Cukrzyca - 6 rzeczy, które powinieneś o niej wiedzieć

Cukrzyca to cicha choroba. Często przychodzi bez wyraźnych objawów, lecz z potencjalnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia. Jest niezwykle istotne zrozumienie czym jest owa dolegliwość oraz jak można ją wykryć.
Cukrzyca - 6 rzeczy, które powinieneś o niej wiedzieć

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cukrzyca jest rodzajem metabolicznej patologii, która pojawia się w wyniku niekontrolowanego poziomu cukru we krwi. Poziom ten może wzrastać czy to ze względu na opór insuliny, czy dlatego, że Twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości tego hormonu.

Cukrzyca na początku może nie przejawiać się żadnymi symptomami. Z tego powodu nazywana jest też “cichym zabójcą”. 

Jednakże najbardziej niepokojącą rzeczą jest to, iż choroba ta może zaburzać funkcjonowanie innych układów naszego organizmu. Otwiera między innymi drzwi do schorzeń sercowo-naczyniowych, nerek oraz chorób neurologicznych.

Z tego powodu, lekarze zalecają zasięgnięcie po informacje na temat tej choroby, jej symptomów oraz sposobów zapobiegania.

Cukrzyca niepokoi wiele osób. Dziś chcielibyśmy podzielić się 6 istotnymi faktami, które powinieneś znać.

1. Czym powodowana jest cukrzyca?

zastrzyk w brzuch

Przede wszystkim istnieje wiele możliwych powodów tej choroby. Zasadniczo pojawia się, kiedy Twoja trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub Twoje ciało nie wykorzystuje jej w odpowiedni sposób.

Te sytuacje mogą mieć podłoże genetyczne, być skutkiem czynników środowiskowych lub diety bogatej w węglowodany i cukry.

2. Jakie są rodzaje cukrzycy?

Podczas gdy typ 2 jest najbardziej popularny, warto wiedzieć, że cukrzyca może przejawiać się w trzech rodzajach:

Typ 1

Powodowany jest niewystarczającą lub nikłą produkcją insuliny, co wiąże się z potrzebą codziennego przyjmowania zastrzyków. Ten typ nazywany jest też cukrzycą insulinozależną ze względu na swą złożoność. Jej dokładny powód nie jest znany.

Typ 2

To najpowszechniejszy rodzaj cukrzycy. Zwykle związany jest z innymi zaburzeniami metabolizmu, m.in. z nadwagą.

Cukrzyca tego typu polega na tym, że Twój organizm ma problem z insuliną, którą produkuje – w rezultacie wpływa to na proces metabolizmu cukrów.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa pojawia się w wyniku zawyżonego poziomu glukozy we krwi u kobiet w ciąży. Na szczęście łatwiej ją kontrolować, niż cukrzycę typu 2.

3. Jakie są symptomy?

zmartwiona kobieta

Chociaż nie widzisz wyraźnych objawów w jej początkowej fazie, istnieje kilka symptomów, które mogą ostrzec Cię przed pewnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu Twojego organizmu.

Oto kilka z nich:

  • Częste oddawanie moczu
  • Stałe uczucie głodu i pragnienia
  • Silne przemęczenie
  • Bardzo powolne gojenie się ran
  • Problemy z widzeniem
  • Zawroty głowy
  • Nagła utrata wagi
  • Częste infekcje
  • Uczucie mrowienia w nogach
  • Problemy z zębami

4. Jakie są możliwe powikłania?

Glukoza jest ważna dla wielu procesów zachodzących w Twoim ciele. Naturalnie, jakiekolwiek związane z nią zaburzenia mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Przede wszystkim cukrzyca to cicha choroba i nie ma widocznych oznak jej negatywnego wpływu. Jednak wraz z jej zaostrzaniem się, może przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Oto kilka z głównych powikłań:

  • Niewydolność nerek
  • Problemy z układem nerwowym
  • Stopa cukrzycowa
  • Problemy sercowo-naczyniowe
  • Zatory krwi
  • Zapalenia

5. Jak diagnozuje się cukrzycę?

para starszych lekarzy

Możesz zbadać czy chorujesz na cukrzycę podczas rutynowych badań lekarskich. Bez względu na wszystko, jeżeli zauważysz coś podejrzanego, udaj się do lekarza. Badania te znane są jako test z krwi na poziom glukozy, który powinien być wykonany na czczo.

Dodatkowo, możesz też zbadać się za pomocą doustnego testu na tolerancję glukozy. Polega ono na przyjęciu 75 gramów cukru oraz obserwacji poziomu glukozy w Twojej krwi przed zabiegiem oraz po upływie dwóch godzin.

Na początku wynik nie powinien być wyższy niż 100mg/dL. Po dwóch godzinach natomiast nie powinien przekraczać 140mg/dL.

6. Jak się ją leczy?

Podstawowe leczenie cukrzycy polega na dostarczaniu Twojemu organizmowi tego, czego sam nie potrafi wyprodukować: insuliny. Codzienne zastrzyki z insuliny są podstawową częścią terapii dla każdego, kto cierpi na cukrzycę typu 1. W rzeczywistości są one niezbędne, aby prowadzić normalne życie.

Dla diabetyków cierpiących na cukrzycę typu 2, istnieją alternatywne sposoby leczenia oraz wielorakie leki na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Na koniec, nie możemy zapomnieć o znaczeniu zdrowego stylu życia. Tak naprawdę Twoja dieta oraz aktywność fizyczna jest niezbędna w leczeniu cukrzycy.

Badaj się regularnie, obserwuj swoją wagę oraz aktywnie walcz z chorobą, aby nie zdobyła nad Tobą przewagi. Jeżeli podejrzewasz cukrzycę, udaj się do lekarza oraz dowiedz się jak można jej zapobiegać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.