana w profilaktyce wielu niepożądanych dolegliwości związanych z układem krążeniowym i innych chorób.

Drobno pokrojony czosnek

Czosnek pomaga na przykład redukować nadciśnienie tętnicze krwi. Jest to możliwe dzięki temu, że stymuluje on produkcję kwasu siarkowodorowego. Jego obecność rozluźnia naczynia krwionośne, a także poprawia przepływ krwi w organizmie.

Z drugiej strony czosnek jest doskonałym sprzymierzeńcem naszego układu trawiennego. Choć u niektórych osób prowokuje powstawanie gazów i nie jest wskazany dla osób skarżących się na nadkwasotę, to jego spożycie zapewnia wiele dobrodziejstw dla układu trawiennego.

Między innymi pomaga w lepszym rozkładzie spożywanych pokarmów. A co za tym idzie w lepszym wykorzystaniu dostarczanych w ten sposób wartości odżywczych. Czosnek przyczynia się również do skuteczniejszego wydalania z organizmu odpadów z procesu przemiany materii.

Takie właściwości czynią z niego doskonałą pomoc w profilaktyce stanów zapalnych żołądka i jelit. Jego działanie jest też cenne ze względu na skuteczność w usuwaniu z organizmu szkodliwych bakterii, które zazwyczaj zamieszkują jelita. Nie niszczy przy tym pożądanej flory bakteryjnej jelit.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sok z czosnku i jego lecznicze właściwości

Inne lecznicze właściwości czosnku

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, czosnek jest doskonałym diuretykiem, co sprawia, że skutecznie usuwa toksyny z naszego organizmu. Aby uzyskać taki oczyszczający rezultat, wystarczy zastosować się do kilku prostych kroków.

Kilka ząbków czosnku, dobrze zmiażdżonych, należy wymieszać z litrem wody. Szklankę tak przygotowanego napoju należy pić dwa razy dziennie przez dwa tygodnie.

Wiele przeprowadzonych badań donosi również o bezpośrednim związku między regularnym spożywaniem czosnku, a obniżeniem ryzyka występowania wielu rodzajów nowotworów. Działanie antyrakowe przypisuje się właściwościom antybakteryjnym i blokowaniu możliwości tworzenia się w organizmie substancji toksycznych.

Regularne spożywanie czosnku zdaje się mieć szczególny wpływ na powstrzymywanie rozwoju nowotworów mających związek z układem trawiennym i jelitami. To z kolei znajduje swoje wyjaśnienie w zawartej w czosnku siarce, która ma duże znaczenie w walce z nowotworami.

Czosnek leczy

Choć nie ma lepszej strategii niż przeciwdziałanie powstawaniu chorób, nie zmienia to faktu, że te czasem te nas dopadają i musimy stawić im czoła. Również w sytuacji, gdy chorujemy, czosnek zdecydowanie może być naszym sprzymierzeńcem.

Starty czosnek

Na przykład zawarta w nim allicyna stanowi naturalny antybiotyk, niezwykle skuteczny w eliminacji mikrobów i bakterii odpowiedzialnych za powstawanie chorób związanych z drogami oddechowymi i z układem trawiennym.

Co więcej, nie mówimy o jakimkolwiek antybiotyku, ale o takim, który działa selektywnie. Zajmuje się bowiem wyłącznie szkodliwymi cząstkami chorobotwórczymi. Co więcej, nie wywołuje żadnych szkodliwych działań, jeśli chodzi o pożądane bakterie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

Kolejną korzyścią z regularnego jedzenia omawianej przez nas rośliny jest fakt, że wykazuje ona działanie grzybobójcze i antywirusowe. Ten ostatni czynnik udowodniły testy przeprowadzone na osobach zakażonych wirusem HIV. Kiedy jadły one 5 ząbków czosnku dziennie, ich odporność nie odbiegała od pożądanej normy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Odchudzanie z czosnkiem – 5 przepisów

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Regularne jedzenie czosnku, bez względu na formę, zawsze wyjdzie Ci na zdrowie. Pozwala skutecznie trzymać z daleka od Ciebie wszelkiego typu choroby i dolegliwości. Jeśli jednak chcesz postawić na najlepsze możliwe rezultaty, powinnaś wiedzieć, że najzdrowszy czosnek, to ten spożywany na surowo.

Jeśli jednak nie stanowi to dla Ciebie priorytetu, masz przed sobą wiele możliwości. Na sklepowych półkach znajdziesz bowiem czosnek w proszku, olej czosnkowy, czosnek marynowany w oleju, w occie, czosnek w kapsułkach i w wielu innych praktycznych do spożycia formach.

Najważniejsze jest jednak byś była w pełni świadoma wspaniałych korzyści, jakie dla naszego organizmu niesie regularne spożywanie tej leczniczej rośliny. Teraz wystarczy, że wybierzesz odpowiednią dla Ciebie formę i zaczniesz ulepszać swoje dania tym, co zdrowe i wyśmienite!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.