Cynamon i miód - 8 niezwykłych korzyści dla zdrowia
Cynamon i miód to dwa naturalne produkty od wieków wykorzystywane w medycynie alternatywnej na całym świecie. Cynamon i miód dostarczają dużych ilości substancji o działaniu przeciwzapalnym, naturalnych antybiotyków i przeciwutleniaczy.
Połączenie cynamonu i miodu doskonale chroni więc przed infekcjami oraz objawami przedwczesnego starzenia się.
Wysoka zawartość witamin, minerałów i enzymów, zarówno w miodzie, jak i cynamonie, sprawia, że są to dwa nieodzowne składniki naszej codziennej diety.
Czasami wydaje nam się, że łatwiej i lepiej jest wybierać produkty dostępne w sklepach czy aptekach.
W rzeczywistości jednak nie powinniśmy zapominać o właściwościach naturalnych i równie łatwo dostępnych produktów, takich jak miód i cynamon. Poniżej znajdziesz aż 8 powodów, by na stałe zagościły one w Twoim codziennym życiu.
1. Cynamon i miód na kaszel
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wykrztuśne, mieszanka cynamonu i miodu doskonale wspomoże Cię w walce z uciążliwym kaszlem czy bólem gardła.
Co będzie Ci potrzebne?
- szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu (5 g)
Co należy zrobić?
- Podgrzej wodę.
- Do ciepłej wody dodaj miód i cynamon.
- Dokładnie wymieszaj.
- Wypij od razu po przygotowaniu, a uśmierzysz ból gardła, zwalczysz stan zapalny, suchość i podrażnienia.
2. Sposób na odchudzanie
Osoby walczące z nadwagą czy otyłością powinny wziąć pod uwagę włączenie tego sposobu na stałe do swojej codziennej rutyny. Właściwości odżywcze cynamonu i miodu doskonale przyspieszają bowiem metabolizm i wspomagają zwiększenie wydatków energetycznych w ciągu dnia.
Mimo słodkiego smaku, mieszanka ta nie jest tucząca, a jedynie zapewnia długotrwałe uczucie sytości i zmniejsza wchłanianie się tłuszczów w jelicie.
Nie bez znaczenia dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami jest także wysoka zawartość przeciwutleniaczy w obydwu produktach.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu (5 g)
Co należy zrobić?
- Wymieszaj oba składniki.
- Spożywaj jedną łyżkę takiej mieszanki codziennie na pusty żołądek.
3. Wsparcie dla zdrowia stawów
Właściwości przeciwzapalne, którymi pochwalić może się zarówno cynamon, jak i miód, to ogromne wsparcie dla zdrowia i kondycji stawów. Połączenie tych produktów pozwoli ochronić stawy przed działaniem toksyn czy przedwczesnym starzeniem się tkanek.
Cynamon z miodem to naturalne lekarstwo na objawy takich schorzeń jak artretyzm, osteoartroza czy inne dolegliwości związane ze stanami zapalnymi w tkankach i komórkach.
4. Środek na przyjemny zapach z ust
Jeśli zmagasz się z brzydkim oddechem, koniecznie wypróbuj miód z cynamonem. Oba te produkty doskonale zwalczą bakterie w jamie ustnej, a następnie zapewnią uczucie świeżości i przyjemny zapach z ust.
Co ciekawe, produkty te zmieniają pH jamy ustnej, dzięki czemu chronią dziąsła i zęby przed szkodliwym działaniem bakterii.
Już po chwili od spożycia takiej mieszanki, obecne w cynamonie i miodzie przeciwutleniacze wspomagają eliminację toksyn z organizmu i poprawiają funkcjonowanie wątroby.
Co należy zrobić?
- Jedz łyżkę stołową mieszanki miodu i cynamonu codziennie rano, na pusty żołądek.
- Możesz też wcierać tak przygotowaną mieszankę bezpośrednio w dziąsła i zęby.
5. Lekarstwo wzmacniające serce
Cynamon i miód to również naturalne lekarstwo zwalczające zły cholesterol (LDL) i ograniczające ryzyko utraty elastyczności i drożności naczyń krwionośnych.
Przeciwutleniacze obecne w obydwu tych produktach ograniczają akumulację komórek tłuszczu, a także ułatwiają swobodny przepływ krwi.
Połączenie miodu z cynamonem pozwala na unormowanie ciśnienia krwi, a także na zniwelowanie ryzyka zachorowania na przewlekłe schorzenia układu krążenia.
Co należy zrobić?
- Jedna łyżka stołowa połączenia tych dwóch produktów jedzona codziennie rano na pusty żołądek, to wystarczające wsparcie dla Twojego serca i układu krążenia.
6. Poprawa trawienia
Jest to powszechnie znane naturalne lekarstwo o działaniu probiotycznym, czyli idealny środek regenerujący zdrową florę bakteryjną w jelitach i zapobiegający zaburzeniom trawienia.
Regularne spożycie mieszanki miodu i cynamonu przyspiesza proces regeneracji i rekonwalescencji, na przykład u pacjentów cierpiących na wrzody żołądka czy nadmierną produkcję kwasów trawiennych.
Miód i cynamon posiadają również właściwości przeciwzapalne, które zapobiegają bólom brzucha czy gazom.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1/2 szklanki wody (125 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu (5 g)
Co należy zrobić?
- Rozpuść cynamon i miód w ciepłej wodzie.
- Spożyj od razu po przygotowaniu.
7. Lek na zapalenie pęcherza
Za sprawą przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych właściwości cynamonu i miodu, można wykorzystać te produkty również do walki z objawami zapalenia pęcherza.
Składniki aktywne obydwu tych produktów pomagają zapanować nad namnażaniem się bakterii i przywracają normalny proces wydalania płynów z organizmu.
Co należy zrobić?
- Dwa razy dziennie zażywaj łyżkę stołową mieszanki cynamonu z miodem.
- Dodatkowo pij 6-8 szklanek wody każdego dnia.
8. Domowy sposób na trądzik
Co ciekawe, miód i cynamon to świetna baza do przygotowania domowej maści na trądzik czy pryszcze. Stosując tę mieszankę doustnie pozwalamy usunąć z organizmu toksyny, często odpowiedzialne za występowanie pryszczy i zaskórników.
Z kolei stosowanie miejscowe pomaga dodatkowo zredukować przebarwienia i zmniejszyć widoczność blizn.
Co należy zrobić?
- Wymieszaj cynamon z miodem i zaaplikuj bezpośrednio na niedoskonałości skóry.
- Zmyj zimną wodą.
- Powtarzaj codziennie.
Czy znałaś wcześniej zalety regularnego spożycia miodu z cynamonem? Jeśli nie to już najwyższy czas, by zacząć korzystać z nich na co dzień.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Antioxidant capacity of 26 spice extracts and characterization of their phenolic constituents.
Department of Botany and Department of Zoology, The University of Hong Kong. (2015). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16190627 - Cinnamon and health. Gruenwald J1, Freder J, Armbruester N.(2010) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20924865
- Honey. (n.d.). (2015) naturaldatabase.therapeuticresearch.com/nd/Search.aspx?cs=NEWORDER&s=ND&pt=100&id=738&fs=ND&searchid=49864225
- The Potential Role of Honey and its Polyphenols in Preventing Heart Diseases: A Review. Khalil, M., & Sulaiman, S. (2010). Med., 7(4), 315-321. Retrieved January 10, 2015, from ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3005390/?tool=pubmed
- Everything you need to know about honey. Joseph Nordqvist. Medical New Today. (2018). https://www.medicalnewstoday.com/articles/264667.php