COVID-19: jakie osoby są najbardziej podatne na tę chorobę?
Fakt, że istnieją ludzie, którzy są znacznie bardziej podatni na chorobę COVID-19 niż inni, jest być może prawdziwą, najbardziej pilną obecnie potrzebą podjęcia działań na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i związanej z nimi kwarantanny na całym świecie. Te grupy podwyższonego ryzyka najbardziej cierpią z powodu wirusa atakującego ich ciała.
Pandemia choroby COVID-19 rozprzestrzeniła się poza granice pierwszego zaatakowanego kraju. Wirus, który rozpoczął swoją podróż w mieście Wuhan w Chinach, obecnie rozmnaża się w zastraszającym tempie w praktycznie każdym kraju na świecie.
Badania genomu tego koronawirusa wykazały, że krążąca cząsteczka nie jest już taka sama jak oryginalna jej postać, która opuściła Chiny. Chociaż jest to zasadniczo ten sam wirus, od tego czasu jego informacja genetyczna uległa zmutowaniu.
Jednak jego profil epidemiologiczny wydaje się pozostać taki sam. Wciąż jest przenoszony między ludźmi drogą kropelkową i przez pewien czas może pozostawać na różnych powierzchniach. Stopień transmisji tego koronawirusa z osoby na osobę jest wysoki.
Koronawirus SARS-CoV-2 cechuje się wysokim wskaźnikiem przekazywania między ludźmi dzięki białkom w swojej powłoce. Białka te przylegają do receptorów ludzkich komórek. W efekcie tego generują najwięcej uszkodzeń w pęcherzykach płucnych. Jednak nie wszyscy ludzie są w równym stopniu narażeni na chorobę COVID-19.
Chociaż koronawirus może zainfekować dowolną grupę populacji, niektóre osoby są bardziej podatne na chorobę COVID-19 niż inne. Nie dzieje się tak dlatego, że są bardziej narażone na samo zarażenie, ale dlatego, że możliwe jego powikłania są u nich znacznie gorsze. Przybliżymy Ci to zagadnienie w tym artykule. Już za chwilę dowiesz się, które grupy są najbardziej zagrożone.
Osoby starsze są jednymi z najbardziej podatnych na chorobę COVID-19
Jedną z najbardziej dotkniętych konsekwencjami koronawirusa grup społecznych są osoby starsze, zwłaszcza te w wieku powyżej 65 lat. Naukowcy zauważyli, że wskaźnik śmiertelności w ich przypadku znacznie wzrasta po 65 roku życia.
Według dostępnych danych choroba COVID-19 powoduje śmierć u prawie 4% zarażonych, ale u osób w wieku powyżej 80 lat wskaźnik śmiertelności wynosi już 15%, jeśli zostały one zarażone. Statystyki te pokazują, że osoby starsze wymagają większej uwagi i opieki podczas pandemii.
Podobnie jak w przypadku innych wirusowych infekcji dróg oddechowych – na przykład grypy sezonowej – cząsteczki czynników zakaźnych wykorzystują zły stan starzejących się komórek układu oddechowego. Układ odpornościowy reaguje z opóźnieniem, a jego reakcja nie przychodzi na czas.
Ponadto osoby starsze są bardziej podatne na chorobę COVID-19, ponieważ często cierpią z powodu chorób towarzyszących, typowych dla ich wieku. Szczególnie narażeni są seniorzy z cukrzycą, nadciśnieniem i rakiem.
Ogólnie rzecz biorąc z powodu największej śmiertelności koronawirusa cierpią najbardziej osoby w wieku powyżej 65 lat.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak chronić się przed koronawirusem, jeśli masz cukrzycę
Osoby przewlekle chore są również jednymi z najbardziej narażonych na chorobę COVID-19
Osoby najbardziej narażone na powikłania wynikające z choroby COVID-19 to przewlekle chorzy na różne dolegliwości współistniejące. Do tej grupy musimy przede wszystkim zaliczyć osoby zmagające się z następującymi schorzeniami:
- Niewydolność serca i ogólnie układu krążenia
- Cukrzyca
- Niewydolność nerek
- Wysokie ciśnienie krwi
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc
- Rak
Chronicznie chorzy w wielu przypadkach nie cierpią tylko z powodu szczególnego stanu, na który cierpią. Cierpią także dodatkowo z powodu przyjmowanych leków. Same leki mogą mieć własne działania niepożądane i interakcje.
Na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, jeśli zostaną zarażeni wirusem SARS-CoV-2 i w wyniku tego dojdzie do zapalenia płuc, konsekwencje będą dla nich znacznie poważniejsze. W trakcie procedur intensywnej opieki mogą u nich pęknąć naczynia krwionośne, które ze względu na leki przeciwzakrzepowe same się nie naprawią.
W szczególności jedno badanie powiązało chorobę sercowo-naczyniową ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu koronawirusa. Badani pacjenci mieli również wysoki biochemiczny poziom stanu zapalnego we krwi.
Poważnie zagrożone powikłaniami wynikającymi z choroby COVID-19 są także osoby ze schorzeniami układu krążenia.
Inne grupy społeczne i ich związek z choroba COVID-19
Inne osoby, które mogą być podatne na chorobę COVID-19, to kobiety w ciąży. Jednak środki izolacji tutaj powinny być stosowane z ostrożnością, ponieważ nadal nie ma konkretnych danych na temat czynników ryzyka. O ile nam wiadomo, ryzyko dla kobiet w ciąży jest podobne do jego wartości dla reszty populacji.
Sytuacja ta różni się znacząco na przykład od pandemii grypy H1N1 w 2009 r. W jej trakcie to kobiety w ciąży były o wiele bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Ponadto jak dotąd nie udowodniono pionowej transmisji wirusa. Zatem nie ma dowodów na to, że wirus SARS-CoV-2 przenika przez łożysko i przechodzi z matki na płód.
W innym badaniu naukowym rozróżniono osoby dotknięte koronawirusem w zależności od grupy krwi. Wstępne wyniki sugerują, że osoby z grupą krwi A są znacznie bardziej narażone na ryzyko niż osoby z grupą krwi O. Jednak liczba badań na ten temat jest wciąż bardzo ograniczona.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy warto znać grupę krwi członków rodziny?
O czym warto zawsze pamiętać?
Osoby najbardziej narażone na powikłania wynikające z choroby COVID-19 są narażone na znaczne ryzyko, prowadzące nawet do śmierci. Potrzebujemy zatem dodatkowej opieki, higieny i izolacji społecznej w tych grupach podwyższonego ryzyka.
Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie po prostu nie będą miały miejsca w łóżkach szpitalnych dla wszystkich, aby zaspokoić zapotrzebowanie na opiekę nad osobami z poważnymi chorobami. Dlatego też musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć krzywą infekcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lu, Roujian, et al. “Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding.” The Lancet 395.10224 (2020): 565-574.
- Zhang, Haibo, et al. “Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) as a SARS-CoV-2 receptor: molecular mechanisms and potential therapeutic target.” Intensive Care Medicine (2020): 1-5.
- Zheng, Ying-Ying, et al. “COVID-19 and the cardiovascular system.” Nature Reviews Cardiology (2020): 1-2.
- Dominguez, Adrian Naranjo, and Alexander ValdÃ. “COVID-19. Punto de vista del cardiólogo.” Revista Cubana de CardiologÃa y CirugÃa Cardiovascular 26.1 (2020): 951.