Czarne paznokcie u stóp: jak je leczyć?

Czarne paznokcie u stóp: jak je leczyć?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czarne paznokcie są dobrze znane biegaczom i sportowcom, ale są też inne przyczyny ich powstawania. Chociaż często możemy poradzić sobie z nimi domowymi sposobami, to wskazane jest skonsultowanie się z profesjonalistą. Zobaczmy w tym artykule, jak powstają i jak można je leczyć.

Czarne paznokcie nie są rzadkością. U niektórych grup ludzi pojawiają się częściej niż u innych. To prowadzi do stosowania domowych rozwiązań, które nie zawsze są najlepszym wyjściem.

Kto najczęściej choruje na czarne paznokcie?

Grupa ludzi, która dobrze zna czarne paznokcie z pierwszej ręki to biegacze. Ta choroba bardzo często pojawia się u osób uprawiających ten sport profesjonalnie.  

Wśród biegaczy najbardziej dotknięci są maratończycy i biegacze górscy. Ci pierwsi z powodu dużych odległości, które muszą pokonać. Ci drudzy z powodu nierówności terenu, po którym biegają.

Jak zobaczymy później, wśród biegaczy istnieje czynnik podwyższonego ryzyka. Powtarzanie uderzeń i nieregularności terenu, które zmieniają kształt stopy, są przyczyną krwiaka podpaznokciowego.

Krwiak podpaznokciowy to medyczna nazwa zjawiska czarnych paznokci. Jest to krew, która zbiera się w łożysku paznokcia.

Bardzo rzadko jest to poważny stan kliniczny. Nawet czerniak nie stanowi w tym przypadku zagrożenia życia. Jeśli jednak towarzyszy mu silny ból, zwykłe nadepnięcie może zwalić nas z nóg.

Czarne paznokcie u stóp – przyczyny

Czarne paznokcie są najczęściej spowodowane niewielkim, powtarzającym się urazem. Ale to nie jedyna przyczyna. Zobaczmy poniżej najczęstsze sytuacje, które je powodują.

Ciągły uraz

To jest główna przyczyna. Jeśli nasze palce u stóp podlegają ciągłym urazom przez długi czas może pojawić się krwiak podpaznokciowy. To jest powód tego, że jest tak powszechny wśród biegaczy. Ciągłe dotykanie palcem o wnętrze buta jest wyjaśnieniem.

Może to spowodować niewielki, mały, bezbolesny siniak lub duży siniak wywołujący ból, który przeszkadza nam w normalnym życiu. W ciężkich przypadkach krew wydostaje się z łożyska paznokcia i wycieka spod płytki.

Onicomicosis

Nie zawsze do tego dochodzi, ale czarnym paznokciom może towarzyszyć infekcja skóry wokół paznokcia. Objawami są stan zapalny i czerwone przebarwienie wokół paznokcia.

Ciekawostka: czasami przyczyną krwiaka podpaznokciowego są nakładające się na siebie palce. U osób, których palce nakładają się na siebie od urodzenia tarcie może prowadzić do powstania czarnych paznokci.

Wypadek

W przeciwieństwie do ciągłego urazu, wypadek jest wyjątkowym i jednorazowym wydarzeniem. Na przykład, upadek tępego przedmiotu na stopę. Jeśli twardy przedmiot uderzy w płytkę paznokcia, może uszkodzić naczynia krwionośne powodując siniaka.

Grzyby

Najczęstszą infekcją grzybiczą stóp jest grzybica skóry. Chociaż najczęściej pojawia się między palcami stóp może rozprzestrzeniać się także na paznokcie. Grzyby zazwyczaj mają kolor zielony lub żółty, ale czasami stają się też czarne. Może to być spowodowane pojawieniem się siniaka lub zwykłą zmianą pigmentacji.

Rak

Najpoważniejszą i najbardziej niebezpieczną postacią czarnych paznokci u stóp jest czerniak podpaznokciowy. Jest to odmiana raka skóry, który rozwija się w łożysku paznokcia.

Spośród ogółu czerniaków, na które cierpią ludzie, odmiana podpaznokciowa wynosi około 5%. Ponad połowa czerniaków pojawiających się na dłoni znajduje się na kciuku, a prawie dziewięć na dziesięć z tych występujących na stopach na dużym palcu u nogi.

Jak leczyć czarne paznokcie u stóp?

Leczyć czarne paznokcie można na wiele sposobów. Jak już wspominaliśmy, wśród biegaczy często stosuje się domowe metody, aby spuścić krew spod paznokcia.

Gdy krwiak podpaznokciowy jest spowodowany urazem wskazane jest zastosowanie drenażu. Jeśli pęcherz krwi wystaje poza paznokieć, wykonuje się nakłucie, aby krew mogła zostać spuszczona.

podolog

Leczenie czarnych paznokci różni się w zależności od przyczyny. Konieczny może być drenaż lub operacja.Jeśli nie ma dostępu przez skórę, drenaż powinien być wykonany poprzez paznokieć. Należy zrobić dziurę w paznokciu, aby wygenerować drogę ucieczki dla krwi. Ciężko wykonać taki zabieg w domu i należy udać się do lekarzy lub podologa.

Jeśli nie przeprowadzimy drenażu, siniak będzie nadal rósł i z powodu nacisku paznokieć odpadnie. W jego miejsce zacznie wyrastać nowy paznokieć, aby go zastąpić. Nie jest to niebezpieczne, ale cały proces będzie trwał miesiące.

W przypadku infekcji grzybiczych wybiera się środki przeciwgrzybicze. Kremy przeciwko grzybicy stóp nie dostają się pod paznokieć, dlatego lepiej jest używać odmian w sprayu. Jeśli pierwsza próba się nie powiedzie, następną opcją są leki doustne.

W przypadku czerniaka podpaznokciowego wykonuje się również zabiegi chirurgiczne. Należy usunąć cały paznokieć i usunąć guz, aby palec mógł się zagoić. Oczywiście jest to zabieg, który może wykonać tylko chirurg i w żaden sposób nie ma możliwości wykonania go w domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abellaneda, Cristina, et al. “Pigmentaciones ungueales: diagnóstico dermatoscópico.” Med Cutan Iber Lat Am 39.6 (2011): 247-254.
  • Chang, Patricia, et al. “Hematoma friccional subungueal.” Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica 10.1 (2012): 48-50.
  • Grazzini, Marta, et al. “Subungueal pigmented lesions: warning for dermoscopic melanoma diagnosis.” European Journal of Dermatology 21.2 (2011): 286-287.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.