Czarnuszka i jej uzdrawiająca siła

Czarnuszka i jej uzdrawiająca siła
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli stosujesz leczenie farmakologiczne, skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy możesz stosować coś takiego, jak czarnuszka, aby zapobiec niepożądanym reakcjom

“Nigella sativa”, czyli czarnuszka lub czarny kminek, jest jednorocznym ziołem, które rośnie do wysokości 20-90 cm. Jej kwiaty są zwykle delikatne i mają różne kolory, takie jak biały, żółty, różowy, niebieski lub fioletowy.

Wiele rdzennych kultur oraz religijnych i medycznych tradycji na całym świecie stosuje tę roślinę od czasów starożytnych. Wynika to z jej wszechstronnych właściwości.

Czarnuszka pochodzi z południowej Europy, Afryki Północnej i Azji Południowo-Zachodniej.

Jednakże jest uprawiana w kilku krajach na całym świecie, takich jak Indie, Syria, Pakistan, Turcja, Arabia Saudyjska, w krajach południowoeuropejskich i krajach basenu Morza Śródziemnego.

Zarówno jej nasiona, jak i olej mają długą historię ludową. Najwcześniejsze zapiski dotyczące jej uprawy i zastosowań przenoszą nas do Egiptu, do grobowca pradawnego faraona Tutenchamona ponad 3300 lat temu.

Czarnuszka – do czego możemy jej użyć?

Tradycyjnie czarnuszkę wykorzystywano między innymi do leczenia różnych zaburzeń i chorób związanych z układem oddechowym, immunologicznym, trawiennym lub sercowo-naczyniowym.

Czarnuszka jest dobra na astmę

Na przykład w kulturach hinduskich i arabskich, czarnuszka i wytwarzany z niej olej były używane jako dodatek do jedzenia i lekarstw.

Tymczasem w krajach Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie używano jej w leczeniu dolegliwości takich jak reumatyzm, choroby zapalne, zapalenie oskrzeli i astma.

Jak jej używać?

Czarnuszki można używać na wiele sposobów:

Maceracja

Aktywne składniki są ekstrahowane z nasion podczas procesu barwienia.

  • Ta metoda jest stosowana w przypadkach niestrawności, utraty apetytu, biegunki, bolesnego miesiączkowania, braku miesiączki, opuchlizny i wysypki.

Olej

Czarnuszka pod postacią oleju

W tym przypadku olej może być środkiem antyseptycznym i przeciwbólowym.

Nasiona

Spożywanie prażonych nasion czarnuszki jest pomocne w powstrzymaniu wymiotów.

Właściwości czarnuszki

Nigella sativa jest jedną z najczęściej badanych roślin leczniczych w ostatnich latach. W rezultacie istnieje wiele badań dotyczących jej zastosowań.

Nasiona czarnuszki.

Mamy dostęp do wielu badań naukowych, które potwierdzają, że może ona pomóc w poprawie zdrowia, jeśli konsumujesz ją w zrównoważony sposób.

  • Wśród głównych substancji leczniczych występujących w nasionach znajduje się tymochinon, główny składnik bioaktywny olejku eterycznego.
  • Zawiera również alfa-hederinę. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, która działa jako potencjalny środek przeciwrakowy.

Oprócz zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów i błonnika, nasiona czarnuszki zawierają również dużą ilość różnych witamin i minerałów. Należą do nich m.in. potas, cynk, żelazo.

Nasiona te zawierają również nienasycone kwasy, przede wszystkim kwas linolowy (50 do 60%) i kwas oleinowy (20%). Ponadto w mniejszym stopniu zawiera nasycone kwasy tłuszczowe (30% lub mniej).

Oto niektóre z efektów farmakologicznych:

  • Przeciwcukrzycowy,
  • Przeciwbakteryjny,
  • Przeciwzapalny,
  • Przeciwskurczowe,
  • Rozszerzające oskrzela
  • Hepatoprotekcyjne,
  • Gastroprotekcyjnye

Środki ostrożności

Jak zapewne zauważyliście, czarnuszka ma niesamowity potencjał żywieniowy i medyczny.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że chociaż jej stosowanie przynosi ogromne korzyści, może również powodować pewne skutki uboczne.

Ciąża

Kobieta w ciąży.

Spożywanie czarnuszki jest zabronione w czasie ciąży, ponieważ zioło może wpływać na prawidłowe skurcze macicy.

Reakcje alergiczne

W niektórych przypadkach stosowanie czarnuszki może powodować anafilaksję. Jest to reakcja alergiczna, która prowadzi do zapalenia dróg oddechowych.

Reakcja alergiczna może pojawić się również na niektórych częściach twarzy, takich jak usta i język. Zazwyczaj przejawia się pod postacią pokrzywki, zawrotów głowy, nudności itp.

Taki stan może okazać się śmiertelny, jeśli nie zostanie szybko leczony. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas spożywania nasion czarnuszki i mieć świadomość wpływu, jaki wywiera na organizm.

Negatywne interakcje

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, czarnuszka może zmniejszać skuteczność normalnych terapii nowotworowych i leków. Obejmuje to radioterapię i chemioterapię.

W takich przypadkach przed skonsumowaniem skonsultuj się ze specjalistą.

Zapalenie skóry

W niektórych przypadkach dotknięcie nasion może spowodować wysypkę i swędzenie skóry.

Uczulenie na skórze.

Z drugiej strony może również powodować pęcherze, ból lub tkliwość na obszarze, który miał styczność z nasionami.

Obniża ciśnienie krwi

Jedną z właściwości nasion jest to, że obniżają one ciśnienie krwi i zwiększają oddychanie.

Dlatego spożycie czarnuszki nie jest zalecane osobom cierpiących na niskie ciśnienie krwi. Jej spożycie może zwiększyć skutki niskiego ciśnienia, spowodować wstrząs z powodu nagłej utraty krwi, poważne ryzyko infekcji, a nawet zawał serca.

Podsumowując, nasiona czarnuszki są uważane za cudowne i jest to całkowicie zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość jakiejkolwiek substancji jest ogólnie szkodliwa dla zdrowia.

Dlatego staramy się zawsze dostarczać najlepszych informacji na stronie Krok do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahmad A, Husain A, Mujeeb M, Khan SA, Najmi AK, Siddique NA, Damanhouri ZA, Anwar F. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. 2013;3(5):337-52
  • Khan MA, Chen HC, Tania M, Zhang DZ. Anticancer activities of Nigella sativa (black cumin). Afr J Tradit Complement Altern Med 2011;8(5):226-32
  • Ali BH, Blunden G. Pharmacological and toxicological properties of Nigella sativa. Phytother Res. 2003 Apr;17(4):299-305.
  • Tavakkoli A, Mahdian V, Razavi BM, Hosseinzadeh H. Review on Clinical Trials of Black Seed (Nigella sativa ) and Its Active Constituent, Thymoquinone. J Pharmacopuncture. 2017;20(3):179–193. doi:10.3831/KPI.2017.20.021

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.