Częste oddawanie moczu - czym jest wywołane?
Częste wizyty w toalecie zdarzają się każdemu z nas, jednak jest to bardzo uciążliwe. Czy wiesz, czym jest wywołane częste oddawanie moczu i jak rozpoznać, czy jest ono powodem do niepokoju?
Częste oddawanie moczu to powszechny problem, zwłaszcza wśród kobiet. Oczywiście główną przyczyną częstszych wizyt w toalecie jest większe spożycie płynów. Raz na jakiś czas jest to wskazane, gdyż jest to jeden ze sposobów na oczyszczenie nerek. Poniżej znajdziesz odpowiedź na wcześniej zadane pytanie.
1. Częste oddawanie moczu – przyczyny
Nocne wstawanie do toalety to tzw. nykturia. Dotyka ona częściej mężczyzn, zwłaszcza w późniejszym wieku, gdy pojawiają się problemy z prostatą.
Jednak skoro zespół nadreaktywnego pęcherza dotyczy najczęściej kobiet, przyjrzyjmy się bliżej głównym powodom tej dolegliwości.
1. Zbyt duże spożycie napojów energetycznych
Nie chodzi tu tylko o takie napoje jak kawa, ale również o wszystkie napoje energetyczne i gazowane zawierające kofeinę. Pamiętaj, że ilość wydalanego moczu jest ściśle związana z poziomem elektrolitów w organizmie.
Pijąc zbyt wiele napojów kofeinowych, zaburzasz pracę nerek, co na dłuższą metę może być bardzo szkodliwe.
2. Cukrzyca
Częste oddawanie moczu jest tylko jednym z wielu objawów cukrzycy, wraz z nagłą utratą wagi, przemęczeniem, osłabieniem i sennością. Chorobę tę można natomiast wykluczyć poprzez wykonanie prostego testu.
W przypadku cukrzycy, częstomocz jest związany z zaburzeniami w produkcji insuliny, nadmiar cukru jest więc wydalany z moczem. W wyniku tego wzrasta pragnienie, trzeba przyswajać więcej płynów, co w rezultacie prowadzi do zwiększonej aktywności pęcherza.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj także: Sprawdź, co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu
3. Niektóre leki
Niektóre lekarstwa mogą zaburzać pracę pęcherza i wywoływać częste oddawanie moczu. Jednym z takich leków jest lorazepam, stosowany na uspokojenie. Pamiętaj więc, aby zawsze zapoznać się z ulotką i obserwować reakcje organizmu na stosowanie nowych leków.
4. Stres i zaburzenia nerwowe
Stany lękowe czy stres mogą wywoływać także reakcje biologiczne, takie jak bóle brzucha, zaparcia, biegunka, zawroty głowy czy właśnie częste oddawanie moczu. Jeśli zaobserwujesz tego typu objawy, nie zwlekaj i skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Dodatkowo staraj się pić jak najwięcej, aby uniknąć odwodnienia.
5. Infekcje
Jedną z najczęstszych przyczyn częstomoczu są infekcje. Mogą one atakować pęcherz, nerki, cewkę moczową, a nawet srom czy pochwę.
Czasami częste oddawanie moczu jest wywoływane przez zaburzenia hormonalne, w innych wypadkach za infekcję odpowiedzialne są bakterie i obniżona odporność organizmu.
W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Istnieje jednak również kilka sposobów, które możesz wykorzystać w domu.
Przeczytaj również: Infekcje dróg moczowych u dzieci – wylecz naturalnie
2. Domowe sposoby na nadreaktywny pęcherz
Częste oddawanie moczu może być objawem choroby, więc zawsze najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny tej dolegliwości. Najlepiej jest stosować się do zaleceń lekarza, jednak możesz uzupełnić leczenie kilkoma domowymi sposobami.
1. Zmień swoją dietę: unikaj podrażniających składników, takich jak ocet, intensywne przyprawy, kawa, czerwone mięso, czekolada, krowie mleko i jego pochodne, mąka czy rafinowane cukry; zwiększ za to spożycie warzyw.
2. Zacznij dzień od herbaty: najlepiej ze skrzypu polnego i z sokiem z cytryny.
3. Jedz czosnek: jeden ząbek czosnku i szklanka ciepłej wody przed pójściem spać powinny zadziałać jak antybiotyk.
4. Pij herbatę imbirową: jej działanie przeciwzapalne przyniesie Ci ulgę.
5. Pij dużo wody: w ten sposób unikniesz odwodnienia.