Co to jest zapalenie kaletki i jakiego wymaga leczenia?

Czy wiesz, że czynnikiem ryzyka zapalenia kaletki może być udar lub nieprawidłowe rozciąganie przed uprawianiem sportu? Dowiedz się więcej o jego przyczynach w poniższym artykule.
Co to jest zapalenie kaletki i jakiego wymaga leczenia?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2022

Zapalenie kaletki to stan zapalny, który występuje w kaletce, obszarze amortyzującym znajdującym się między ścięgnami, kośćmi i mięśniami.

Gdy się pojawi, zaburzenie to utrudnia ruch w tych obszarach i może powodować znaczny ból, dlatego konieczne byłoby skonsultowanie się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Chociaż ten stan zwykle dotyka osoby wykonujące określone rodzaje pracy (zwłaszcza te, które wymagają powtarzalnych ruchów), może również wystąpić u innych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym stanie? W tym artykule przyjrzymy się jego głównym przyczynom i metodom leczenia. Czytaj dalej!

Przyczyny i objawy zapalenia kaletki

Osoba z bolesnym kolanem.

Jak już wspomniano, kaletki to worki wypełnione płynem maziowym. Znajdują się w obszarach tarcia stawów, a ich funkcją jest zapobieganie tarciu między mięśniami, kośćmi i stawami podczas ruchu.

Chociaż w organizmie znajduje się około 150 kaletek, stany zapalne częściej atakują:

  • Biodra
  • Ramiona
  • Łokcia
  • Nadgarstki
  • Pięty
  • Kolana
  • Palce u nóg

Początki tego stanu są nadal nieznane, ale jak sugeruje Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych, może mieć związek z wieloma przyczynami.

Oprócz przeciążenia zapalenie kaletki może pojawić się również z powodu otyłości, po urazie (upadku, uderzeniu lub wypadku), w wyniku infekcji lub w wyniku chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Rodzaje zapalenia kaletki

Zapalenie kaletki można podzielić na trzy typy, w zależności od stopnia rozwoju w czasie. Są to:

1. Ostre zapalenie kaletki

Ostre zapalenie kaletki dotyczy stawu, a obszar staje się czerwony w dotyku. Jak już wspomnieliśmy, może powstać w konsekwencji przeciążenia, urazu lub dny moczanowej.

2. Przewlekłe zapalenie kaletki

Mężczyzna z obolałym ramieniem.

Jeśli ktoś z ostrym zapaleniem kaletki nie leczy choroby, stan może stać się problemem przewlekłym. Z tego powodu bardzo ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

3. Zapalenie kaletki krętarza, najpoważniejszy typ

Zapalenie kaletki

Zapalenie kaletki krętarza jest jednym z najbardziej upośledzających stanów, jakie istnieją. Zwykle powstaje u osób starszych na skutek upadku lub uderzenia, albo przez osłabienie kaletki z upływem czasu.

Według dr Duque ze Hospital de La Princesa (Madryt) leczenie niechirurgiczne powinno być pierwszą opcją poprawy objawów i uniknięcia poważniejszych problemów. Lekarz może dać następujące zalecenia:

  • Infiltracja glikokortykosteroidami i miejscowymi lekami przeciwbólowymi
  • Unikanie czynności, które pogarszają sytuację
  • Stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen
  • Używanie laski lub kul przez pewien czas
  • Fizjoterapia zwiększająca elastyczność i siłę bioder

Jeśli lekarz zaleci operację (jest to bardzo rzadkie) najczęstszą techniką jest usunięcie kaletki za pomocą artroskopii. Następnie przez kilka tygodni powinna być prowadzona rehabilitacja z dużą ilością odpoczynku.

Jak możesz zapobiegać zapaleniu kaletki?

Nie ma w pełni skutecznego sposobu, aby zapobiec temu stanowi. Ponieważ jednak czasami ma związek z ruchami stawów, należy zachować ostrożność z pewnymi nawykami.

Niektóre sposoby zmniejszenia ryzyka, sugerowane przez Mayo Clinic , są następujące:

  • Stosowanie ciepła na ból stawów
  • Rozciąganie mięśni pod koniec aktywności fizycznej
  • Robienie przerw podczas wykonywania powtarzalnych czynności
  • Ochrona stawu ochraniaczem na kolana lub łokcie (specjalne nakładki)
  • Używanie obu rąk do trzymania ciężkich narzędzi
  • Nie spędzanie długich godzin na siedzeniu
  • Odchudzanie, aby nie przeciążać kolan
  • Utrzymywanie prawidłowej postawy
  • Rozpoczęcie nowych czynności lub ćwiczeń
  • Umieszczanie lodu na dotkniętym obszarze

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach choroba może pojawić się z przyczyn niezależnych od osoby i jej stylu życia. W takich przypadkach środki zapobiegawcze są niewystarczające.

Jak leczyć zapalenie kaletki?

Jeśli cierpisz na zapalenie kaletki w kończynach górnych (ramiona, biodra, nadgarstki itp.), niektóre ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ból oraz zwiększyć ruchomość i siłę dotkniętego stawu.

Powinny być wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty, natomiast nigdy na własną rękę, ponieważ może to pogorszyć stan.

Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich

Niezbędne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. W przypadku przewlekłego zapalenia kaletki korzystna może być również konsultacja z psychologiem, ponieważ stan jest dość upośledzający.

W takich przypadkach możliwe jest utrzymanie dobrej jakości życia, o ile pacjent otrzymuje pomoc psychologiczną w celu poprawy swojego nastawienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.