Czerstwy chleb - 8 pomysłów na pyszne smakołyki
Czy wykorzystujesz w jakiś sposób stary, czerstwy chleb, który zalega na półce? Nie nadaje się już na kanapki. Nasze dzieci wolą produkty prosto z pieca, przede wszystkim jeżeli chodzi o pieczywo. Nieważne czy to chleb tostowy, razowy czy bagietka. Pewnie i tak wylądują w koszu, bo chętniej sięgamy po nie, gdy są świeże.
My radzimy Ci jednak, żebyś nigdy nie wyrzucała czerstwego chleba! Zaskoczysz się ilością możliwości, które oferuje nam ten suchy i czerstwy chleb. Dzisiaj podamy Ci kilka przepisów, które na pewno będą dla Ciebie pożyteczne.
Czerstwy chleb – 8 pomysłów na pyszne smakołyki
1. Bułka tarta
Najprostsza i najważniejsza. Bułka tarta jest używana w kuchni do przygotowania wielu potraw. Nie ma nic łatwiejszego: zachowujesz chleb i bułki z kilku dni, kroisz w paseczki, wrzucasz do robota kuchennego i mielisz.
Najlepiej, jeżeli chleb i bułki są naprawdę suche. Dzięki temu nasza bułka tarta będzie dużo drobniejsza.
Przełóż ją do woreczka foliowego i odczekaj dwa dni zanim zaczniesz z niej korzystać. Przez ten czas wyschnie, będzie dużo bardziej chrupiąca, a Twoje potrawy smaczniejsze.
Chcesz dowiedzieć się więcej? koniecznie przeczytaj także ten artykuł: Panierowane bakłażany – dowiedz się jak je przygotować
2. Torrijas – prosto z Hiszpanii
Próbowałaś kiedyś przygotować torrijas ? To typowo wielkanocny deser na hiszpańskich stołach. Wystarczy, że masz w domu dwie czerstwe bagietki. Wyjaśnimy Ci, jak możesz je przygotować:
Czego potrzebuję?
- jedna duża bagietka lub dwie małe,
- 250 ml mleka,
- 1 jajko,
- 40 g cukru,
- 20 g cynamonu,
- 40 g oleju roślinnego.
Jak przygotować moje torrijas?
- Pokrój bagietkę na kromki. Mleko wymieszaj z cynamonem i włóż kromki bagietki do namoczenia.
- Następnie rozbij jajko w głębokim talerzu i obtocz nim namoczone kromki bagietki, jedna po drugiej.
- Na koniec, rozgrzej olej na patelni i smaż z obu stron. Bardzo łatwe! Usmażone torrijas posyp cukrem i gotowe! Smacznego!
3. Grzanki
To jeden z najbardziej oryginalnych sposobów na czerstwy chleb.
Grzanki są doskonałym dodatkiem do zup i kremów. Świetnie się spisują także jako ozdoba na talerzach. Jak się więc przygotowuje grzanki? Szybko i łatwo.
Czego potrzebuję?
- Czerstwy chleb
- Oliwa z oliwek
- Aromatyczne zioła, na przykład tymianek lub oregano.
Jak przygotować grzanki?
- Kroimy chleb na grube kromki, a potem w kostkę.
- Teraz smażymy przygotowane kostki w oliwie z oliwek. Jeżeli lubisz, możesz dodać do oliwy aromatyczne zioła. Te, które lubisz, na przykład tymianek, bazylia, oregano itd. Będą dużo smaczniejsze.
- Kiedy grzanki osiągną ten pożądany, złocisty kolor, możesz je zdjąć z ognia.
- Przy pomocy ręcznika papierowego usuń nadmiar oliwy. I masz gotowy dodatek do zup!
4. Kanapeczki i oryginalne przekąski
Nie ma nic łatwiejszego w przygotowaniu. Odrobina wyobraźni i możesz przygotować naprawdę oryginalne i zabawne kanapeczki na te specjalne okazje.
Nie ma potrzeby, żebyś wydawała krocie na specjalne pieczywo. Wystarczy, że zastosujesz się do tych wskazówek:
- Kroimy czerstwy chleb (lub bagietkę) na cienkie kromki.
- Dodajemy odrobinę oliwy z oliwek, pieprz i oregano i wkładamy do piekarnika na kilka minut.
- Gdy są już złociste i chrupiące, wyciągamy z piekarnika i przygotowujemy kanapeczki.
- Możesz wykorzystać, na przykład, łososia z awokado.
- Bardzo smacznym rozwiązaniem są pomidorki Cherry, seler, czosnek i odrobina sera pleśniowego.
- Istnieje nieskończona ilość kombinacji!
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Mini empanadas: prosty przepis na przekąskę
5. Chleb czosnkowy! Przepyszny!
Chleb czosnkowy jest tak łatwy w przygotowaniu, że stanie się podstawą w Twojej kuchni. Twoja rodzina go uwielbia i – niewątpliwie – jest jednym z najsmaczniejszych sposobów na czerstwy chleb. Przygotowanie:
Czego potrzebuję?
- Czerstwy chleb lub bagietka.
- 50 g masła.
- 4 ząbki czosnku.
- Gałązka pietruszki.
- Odrobina pieprzu.
Jak się przygotowuje?
- Zaczynamy od nagrzania piekarnika do 160 stopni Celsjusza.
- Teraz kroimy chleb na kromki, ale nie dochodząc nożem do samego końca. Mniej więcej do połowy. Bardzo łatwe.
- Podgrzewamy masło do rozpuszczenia. Kiedy jest już płynne, dodajemy zmiażdżony czosnek, posiekaną pietruszkę i odrobinę pieprzu.
- Następnie smarujemy nasz chleb przygotowaną masą. Staraj się, żeby wszystkie kromki były dobrze pokryte. Ważne, żeby się nie odseparowały jedna od drugiej.
- Teraz owijamy chleb folią aluminiową i wkładamy do uprzednio nagrzanego piekarnika.
- Pieczemy przez 6 minut. Po upływie tego czasu, wyjmujemy z piekarnika i ściągamy folię. Jeszcze raz wkładamy chleb do piekarnika, na mniej więcej 5 minut. Twój chleb czosnkowy jest gotowy! Pamiętaj jednak, że musi trochę ostygnąć zanim trafi na stół.
- To naprawdę smaczne rozwiązanie, które warto wypróbować!
Więc jak? Przyjmujesz wyzwanie? Każda z powyższych opcji jest łatwa w przygotowaniu. Możesz wykorzystać chleb, który ma od 3 do 5 dni. Jeżeli ma więcej, uważnie przyjrzyj się, czy przypadkiem nie ma pleśni. Zazwyczaj to chleb tostowy jest najbardziej podatny na pleśń, dlatego staraj się wykorzystywać bagietki lub zwykły chleb, ten jadany na co dzień.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nagyová, L., Rovný, P., Stávková, J., Uličná, M., & Maďarova, L. (2009). Consumer perception of bread quality. Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis. https://doi.org/10.11118/actaun200957030115
- Skaik, Y. (2015). The bread and butter of statistical analysis “t-test”: Uses and misuses. Pakistan Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.12669/pjms.316.8984
- Counihan, C. M. (1984). Bread as World: Food Habits and Social Relations in Modernizing Sardinia. Anthropological Quarterly. https://doi.org/10.2307/3317579
- Prakash, J. (1996). Rice Bran Proteins: Properties and Food Uses. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408399609527738