Cytologia - czy można po niej uprawiać seks?
Niektóre kobiety zastanawiają się, czy można uprawiać seks po wizycie u ginekologa a w szczególności po zabiegu takim jak cytologia. W tym artykule wyjaśnimy ten problem! Nie przegap tego artykułu!
Cytologia – czy mogę uprawiać seks po tym badaniu?
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy możesz uprawiać seks tego samego dnia, po wymazie cytologicznym? Cóż, to jedno z niektórych pytań nasuwających się po przejściu tego badania ginekologicznego. Dlatego dziś zamierzamy zaprezentować Ci najważniejsze aspekty tego testu, aby ostatecznie odpowiedzieć na to pytanie!
Co to jest cytologia?
Przede wszystkim ważne jest, aby porozmawiać trochę więcej o teście, który nazywamy potocznie “testem Pap” (od nazwiska Jeorjosa Papanikolaua) lub, jak często się go nazywa, badaniem cytologicznym.
Jest to badanie ginekologiczne, podczas którego pracownik służby zdrowia pobiera próbkę z szyjki macicy kobiety. Szyjka macicy to ostatnia część macicy stykająca się z pochwą.
Najpierw specjalista ginekolog pobiera próbkę wacikiem, małym pędzelkiem lub małą paletką przeznaczoną do tego celu. Następnie umieszcza się ją na szklanej próbówce – szkiełku – lub w butelce ze specjalnym płynem utrwalającym, aby zachować znalezione tam komórki.
Następnie specjalista przesyła próbkę do laboratorium. Tam patolog, który jest lekarzem specjalizującym się w interpretacji komórek za pomocą mikroskopu, przygotuje raport na podstawie tego, co zobaczył.
Po kilku dniach specjaliści odsyłają ten raport, aby można było przystąpić do dalszych badań, leczenia lub zakończyć badanie zgodnie z uzyskanymi wynikami.
Specjaliści polecają wymazy cytologiczne jako bardzo istotny środek zapobiegawczy we wczesnym wykrywaniu problemów z szyjką macicy.
Do czego służy ten test?
Celem wymazu cytologicznego jest wykrycie raka szyjki macicy. Oznacza to wczesne zdiagnozowanie, na początkowych etapach choroby. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego leczenia i uniknięcie powikłań, a nawet śmierci, związanych z późnym wykryciem nowotworu.
Rak ten wywodzi się z wirusa brodawczaka ludzkiego -HPV-, który po zakażeniu powoduje zmiany w komórkach szyjki macicy kobiety. Te zmiany, jeśli utrzymują się przez lata, mogą prowadzić do transformacji w komórki nowotworowe, jak wyjaśniono w publikacji naukowej MedlinePlus.
Dlatego wymaz cytologiczny jest podstawowym narzędziem w zapobieganiu tego typu raka. Ponadto jest łatwo dostępny, tani dla systemu opieki zdrowotnej i dostępny praktycznie w każdym miejscu na świecie.
Przeczytaj także: Do czego służy kwas walproinowy?
Cytologia – możliwe wyniki wymazu
Wymaz może dać dwa rodzaje wyników: normalny lub nieprawidłowy. W normalnym wyniku patolog odnajduje w próbce tylko zdrowe komórki szyjki macicy kobiety.
Jedynym działaniem podejmowanym w tych przypadkach jest kontynuacja kontroli okresowych. W zależności od wieku i wcześniejszych wyników wymazu cytologicznego w poprzednich latach, częstotliwość badań kobiety może być różna.
Generalnie, jeśli wyniki są prawidłowe, specjaliści zalecają jedno badanie co trzy lata dla kobiet w wieku od 35 do 64 lat. Kobiety powinny się poddawać temu badaniu regularnie od ukończenia 18, 21 lub 25 lat, w zależności od zaleceń dla każdego kraju.
Należy pamiętać, że specjaliści mogą opisać nieprawidłowe wyniki w inny sposób:
- Nietypowe komórki płaskonabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu: prawdopodobnie zmiany zapalne, a nie przedrakowe. W takim przypadku lekarze mogą wykonać test wirusa HPV po wymazie cytologicznym.
- Płaskonabłonkowa zmiana śródnabłonkowa: jeśli lekarze wykryją komórki przedrakowe, czyli komórki, które w dłuższej perspektywie przekształcą się w raka szyjki macicy. W takich przypadkach lekarz poprosi o więcej metod diagnostycznych.
- Nietypowe komórki gruczołowe: ta odmiana wymaga innych badań, o które poprosi lekarz, ponieważ nie jest jasne, czy są one przedrakowe, czy nie.
- Rak płaskonabłonkowy lub komórki gruczolakoraka: ten raport prawie potwierdza obecność raka szyjki macicy. Jest to najrzadszy wynik, ale jeśli wystąpi, będzie wymagał natychmiastowej konsultacji onkologicznej w celu leczenia.
Przeczytaj także: Osteoporoza – rola wapnia w diecie
Wyniki testu mogą określić, czy są jakieś nieprawidłowości w szyjce macicy. Jeśli tak, ważne jest, aby kontynuować leczenie.
Przygotowanie do testu
Aby rozmaz cytologiczny był jak najdokładniejszy, oprócz kwestii technicznych związanych z pobieraniem próbki, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie. Zapewni to patologowi otrzymanie komórek w dobrym stanie do właściwej analizy.
Jak wyszczególniono w publikacji Mayo Clinic, podstawowe zalecenia na dni poprzedzające pobranie próbki – 2-3 dni przed pobraniem – są następujące:
- Nie uprawiaj stosunków seksualnych.
- Unikaj używania tamponów.
- Nie używaj płukanek ani silnych mydeł.
- Nie używaj pianek antykoncepcyjnych.
- Przełóż badanie, jeśli przyjmujesz leki dopochwowe (na przykład leki przeciwgrzybicze).
- Nie używaj kremów lub pudrów w okolicy intymnej, dezodorantów ani perfum.
Co więcej, czas wykonania wymazu w odniesieniu do cyklu miesiączkowego pacjentki jest również krytyczny. Najlepiej byłoby zaplanować pobranie próbki około pięciu dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ehrenzweig Sánchez, Y., Marván Garduño, M., Acosta Condado, E. (2013). Conocimientos sobre la prevención del cáncer cervicouterino, locus de control y realización del Papanicolaou. Psicología y Salud, 23 (2). https://doi.org/10.25009/pys.v23i2.498
- Picconi, M. (2013). Human papilomavirus detection in cervical cancer prevention. Medicina (Buenos Aires), 73(6), 585-596.
- González Blanco, M. (2014). Verrugas genitales. Rev Obstet Ginecol Venez, 74(3), 203-209
- Naucler, P., Ryd, W., Törnberg, S., Strand, A., Wadell, G., Elfgren, K., … Dillner, J. (2008). Human papillomavirus and papanicolaou tests to screen for cervical cancer. Obstetrical and Gynecological Survey. https://doi.org/10.1097/01.ogx.0000300960.25188.fa
- Naib ZM. Pap Test. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 178. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK287/
- Pap Test. Johns Hopkins Medicine. https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/pap-test
- Prueba de Papanicolaou. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/pap-smear/about/pac-20394841
- Virus del papiloma humano. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/hpv.html